TENZİLE AŞÇI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘cumhuriyetin 2. yüzyılının ekonomi politikalarına ışık tutacak’ sözleriyle tanıttığı ve Ağustos ayından bu yana sektör buluşmalarının sürdürüldüğü İktisat Kongresi için son düzlüğe girildi. 15-21 Mart tarihleri arasında düzenlenecek ikinci yüzyılın İktisat Kongresi için bugün ‘Yeniliğe Davet’ başlığı altında basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Başkan Soyer, kongrenin içeriğine ilişkin genel bilgilendirme yaparken merak edilenleri de açıkladı.

BÜYÜK ACIDAN SONRA SORUMLULUĞUMUZ DAHA DA ARTTI

Kongreye ilişkin genel değerlendirme yapan Başkan Soyer, yaşanan deprem felaketi nedeniyle kongrenin içeriğinde de bazı düzenlemeler yapıldığını belirtti ve “Uzun zamandır hayalini kurduğumuz, çok çaba harcadığımız iktidar kongresi büyük felaket nedeniyle ertelenmişti. Ağustos başından beri sürdürdüğümüz çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmıştı zaten. Son etabı da 15-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bizi bu kadar büyük bir organizasyon düzenlemeye yönlendiren şey 100 yıl önceki İktisat Kongresi. Şimdi de yine yeni bir Türkiye, daha adil daha barışçı ve daha el ele bir ülke yaratmanın heyecanı içindeyiz. 100 yıl önce İzmir’in yaptığı ev sahipliği yeniden İzmir’in tarihi misyonudur diyerek yola çıkmıştık. Bu büyük acılardan sonra sorumluğumuzun daha da arttığının farkındayız. Bu da üzerinde çalıştığımız her şeyi, düşündüğümüz her konuyu bu perspektifle masaya taşımamızın gerektiğini gösteren bir tablo. O nedenle Şubat ayında gerçekleştirmeyi planladığımız son oturumda olmayan bir şeyi ekledik bu oturumlara. Dünyanın her yerinden şehir plancılarını, kentetin kaderinde önemli rol oynamış mimarları da davet ettik.  20 Mart’ta yapacağımız belediye başkanları toplantısı gelecek 100 yılın dirençli kentlerini yaratmanın konuşulduğu bir toplantı olacak. Kısacası İktisat Kongresi’nin gündeminde damga vuracak bir içerik kazandırmış olacak bu deprem” dedi.

7 GÜNE 7 AYRI BAŞLIK

Kongrenin ana başlıkları hakkında bilgi veren Soyer, 6’lı masanın genel başkanlarının da katılımı olacağını hatırlattı ve “İşçiler, çiftçiler, sanayici, tüccar ve esnaflarla yürütülen çalışmaları 180’in üzerinde kurum ve 500’in üzerinde delegeyle gerçekleşti. Sayfalarca rapor çıkarıldı o toplantıdan. 17 Mart’ta tüm sektör bileşenleri birbirlerinin aldığı kararları müzakere edecekler. Özetle Ağustos’tan bu yana sürdürüldü çalışmalarda her grup için nihai rötuşlar yapılıyor olacak. Nihayetinde genel istişare kurulu tüm çıktıları değerlendirecek. Bütün arzumuz da geleceğe bu iktisat kongresinde ilke ve kararları geleceğe ışık tutacak bir netliğe kavuşturmak. Bundan sonraki hükümet, yerel yönetimlerin e iktidarların yararlanacağı metinler haline getirmek. Toplantılarla ilgili 7 yeni başlık tespit ettik. Her gün ayrı bir konu istişare edilecek. Yenilik başlığı ilk gün. İkinci gün Vicdana Davet, üçüncü gün Yürüyüşe Davet, dördüncü gün Doğamıza Davet başlığı. Bu günün sonunda 6 muhalefet partisinin ekonomi politikalarıyla ilgilenen genel başkan yardımcıları bir araya gelecekler. Beşinci gün Değişime Davet başlığında Millet İttifakı’nın genel başkanlarının katılımı olacak. 6’lı masa buluşması gerçekleşiyor olacak. Altıncı gün Sadakate Davet aşlığında ve son gün de Çokluğa ve Birliğe Davet başlığı altında gerçekleştirilecek. Hem açılışta hem de kapanışta konserlerimiz olacak” diye konuştu.

VATANDAŞ NASIL KATILACAK

Vatandaşların kongreye katılımının nasıl olacağını da açıklayan “Bu kongreye vatandaş nasıl katılacak. Bunu uçak bileti alımına benzetebiliriz. Bir mobil uygulamamız var. Öncelikle bu uygulamalar üzerinden kayıt yapıp daha sonra da salona girmek için check-in yapmanız gerekiyor. Bu mobil uygulamayı indirmeden ve check-in işlemini yapmadan kimse salona giremeyecek. Uygulamayı indiren biletini almış oluyor. Mobil aplikasyon ayrıca bugüne kadar yürütülen tüm çalışmaları bulabileceğiniz bir platform” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZ AYDINLIK

Çıktıların ekonomi politikalarında yol gösterici olması konusunda ideoloji ayrımı yapmadıklarının altını çizen Soyer, “Bütün bunlara paralel olarak sürdürdüğümüz forumlar da var. Sokak ekonomisi, çocuk, genlik forumu gibi forumlar olacak. Kongrenin final oturumlarında bu forumlarda alınan kararlar da genel istişare kurulunu önüne gidecek. Bütün arzumuz uzun zaman ve büyük gayret ayrılarak ortaya konulan ilkelerin cumhuriyetin ikinci yüzyılında yönetici karolarına gelecek kişiler için yol haritası olması. Dünyanın en bereketli topraklarında, en renkli iklim kuşağında ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde çok büyük acılar yaşandı. Ama biliyoruz ki önümüz aydınlık. Depremler ve afetler büyük enerjilerin birikmesine yol açıyor. O enerjinin gelecek için ortaya ışık saçması bekleniyor. Gelecekte herkesin daha dirençli kentlerde yaşamasını sağlayacak iktisat politikasının şekillendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Seçmen listeleri askıda... Seçmen listeleri askıda...

ELLERİNİN TERSİYLE İTMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Kongrenin sonuçlarının takipçisi olacaklarını belirten Soyer, net mesaj verdi ve şunları söyledi; “Bizim ortaya koyacağımız bu ilkeler, kararlar tamamen aşağıdan yukarıya gelen ve ortak akılla edinilen bu metinler kim iktidarda ya da yerel yönetimlerde olursa olsun her biri için ilham olmasını, aydınlatıcı bir ışık olmasını dilediğimiz kararlar. Biz şu ya da bu iktidar için hazırlık yapmış değiliz. Biz Türkiye’nin geleceğine ışık olmak istiyoruz. Biz geleceği konuşmak istiyoruz. Bugünün siyasal sorunlarına çare aramak bizim işimiz değil. Yarın hangi iktidar olursa olsun yol gösterici metinler oraya çıkarmaya çalıştık. Ama biz de sıkı takipçisi olacağız. Hiç kimsenin elinin tersiyle bir kenara itmesine izin vermeyeceğiz.”

BİZİM GİBİ DÜŞÜNMEYENLER DE OLAMALI DEDİK

Kongreye katılan konuşmacıların ‘liberal’ görüşlü olması noktasında gelen eleştirilere de çok seslilik üzerinden yanıt veren Soyer, “Çokluk içinde birlik, birlik içinde uyum. Biz bu katılımcıların tornadan çıkmış fikir insanları olmasını sitemedir. Biz çok renklilik ve çok sesliliğe inanarak başlattık bu süreci. Birbirine taban tabana zıt çok katılımcılar var. Biz bunda bir beis görmüyoruz. Biz bizim gibi düşünmeyen bilim insanları da olmalı dedik. Kimlerinin beğenmediği bilim insanları da olabilir. Biz böyle olmasına özen gösterdik zaten” ifadelerini kullandı.

AĞIRLIKLI DEĞERLENDİRMELER OLACAK

İktisat kongresinde şehir plancılarının da yer almasının önemine vurgu yapan Soyer, "İlk 15-21 şubat arası yapmak istediğimiz tarihlerde bu kadar yoğun bir doğa bilimcisi ve deprem bilimcisi, jololig, şehir planlamacısı yoktu. Vardı ama bu kadar yoğunlukta değildi. Dünyanın her yerinden  çok sıkı çalışmalar yapıldı ve çok kıymetli şehir plancıları davet edildi. Türkyie’de o gün dünyanın pek çok bölgesindeki şehir plancılarını bir araya getireceğiz. Yeşil ve akıllı kentler yaratmaya çalışabilirsiniz ancak bi şehirde insanlar şehre güven duygusunu kaybederse bir kıymeti kalmıyor. Toplantının ağırlıklı bir çıktısı bu konudaki değerlendirmeler olacak" diye konuştu.

YOK SAYILDIK

Merkezi iktidar temsilcilerine de davet gidip gitmemesi sorusuna da yanıt veren Soyer, deprem konusunda eleştirilerde bulundu ve “AK Parti Genel Başkanına da katılım daveti gönderdik. Ama şöyle bir şey gördük. Bir kanalda deprem bölgesine yardım eden belediyelerden bahsedildi. Depremde meydana gelen tabloların ortadan kalması için belediyelerin de büyük desteği var diyordu. 70 şehir ve birçok ilçenin desteğiyle diyordu. Ben de merak ettim neden 8 değil de 70 diye. CHP’li 11 büyükşehir belediyesi yoktu onların arasında. Bu yok saymaktır. Halbuki biz oradaydık ben biliyorum. Bu depremden sonra bile ayrıştırılıyorsak bu çok üzücü. Benim onlar yapmıyor sadece biz yaptık demem nasıl ayı olursa onların bu yaptığı da ayıp” dedi.