16 Ocak’ta greve hazırlanan Konak ve Karabağlar belediyelerinde çalışan emekçilerinin kaderinin bu hafta yapılacak görüşmelerle şekilleneceğini söyleyen Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Aras, “Masadan ayrılan taraf olmayacağız” dedi.

ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

İzmir’in Karabağlar ve Konak belediyelerinde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş’te örgütlü işçilerle belediye yetkilileri ve Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasında yürütülen toplu iş sözleşmeleri tıkanmıştı. 23 Aralık 2023 tarihinde işçiler ve sendika yetkilileri iki belediye binasına da grev kararlarını asarak, 16 Ocak’ta greve çıkacaklarını açıklamıştı. Süreçte sendika yetkililerinin uzlaşı için yaptığı ‘masa’ çağrısına iki belediyeden de yanıt geldi. Bugün ve yarın yapılacak görüşmelerde ücret, ikramiye ve aylık gıda kartı konularında yine anlaşma sağlanamazsa, Karabağlar Belediyesi’ne ait Karbel şirketinde 891, Konak Belediyesi’ne ait Merbel şirketinde ise bin 377 işçi 16 Ocak tarihinde greve çıkacak.

SAĞLIK DIŞINDA PEK ÇOK HİZMET DURACAK

Bu hafta yapılacak görüşmeler sonucunda grev sürecinin netlik kazanacağını kaydeden Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras, “İşverenler bu hafta içerisinde görüşmek istiyor. Görüşmeden çıkan sonuçla belli olacak her şey. Bizim masada uzlaşı için bir çağrımız vardı. Çağrıya cevap verdiler. Bugün ve yarın için görüşme talepleri var. Ücret, ikramiye ve aylık gıda kartı konularında bir anlaşmazlık var. Biz masadan ayrılan, masayı terk eden taraf olmayacağız. Ancak taleplerimiz yerine gelene kadar... Gelmezse kararımız ortada zaten! Greve çıkıldığı takdirde iki belediyede de sağlık dışında pek çok hizmet duracak” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Akademisi’nin yeni vizyon önerileri tartışıldı Akdeniz Akademisi’nin yeni vizyon önerileri tartışıldı

İNSANCA YAŞAM İÇİN GREVE

Karabağlar Belediyesi’ne ait Karbel şirketinde çalışan bir emekçi ise alınan grev kararının gerekçelerini şu sözlerle anlattı: “Devletin maaş zammı yaparken yüzde 84’lük tüketici enflasyonunu, vergilere zam yaparken yüzde 136’daki üretici enflasyonunu dikkate almasının mantığı nedir? Gerçek enflasyonun yüzde 84 olmaması mı?  Bu mantıkla en düşük ücret 6 bin TL olan bir işçiye yüzde 60 sefalet ücreti ile gelen sosyal belediyecilik anlayışına ters düşen bu mantığa karşı insanca yaşam için greve çıkıyoruz. Yaklaşık 1 yıldır 6 bin TL ile çalışan Karabağlar emekçileri, Muhittin Selvitopu’nun hiçbir iyileştirme yapmaması, sürekli Toplu İş Sözleşmesi zamanını işaret etmesi ve gelinen süreçte hala bir adım atmadan işçileri sefalet ücretine mahkum etmesine karşı işçi, üretimden gelen gücünü kullanarak alanlarda olacak. Gerçek enflasyonu baz almıyoruz, TÜİK’in verdiği rakamlar üzerinde ekim ayındaki yüzde 85 enflasyon, 1 yıllık kayıplarımız ve refah payımızı istiyoruz. Ama gelinen süreçte en düşük ücret bugün yüzde 60 verildiğinde 9 bin TL’ye tekabül ediyor. Sermayeye meydan okuyan işçiler, sermayenin egemenliğinde meşru hale getirilen ‘emek sömürüsü’ne karşı kararlı ve dayanışma içindeyiz. İşçi emek verendir! Grev, haktır! O yüzden 16 Ocak’ta tüm Karbel emek cephesi hiçbir şekilde taviz vermeden emeğinin hakkını alana kadar sonuna kadar mücadele edecektir.”