Mardin-Diyarbakır arasında bulunan ve şehrin en önemli yeşillik alanı olarak bilinen Mazıdağı ilçesine başlı Sultan şeyhmus Cami ve Külliyesi büyük bir halkın katılımı ile kılınan Cuma namazıyla hizmete girdi.

Hayırsever vatandaşların katkıları ile yapılan  ziyaret burada bir konuşma yapan Sultanşeyhmu dernek başkanı Metin Evsen iki yıl önce burada gelip namaz  kılmak isteyen vatandaşların zorluk çektikleri ve bu nedenle kurdukları dernekte harekete geçerek bugün Doğu ve Güneydoğu bölgeler arasında en modern taştan yapılan cami ve sultanşeyhmis küllisesi  yaptıkları anlattı.

Ak parti Mardin milletvekili Faruk Kılıç burada yaptığı kısa konuşmasında buna teşebbüs eden ve yaptıranlara teşekkür etti.

BÜLENT ARINÇ'A TEŞEKKÜR

“Mardin’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sultan Şeyh Musa Camii ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan cami ve külliyenin açılışı yapıyoruz  Bu cami ve külliyesini yapmak için var güçleri ile yapılan bu anlam ve taştan yapılan cami ve Külliyesi için hizmet eden herkese teşekkür ediyorum”.

Sultan Şeyhmus Türbesi'nin bulunduğu Sultanköy Mahallesi'nde yapılan cami ve külliyenin açılışında teşrif eden TBMM eski başkanı Bülent Arınç'a teşekkür ediyorum”diye belirtti . Bu arada bir konuşma yapan eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mardin'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elon Musk İzmir TEKNOFEST'e gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elon Musk İzmir TEKNOFEST'e gelecek

BÜLENT ARINÇ

BÜLENT ARINÇ: ARTIK HUZUR İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

"Vakıflar dini bir kavramdır. İslam'da örnekleri vardır. Şimdi Avrupa’da da ABD’de vakıf benzeri kuruluşlar var. Ama bizdeki gibi dini amaçla kurulmuş, Allah’ın rızasının gözeten, kendine ait bir takım mal varlığını insanların hizmetini tahsis eden başka bir kurum bulamazsınız."

Mardin'in birlikte yaşama kültürünü en güzel örneklerini başında geldiğini aktaran Arınç, "Geçmişte acı günler yaşadık. Terörün azgın olduğu günler vardı. Şimdi bu günler inşallah bir daha gelmemek üzere gitti. Artık huzur içerisinde olacağız." ifadelerini kullandı.

İNANÇ ve KÜLTÜR MEKREZİ

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise tarihi kentin, Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
Açılışı yapılan cami ve külliyenin ilin önemli inanç ve kültür merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Bu eserin ortaya çıkmasında yardımlarını esirgemeyen tüm hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından cami ve külliyenin açılışı dualarla yapıldı. HABER MERKEZİ