Köşe yazrımız Mehmet Tayyar Tanış, Halide Nusret Zorlutuna'yı anlatan köşe yazısı ile sizlerle. Keyifli okumalar

1901 yılında İstanbul’da doğan Halide Nusret ZORLUTUNA, ilköğrenimini özel olarak yapmış, daha sonraları Erenköy Kız Lisesi’ni bitirerek Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne girmiştir.

***

Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmış olan Halide Nusret Zorlutuna, amcasının oğlu Mustafa Necati ile beşik kertmesi yapıldığı için 18 yıl süren nişanlılığı sona erdikten sonra 1926 yılında süvari yarbayı Aziz Vecihi Zorlutuna ile evlenmiştir.

***

İttihat ve Terakki Partisi tarafından yıllarca sürgün ve zindan hayatı yaşamak zorunda bırakılır. Bunun sonucu olarak Kerkük’e gider. Halide Nusret Zorlutuna, burada özel hocalardan aldığı derslerle Arapça ve Farsçasını geliştirir.

***

Bir süre burada yaşayan Halide Nusret Zorlutuna, I. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul’a döndü. Burada Erenköy Kız Lisesini bitirdi.

***

Bu esnada babası öldü. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenim gördü. Öğretmenlik mesleğine başladı.

***

İstanbul Kız Lisesi başta olmak üzere Edirne, Urfa, Kars ve Ankara gibi birçok yerde öğretmenlik yaptı. En son Ankara Kız Teknik Öğretmen Okulunda görev yaparken emekliye ayrıldı.

***

Yazın hayatına mütareke yıllarında şiirle başladı. Kurtuluş Savaşı’nın oluşturduğu etki ve heyecanla Milli Edebiyat akımına katıldı. Şiirlerinin yanında roman, hikâye ve deneme türlerinde eserler kaleme aldı. Babasının ölümü üzerine “Ağlayan Kahkahalar” yazısını yazdı.

***

Halide Nusret Zorlutuna, şiir, öykü ve düzyazılarını, “Çınaraltı”, “Milli Mecmua”, “Hisar”, “Türk Kadını”, “Kadınlar Dünyası”, “Salon Mecmuası”, “Töre”, “Defne”, “Çağrı” gibi dergilerle; “Vakit”, “Kudret”, “Haber”, “Sabah”, “Hürriyet” ve “Yeni İstanbul” gibi gazetelerde yayımladı.

***

Halide Nusret Zorlutuna, genç yaşından itibaren birçok sosyal kuruluş ve hayır cemiyetinde görev aldı. Türk Kadınlar Birliği, Halkevleri, Türk Ocakları, Yardımsevenler Derneği, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kuruluşlarda uzun yıllar hizmet verdi. Türk Dil Kurumu’nun da kurucu üyeleri arasında yer aldı.

***

Romancı Emine Işınsu’nun annesi ve Pınar Kür’ün teyzesi, evli ve iki çocuk annesi olan Halide Nusret Zorlutuna, 10 Haziran 1984’te İstanbul’da vefat etti.