SULTAN GÜMÜŞ KAYA - ÖZEL HABER

İzmir Çiğli’de 1992 yılında faaliyete geçen Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı bölge sakinlerinin kabusu olmaya devam ediyor. Yıllar içerisinde tonlarca çöpün ağırlığı ile birlikte toprak kaymaları yaşanırken özellikle son zamanlarda bu tarz durumlar daha sık gerçekleşir oldu. Çöpten yer altına sızan pis sular toprak kaymasına ve elektrik direklerinin devrilmesine neden oluyor. Yakın zaman önce bölgede yaşanan bir olay ise faciaya davetiye çıkardı. Yüksek gerilim direği yerinden koparak devrildi ve kablolar yerleşim alanlarının olduğu bölgeye geldi. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursunali Kazar, “Toprak kaymasının yaşandığı bölgede ölümle burun burunayız, yüksek gerilim hattı devrildi. Tunç Soyer sesimizi duymuyor” dedi.

CİDDİ BİR ADIM ATILMIYOR

Fotoğrafları gazetemizle paylaşan ve mahallenin kimse tarafından hatırlanmadığını söyleyen Muhtar Kazar, “Bahsi geçen yerdeki sorun kaymaya ilişkin. Bakımsızlıktan kaynaklanan bir sorun değil. Bu yüksek gerilim hattının devrilmesine ilişkin muhatap elektrik dağıtım şirketi diyelim. Kayan yol ve kayan evler? Onların sorumlusu? Kaymanın gerçekleştiği bölge İzmir Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk sahası. Bizim isyanımız bir an evvel önlem alınmasına ilişkin. Fakat bu konuda henüz ciddi bir adım atılmış değil” dedi.

RANDEVU BİLE VERMİYOR

“Biz yetkililerden çok büyük şeyler istemiyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Kazar, “Sadece burada insanlar ölmesin istiyoruz. Siz bile bile burada insanları katlediyorsunuz. Burası Büyükşehrin sorumluluğunda. Büyükşehir bize bilimsel bir rapor getirsin. Biz de burada neler oluyor bilelim. Şu anda Harmandalı’da tekrar patlama olmayacağını kim garanti edebilir. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer kadar duyarsız, bu kadar sorumsuz bir belediye başkanı görmedim. Bu bölgede 6 tane ev tahliye edildi. Tunç Soyer en azından nezaketen gelseydi. Ne yazık ki Tunç Soyer bize randevu bile vermiyor. Görüşmüyor” dedi.

30 SENEDİR BAŞ BELASI

Kazar, sözlerini şöyle tamamladı: “Harmandalı’da yaşamak çok zor. 30 senedir baş belası bir çöp sorunu var. Harmandalı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kaderine terk edildi. Harmandalı’da dağların patladığını fark ettiğimizde bunu gerekli mercilere ilettik. Nedir, neden patlıyor? Maalesef hiçbir yetkili bununla ilgilenmedi. Görmemezlikten geldi. 2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından patlayan alanların kapatıldığını gördüm. O alan kapatıldıktan sonra süreci takip ettim. Bu alanlar tekrar patlamaya devam etti. Tekrar gerekli mercilere ilettim.”

HARMANDALI’DA ÇÖPTEN DAĞ

Çiğli’de yaklaşık 30 yıldır kangren hale gelen Harmandalı çöplüğünü, 14 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan ‘Harmandalı çöplüğü… İzmir’in ortasında bir bomba’ başlığıyla gündeme getirmiştik. Bir çöp kamyonuna binerek bizzat alana giden gitmiş, orada oluşan çöpten dağı görüntülemiş, çalışanların şikayetlerini, sahanın hemen yakınında evleri bulunan mahalle sakinlerinin isyanını duyurmuştuk. İzmir’de ciddi bir kokuya neden olan, zehirlenmelere yol açan çöplükte artık yer kalmadığını söyleyen vatandaşlar, üzerine toprak atılarak kapatılan ve koca bir dağ haline gelen çöplüğün her an patlamaya hazır bomba olduğunu vurgulamıştı.