SULTAN GÜMÜŞ - ÖZEL HABER
İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu açıklamayı merkeze alarak, yeni bir düzenleme ile ikinci el piyasasının rahatlatılması gerektiğini, yeni konutlara uygulanan faiz oranlarının ve kampanyaların ikinci el yapılara da yansıması gerektiğini vurguladı. Akgün, 1 milyondan fazla yeni konutun satış için beklediğini de hatırlattı. 250’den fazla iş kolunu harekete geçirebilmek adına çalışmalar yapıldığını ancak dikkat çekici ve önlem alınması gereken bazı unsurların olduğunu kaydeden Akgün, “Konutların sadece 100 binini veyahut yüzde 10’unu hedef almak, bu yüzde 10’unun da yeni tamamlanmış, bitirilmiş yeni inşaatlar olup, buna kampanya sağlanması haksızlıktır, fırsat eşitliği değildir” ifadelerini kullandı.
SADECE 100 BİNİ HEDEF ALMAK
Özellikle son yıllarda aktif bir şekilde yapılmaya başlayan konut satış kampanyalarını ele alarak konuşmasını sürdüren Rıdvan Akgün, “Çevre ve Şehircilik Bakanı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘100 bin konutun konut stokunun tüketilmesi için cazip konut satış kampanyası gerçekleştirildi ve bankalarda yüzde 0.98 faiz oranlarıyla konut satışı başlıyor. Yüzde 10 peşinatla’ denildi. Bu tamamen Türkiye’de yüksek rakamlı konutları, konut stoku denilen değeri 1 milyon liranın üzerinde başlayan konut stokunun tüketilmesi için hazırlanan ve belirli kesimlere hitap eden bir kampanyadır. Buradan beklenen rakam reel sektörde faaliyet gösteren 250’den fazla iş kolunu harekete geçirebilecek bir çalışma olmasına rağmen dikkat çekici bir unsur var. Sadece Türkiye’de iktisadi hayatta bulunan şu anda yaklaşık 1 milyondan fazla konut satış beklemektedir. Sadece 100 binini hedef almak, yüzde 10’unu hedef almak bu yüzde 10’unun da yeni tamamlanmış, bitirilmiş yeni inşaatlar olup ve buna kampanya sağlanması haksızlıktır, fırsat eşitliği değildir” dedi.
KAMPANYA GÜZEL, ANCAK…
İkinci el konutlara duyulan ilgisizliği de esas alan Akgün, “İkinci el konutlarda da özellikle vatandaşın aynı 0.98 faiz oranıyla bankalardan konut kredisi kullanmasının önü açılmalıdır. Artı yüzde 10 peşinatla bu imkan sağlanmalıdır. Aynı zamanda özellikle bu 100 bin konutta konut üreten şirketler bindirip de indirmektedir. Nasıl derseniz, yüz indiriyorsa, 300 bindiriyor gibi. Veya 500 bin ise 700 bin yapıyor 100 bin indiriyor. Piyasadaki konutlar bindirilip de indirilenlerdir. Yani aslında bu kampanya güzeldir ancak rakamlar çok yüksektir” diye konuştu.
PİYASAYI CANLANDIRALIM DERKEN…
İkinci el piyasasının rahatlatılması gerektiğini aktaran Akgün, şöyle devam etti: “Yeni konutlara yapılan ayrıcalıkların ikinci el konutlara da uygulanması gerekmektedir. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının derhal bir düzenlemeyle ikinci el piyasasını da rahatlatması lazım. ‘Sadece inşaat piyasasını canlandıralım’ derken topyekûn konut sektörünü ve iş yeri sahiplerinin satışını da engelliyoruz. İkinci el piyasasında var olan durgunluğun nedenlerinden biri de budur. Cazip olmadığından dolayı bugünlerde kimse konut alamamaktadır. Yüzde 2’lere varan konut faiz oranları ile kimse konut alamıyor. Ancak 0.98 faiz oranlarıyla yeni konutlara rakam yüksekte olsa tüketicinin gideceği düşünülmektedir. Fakat çok fazla kişinin de yeni konutları bu kampanya ile alacağını bizler ön görmüyoruz.”