İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, ekonomi basının duayen ismi Osman Arolat’ın kaybı nedeniyle bir taziye mesajı yayınladı.

Dilek Gappi taziye mesajında şu sözleri söyledi:

İzmir'de 22 yıl sonra Kasım ayında yağış rekoru İzmir'de 22 yıl sonra Kasım ayında yağış rekoru

"Ekonomi basının güçlü kalemlerinden, uzun yıllar Dünya Gazetesi ve Ekonomim Gazetesi’nin başyazarlığını yapan Osman Arolat’ın kaybından büyük üzüntü duydum. Kendisi ekonomi basını denildiğinde akla gelen birkaç isimden birisi olmuştur. Kendisini ekonomik gelişmeleri akıcı üslubuyla dile getiren kalemiyle hatırlayacağız.

Arolat’a rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyorum."

OSMAN AROLAT

1942 yılında Ankara’da doğan Osman Saffet Arolat, şair Ali Mümtaz Arolat’ın oğlu. Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinin içinde yer aldı. Eylemlere katıldı; broşürler ve afişler hazırladı, sendika gazeteleri çıkardı.

1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965'ten itibaren profesyonel olarak gazetecilik yaptı.

Bir dönem ANT dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Yazıları nedeniyle yargılanarak tutuklandı. Uzun yıllar haber ajansçılığı, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk gibi işler yaptı. Dünya Gazetesi'nde yayın yönetmenliği yaptı.

Anılarını "Babıâli Anılarım" ve "Bir Gençlik Liderinin Anıları" adlı kitaplarında bir araya getiren Osman Saffet Arolat, son olarak Ekonomim gazetesinin kuruluşunda yer aldı, başyazarlığını sürdürdü.

BU HABER DE DİKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Duayen gazeteci Osman Arolat hayatını kaybetti… Osman Arolat kimdir?

Kaynak: BÜLTEN