TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#proje

proje haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, proje haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

UNESCO kentine demir perde halkın kantarında Haber

UNESCO kentine demir perde halkın kantarında

Bayburt Grup bünyesindeyken, ad ve adresini değiştirip merkezini İstanbul’a taşındığı iddia edilen ve İzmir’e ilişkin tartışmalı projelerden olan Ankara-İzmir YHT projesinin altyapı çalışmalarını üstlenen firma olan Aga Enerji Nak. Mad. İnş. San. Ve Tic. A.Ş.’nin İzmir’deki yeni yatırımı halkın kantarına çıkıyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde İzmir’in UNESCO şehri olan Bergama’nın Sağancı Mahallesi’nde “AGA GES 24-25-26 Güneş Enerji Santrali” projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunarak ÇED sürecini başlatmıştı. Menemen-Manisa Demiryolu hattının da yüklenicisi olan şirketin başvurusundan kısa süre sonra proje için Halkın Katılım Toplantısı tarihi belirlendi. Söz konusu proje için halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 9 Şubat Cuma günü HKT düzenlenecek. PROJE ÖZELLİKLERİ Toplamda 972 bin 595 metrekare alana sahip proje sahasında; AGA GES 24, AGA GES 25 ve AGA GES 26 olmak üzere 3 tane proje alanı belirlenecek. 11,79 MWe / 11,9799 MWm kurulu güçte olarak projede, panellerin toplam yerleşim alanı ise 120 bin 587 metrekare olacak.  22 bin 185 adet panelden oluşacak GES’in toplam gücünün ise 11,79 MWe / 11,9799 MWm olacağı belirtildi. Proje raporunda yer alan bilgilere göre; proje alanı, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında; “Teknolojik Sera Bölgesi”, olarak belirlenmiş alan içerisinde kalıyor. Proje bedeli ise 272 milyon lira olacak. DAHA ÖNCE DE PROJE BAŞVURUSU OLMUŞTU Şirket, geçtiğimiz aylarda da Sağancı Mahallesi sınırları içerisinde kalan 269 bin metrekarelik tarım arazisi vasfındaki arazide GES kurmak için bakanlığa başvurmuştu. 227 milyon liralık  proje kapsamında 18 bin 513 adet panel, 83 inverter ile 4 adet trafo kurulması planlanıyor.

Proje için ayrılan bütçe nereye gitti? Haber

Proje için ayrılan bütçe nereye gitti?

Bornova Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı, Bornova Ergene Mahallesi’nde bulunan 7 katlı eski bir binanın kız yurduna çevrilmesi için belediye tarafından 2021 yılından bu yana 10 milyondan fazla bütçe ayrıldığını ancak ortada bir çalışma görülmediğini dile getirdi. AK Partili Sait Tatlı, proje hakkında herhangi bir gelişme olmadığı halde aynı projenin ismi değiştirilerek 2024 yılının tahmini bütçesinde de yer aldığını söyledi. Tatlı, “Aynı projeye ‘307 ada 3 parsel’ olarak ismi değiştirilerek 2024 yılı tahmini bütçesinden 21 milyon pay verildi. Projeye sürekli bir bütçe ayrılıyor ancak bir gelişme görülmüyor. Bu da akıllarda ayrılan bütçenin nereye harcandığı konusunda soru işareti bırakıyor” şeklinde konuştu. AYNI İHALE 2 KERE VERİLDİ Yıllardır bir gelişme görülmediği söylenen kız yurdu projesi için Bornova Belediyesi’nin 2 kere ihale açtığını ve 2 ihalenin de aynı inşaat firmasına verildiğini söyleyen Tatlı, yaptığı açıklamada “2021 yılı sonunda Bornova Belediyesi tarafından kız yurdu yapacağız diyerek bütçe gösterilen binanın 2023’te tamamlanıp öğrenci kaydına başlayacağı belirtilmişti ama maalesef bu söz tutulmadı. Çünkü başta raporlarda binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. Öyle olunca binayı yıkıp yapmayı gündeme getirdiler ama sonra vazgeçip güçlendirme çalışmasında karar kıldılar. Ancak bir türlü çalışmalar başlamadı çünkü inşaat firmasının sorun çıkardığı ve kaçtığı öne sürüldü. Bu sefer kız yurdu için yeniden bir ihale yapıldı. Birçok firma ihaleye katıldı fakat ihale yine yasaklı olması gereken; kaçıp giden firmaya verildi. Bu durum çok anlamsız çünkü madem bu firma işi bitirmeden kaçtı; maden bu yurdun yapımı bu inşaat firması yüzünden tamamlanamadı, neden tekrar aynı yere ihale verildi?” ifadelerini kullandı.   TEKRAR LİSTEYE KOYULUYOR Bornova Belediyesi’nin yaklaşık 2 yıldır aynı projeye milyonlarca bütçe ayırdığını ancak ortada herhangi bir çalışma olmadığını söyleyen Sait Tatlı, bütçenin nereye gittiği konusunda şüphelerin  olduğunu belirterek “Kız yurdu yapılacak olan bu bina için 2021’de Bornova Belediyesi tarafından (O zamanlar belgelerde adı; İçtaş Hizmet Binası Güçlendirme ve Yenileme Yapım İşi diye geçiriliyordu) 3 milyon TL bütçe ayrılmıştı; bu rakam 2023 yılında artarak devam etti ama bugün de görüyoruz ki hiçbir çalışma yok. Öte yandan aynı projeye ‘307 ada 3 parsel’ olarak ismi değiştirilerek 2024 yılı tahmini bütçesinden 21 milyon pay verildi. Projeye sürekli bir bütçe ayrılıyor ancak bir gelişme görülmüyor. Bu da akıllarda ayrılan bütçenin nereye harcandığı konusunda soru işareti bırakıyor” dedi. BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: KYK yurtlarında sorun bitmiyor

Tarım alanı, orman ve baraj… Milyarlık proje halkın kantarında Haber

Tarım alanı, orman ve baraj… Milyarlık proje halkın kantarında

MFA Grup Enerji Ticaret A.Ş. tarafından İzmir ili, Bergama ilçesi, Çamtepe, Üçtepe, Çeltikçi, Örenli, Yortanlı, Tırmanlar, Dereköy, Durmuşlar, Eğiller, Yeniler, Çamoba, Kozluca, Yukarı Ilgındere, Göçbeyli, Sarıcalar, Alhatlı, İneşir, Ürkütler, Sarıcaoğlu Mahalleleri mevkiinde açılmak istenen “Bergama Depolamalı Rüzgâr Enerji Santrali (DRES)” projesine ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Dev bütçeli proje için halkın katılım toplantısı tarihi belli oldu. Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre; proje, 17 Kasım Cuma günü halkın kantarına çıkacak. HEM BARAJ HEM TARIM HEM ORMAN ALANI 200 MWm / 200 MWe kurulu güçte olacak DRES projesi kapsamında 58 türbin inşa edilecek. Proje alanında türbin kurulumuna ek olarak, 6,0 ha büyüklüğünde belirlenmiş alana 200 MWh toplam depolama gücüne sahip Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulacak. Proje kapsamında kurulacak türbinler ile yılda toplam 800 milyon kWh elektrik üretimi yapılacak. Projeye ilişkin en çok dikkat çeken detay ise 6 hektarı kapsayacak proje alanının niteliği oldu. Proje alanının “tarım arazisi”, “orman” ve “baraj” gibi kullanımlarının olduğu belirtilirken, “İzmir Manisa 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı kapsamında “Orman Alanı”, “Tarım Arazisi”, “Çayır-Mera”, “Kentsel Yerleşik Alan”, “Kırsal Yerleşme Alanı”, “Kentsel Gelişim Alanı”, “Nehir/Dere”, “Baraj” gösterimlerinde yer almaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgu Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen sorgulama sonucunda proje alanının “Mera”, “Tarla”, “Orman”, “Ham Toprak”, “Hali Arazi”, “Zeytinlik” nitelikli arazilerden oluştuğu saptanmıştır” denildi. Proje alanının Çaltıkoru Barajı ve Yortanlı Barajı’na sınır komşusu konumunda ve baraj havasında yer alması dikkat çekti. Projesinin topla maliyetinin ise 2 milyar 600 milyon lira olması bekleniyor. BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hiç bu kadar gündem olmamıştı: Çalıştaya geri sayım!

TİP İzmir İl Örgütü’nden ‘Zorlu’ çıkışı: Ruhsat derhal iptal edilmeli! Haber

TİP İzmir İl Örgütü’nden ‘Zorlu’ çıkışı: Ruhsat derhal iptal edilmeli!

Kent gündeminde uzunca süre yükseklik tartışmaları ile yer tutan, Çankaya’daki Orkide Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu alana Zorlu Holding tarafından yapılması planlanan ‘Zorlu Gökdelen’ projesi ile ilgili Türkiye İşçi Partisi İzmir İl Örgütü yazılı açıklama yaptı. Gökdelen projesine karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından açılan dava sonucunda yürürlükteki imar planları mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen bu planlara göre düzenlenmiş olan inşaat ruhsatı iptal edilmemesinin bir kent suçu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Alsancak’ın tam göbeğinde şu anda inşaat paravanları yükselen alanda göz göre göre bir imar hukuksuzluğuna Konak ve Büyükşehir Belediyelerince göz yumuluyor” vurgusu yapıldı. İNŞAAT DERHAL DURDURULMALIDIR İmar planlarının mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen inşaat ruhsatının iptal edilmemesine tepki gösterilen açıklamada, “Alsancak’ta Zorlu Holding arsası olarak bilinen alanda yapılmak istenen gökdelen projesine karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından açılan dava sonucunda yürürlükteki imar planları mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen bu planlara göre düzenlenmiş olan inşaat ruhsatı iptal edilmeyerek bir kent suçu işleniyor. Alsancak’ın tam göbeğinde şu anda inşaat paravanları yükselen alanda göz göre göre bir imar hukuksuzluğuna Konak ve Büyükşehir Belediyelerince göz yumuluyor. Konak Belediyesi’nin gerekçesi çok ilginç: ‘Plan iptal edildi ama yapı ruhsatını iptal eden bir yargı kararı yok…’ Oysa bilirkişi raporunda yapı ruhsatının da hukuka uygun olmadığı açıkça belirtilmesine rağmen inşaat hazırlıkları son hızla sürüyor. Bilindiği gibi ilk proje 142 metre yükseklikteki bir yapıya olanak veriyordu. Konunun meslek odaları ve diğer kurumlar tarafından kent gündemine taşınmasının ardından plan değiştirilmiş ve yükseklik 84 metreye kadar düşürülmüştü. Bu kararın da yapının yakın çevresine, kentsel altyapıya ve kent siluetine getireceği olumsuzluklar göz önüne alınarak planın şehircilik ilkelerine uygun olmadığı mahkeme tarafından tescillendi” denildi. KENT SUÇUNUN PARÇASI OLMAYIN Kent suçlarına karşı mücadelenin süreceğine dikkat çekilen açıklamada, “Tüm kurumlar bağlı oldukları yasalara uymakla yükümlüdür. İmar planı olmayan ya da iptal edilmiş olan herhangi bir arsaya yapı yapılamaz. Yargı kararı ile iptal edilen bir imar planına göre verilen ruhsat geçersizdir ve derhal iptal edilmelidir. Muhalefet partilerin yönetimindeki belediyeler bir yandan kendilerine karşı yapılan hukuksuzluklara isyan ederken öte yanda sermayenin çıkarları söz konusu olduğunda buna göz yumarsa bu adaletsizliğin parçası olacaklardır. Türkiye İşçi Partisi olarak şu anda göz yumulan bu işlemin kent için telafisi çok zor sonuçlar doğuracağını, İzmir için ağır bir kent suçu oluşturacağını ve bu hukuksuzluğa göz yuman yöneticilerin hukuken ve siyaseten bu işin sorumlusu ve suç ortağı olacaklarını hatırlatıyoruz. Kentler hepimizin ortak yaşam alanıdır ve belediyeler halka en yakın kurumlar olarak öncelikle tüm kentin çıkarını, esenliğini ve kamusal yararı gözetmek durumundadır. Bu yapılmadığında halkın çıkarını korumak üzere diğer örgütlü kurumlarla birlikte Türkiye İşçi Partisi kent suçlarına karşı en güçlü mücadeleyi örgütleyecek ve yürütecektir” ifadelerine yer verildi. BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir moto kurye ölümü daha: Helalleşerek evden çıkıyoruz!

İzmir'in sıfır karbon hedefindeki üs için proje tamam Haber

İzmir'in sıfır karbon hedefindeki üs için proje tamam

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i doğayla uyumlu yaşamın öncü kenti haline getirme hedefi doğrultusunda çalışmalar sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacak Sürdürülebilirlik Merkezi’ni kente kazandırmak için de harekete geçti. Bayraklı Turan Mahallesi’nde kurulacak, Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) için açılan mimari proje yarışması sonuçlandı. Mimar Tuna Han Koç’un temsilcisi olduğu ekip yarışmanın birincilik ödülünü kazandı. Yarışmanın kolokyum ve ödül töreni 19 Kasım Pazar günü, Tarihi Bıçakçı Han’da yapılacak. Herkes yararlanacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Enerji ve İklim Eylem Planı ve Yeşil Şehir Eylem Planı kapsamında hayata geçirilecek İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi’nin sıfır karbon bir yapı olması ve yenilikçi çözümlerle tasarlanması hedeflendi. Kentin sürdürülebilirlik stratejilerinin, politika ve projelerinin üretileceği merkezden üniversiteler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve kentliler yararlanacak. Merkez, sıfır emisyonlu çevreye geçişi hızlandırmada,  sürdürülebilirlik alanında kentsel çözüm uygulamalarını tanıtma ve yaygınlaştırmada etkin rol oynayacak. Katılımcı yönetim anlayışı Kentin tüm aktörlerini sürdürülebilirlik hedefinde birleştirecek proje için İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcı yönetim anlayışı ile Arama Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda Bayraklı’nın Turan Mahallesinde yapılması planlanan merkez ve çevresi için mimari yarışma düzenlendi. Sıfır karbon hedefi İklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefiyle projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF tarafından düzenlenen uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge-OPCC) Türkiye şampiyonu olmuştu. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iklim kriziyle mücadele vizyonu doğrultusunda İzmir, Avrupa Birliği’nden İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na seçilmişti. Kimler hangi ödülleri aldı? Birinci Ödül: Tuna Han Koç (Mimar-Ekip Temsilcisi), Fatma Zeynep Altınbaşlı (Y. Mimar) Danışmanlar; Mukadder Gültekin (Makine Mühendisi), Ufuk Ayaz (Y. İnşaat Mühendisi), Ahmet Aksoy (Elektrik Mühendisi), Barış Ekmekçi (Y. Peyzaj Mimarı) Yardımcılar; Feyza Şakar (Mimar), Ece Işık (Mimar) İkinci Ödül: Emre Şavural (Mimar-Ekip Temsilcisi) Fatih Yavuz (Y. Mimar), Mert Ayaroğlu (Y. Mimar), Kaan Özdemir (Mimar), Kutay Kaynak (Mimar) Yardımcılar; Bünyamin Demirel (Mimar), Sıla Kutlu (Mimar), Sümeyye Nur Kırımlı (İç Mimar), Kaan Küllüoğlu (Mimarlık Öğrencisi), Osman Yılmaz (Mimarlık Öğrencisi) Danışmanlar; Cemil Hamdi Okumuş (Peyzaj Mimarı), Paşa Kaya (Peyzaj Mimarı), Ezel Cebi Okumuş (Peyzaj Mimarı), Recai Toylan (Peyzaj Mimarı), Ömür Özger (İnşaat Mühendisi), Ömer Onur Yücel (Makine Mühendisi) Nüvit Sani Karaibrahimoğlu (Elektrik Mühendisi) Üçüncü Ödül: Ramazan Avcı (Mimar-Ekip Temsilcisi), İrem Malgaş (Mimar), Bengüsu Yeşiloğlu (Mimar) Gülay Karip (Mimar) Hülya Demirkaya (Mimar) Elvan Ender (Peyzaj Mimarı) Danışmanlar; Altan Çalıkyılmaz (İnşaat Mühendisi) Kemal Güravşar (Elektrik Mühendisi) Melih Özöner (Makine Mühendisi) Yardımcılar; Altuğ Tümer (Mimarlık Öğrencisi) Esra Ulukavak (Mimarlık Öğrencisi) Refik Berk Çıngıloğlu (Mimarlık Öğrencisi) Birinci Mansiyon Ödülü: İnanç Eray (Mimar-Ekip Temsilcisi) Mustafa Adnan Öğüt (İnşaat Mühendisi) Orhan Murat Gürson (Makine Mühendisi) Özlem Dilda Yaman (Elektrik Mühendisi) Danışmanlar; Pınar Güvenç Kapsayıcı (Tasarım Uzmanı) Jelle Vadder (İnşaat Mühendisi) Jack Rose (Stratejik Planlama ve Yönetim Danışmanı) Wolf Mangelsdorf (Tasarım Teknolojisi & İnovasyon Danışmanı) Dr. Natasha Watson (Gömülü Karbon Danışmanı) Aysu Kuru (Sürdürülebilirlik Danışmanı) Cemil Yaman (Sürdürülebilir Yapı Danışmanı) Serhan Mumcu (Mekanik Proje Danışmanı) Kemal Ovacık (Elektrik Proje Danışmanı) Demet Sürücü (Ahşap Yapı Danışmanı) Sara Belge (Kentsel Planlama Danışmanı) Zeynep Odabaş (Yangın Danışmanı) Yardımcılar; Merve Güven (Mimar, Tasarımcı) Merve Akbay (Mimar, Tasarımcı) Pınar Gürsoy (Mimar, Tasarımcı) Nicholas Doghlass (Mimar, İllustrator) Derin Şahin (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, İllustrator) Marianne de Zeeuw (Sanat Tarihçisi, Tasarım Araştırmacısı) Gamze Gürgenç (Sanat Tarihçisi, Tasarım Araştırmacısı) İrem Göçmenoğlu (Görsel İletişim Tasarımcısı) Joyce Lai (Tasarım Araştırmacısı) Kadija Fadil Bayero (Mimarlık Öğrencisi, Stajyer) Hitakshi Agrawal (Mimarlık Öğrencisi, Stajyer) İkinci Mansiyon Ödülü: Ece Avcı (Mimar - İstanbul Teknik Üniversitesi Ekip Temsilcisi) Bahadır Kantarcı (Mimar - İstanbul Gedik Üniversitesi Yardımcılar Yunus Emre Görgüç Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi İpek Üstündağ Mimar - Kadir Has Üniversitesi Gün Rodoplu Mimar - Kadir Has Üniversitesi) Danışmanlar; Bülent Binici (İnşaat Mühendisi) Alpaslan Sütbaş (Mekanik Mühendisi) Emrah Güravşar (Elektrik Elektronik Mühendisi) Merve Yavuz (Peyzaj Mimarı) Üçüncü Mansiyon Ödülü: Ebru Yılmaz (Y. Mimar Ekip Temsilcisi) Seçkin Kutucu (Y. Mimar) Yonca Kutucu (Mimar) Yardımcılar; Yeliz Keskin (Y. Mimar) Gönenç Kurpınar (Y. Mimar) Mehmet Leke (Mimar) Ahmet Can Oflazer (Öğrenci) Barış Uzyıldırım (Mimar) Danışmanlar; Aslı Gümüşçekiç Odabaşı (İnşaat Mühendisi) Burcu Karaman (Makina Mühendisi) Cihan Onmuş (Elektrik ve Elektronik Mühendisi) Ozan Dinçtürk (Peyzaj Mimarı) Elif Esra Aydin (Y. Mimar) Dördüncü Mansiyon Ödülü: Gülhis Duygun (Mimar- Ekip Temsilcisi) Neslihan Türkmenoğlu Bayraktar (Mimar) Ahmet Kıvanç Kutluca (Şehir ve Bölge Planlaması) Zeynep Örgev (Mimar) Yardımcılar; Orhun İnce (Mimar - Kitapçık Mizanpaj) Çigdem Çivici (Öğrenci Mimarlık) Elif Koç (Ögrenci Peyzaj Mimarlığı) Enes Can Oğuzhan (Peyzaj Mimarı) Fatma Betül Ekin (Öğrenci Mimarlık) Fatma Zehra Kara (Öğrenci Mimarlık) Furkan Çetin (Öğrenci Mimarlık) Gamze Alper Öğrenci (Mimarlık) Hediye İçöz (Öğrenci Mimarlık) Meryem Çavuş (Öğrenci Mimarlık) Hasan Işık (Öğrenci Mimarlık) Zeynep Ada (Öğrenci Mimarlık) Danışmanlar; Onur Öztürk (İnşaat Mühendisi) Fatma Betos (Peyzaj Mimarı) Beşinci Mansiyon Ödülü: Bora Diken (Mimar -Ekip Temsilcisi) Onur Ertaş (Dr. İnşaat Mühendisi) Yardımcılar; Ayşenur Eke (Mimarlık Öğrencisi) Sedat Durucan (Heykeltraş, 3D Artist) Can Türkcan (Mimar) Danışmanlar; Ayşen Bayraç Diken (Tıp Doktoru, İç Hastalıklar Uzmanı, Fonksiyonel Beslenme Uzmanı, GAPS Practitioner) Eda Diken (Yük. Mimar) Barış Diken (Mimar) Mehmet Küçük (Makine Mühendisi) Yarışma takvimi nasıl işledi? Yarışmada birinci seçilen proje 700 bin, ikinci 600 bin, üçüncü ise 400 bin lira ödül alacak. Yarışmada ayrıca seçilen beş projeye 100’er bin liralık mansiyon ödülü verilecek. Jüride kimler yer aldı? İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ekolog Dr. Güven Eken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Y.Çevre Mühendisi Şükran Nurlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Y.Mimar Vahyettin Akyol, Prof. Dr. Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Makine Mühendisi Nurdan Yıldırım, Şehir Plancısı - Yeşil Bina Uzmanı Murat Doğru’nun danışman jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmanın asıl jüri üyeleri Mimar Nevzat Sayın (Jüri Başkanı),  Y. Mimar Bünyamin Derman, Prof. Dr. İnşaat Mühendisi Cemalettin Dönmez, Y. Mimar Aslıhan Demirtaş Cindoruk, Doç. Dr. Mimar Gülsu Ulukavak Harputlugil, Prof. Dr. Mimar Mehmet Bengü Uluengin ve Y. Mimar Özgür Güller’den oluştu. BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Rezerv Konutları’nda ‘aidat isyanı’ patlak verdi

Fırtına vuran teknelere müjdeli haber Haber

Fırtına vuran teknelere müjdeli haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü, Dikili ilçesi Gazipaşa Mahallesi Salhane Mevkiinde “Küçük Tekne Yanaşma Yeri” yapılması amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı III. Bölge Müdürlüğünce hazırlattırılan Barınak amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planını askıya çıkardı. Dikili Amatör Su Sporları ve Olta Balıkçıları Derneğinin 2016 ve 2017 yıllarında yapmış olduğu başvurulara temelinde hazırlanan plan değişikliğinin gerekçesi ise Dikili ilçesinde yalnızca bir adet balıkçı barınağının bulunması ve kapasitesinin yetersiz olması gösterildi. 208 yılında yaşanan şiddetli fırtınada bölgedeki tekneler ağır hasar alırken liman sahası içindeki idari ya da balıkçı tekneleri için barınacak yerin olmaması sorunu bir kez daha gündeme gelmiş ve sorunun çözümü için plan hazırlılarına başlanmıştı. Konuya ilişkin plan raporunda, “18.01.2018 tarihinde yaşanan şiddetli fırtına sonrası, Dikili Liman Başkanlığı idari sahası içerisinde 1 adet balıkçı barınağının bulunmakta olduğu, her geçen gün artan tekne sayısı nedeniyle kapasitesinin yüzde elli aşıldığı, ayrıca diğer bölgelerden sezonluk gelen balık avlama tekneleri düşünüldüğünde ne balıkçı barınaklarında ne de diğer idari sahada tekneler için barınacak, bağlanacak yer ve bakım-tutum işlerini yapacak çekek yerinin bulunmadığı, Liman Başkanlığı liman sahasının lodos, karayel, batı rüzgârlarına açık olduğu, bu rüzgârların olduğu zamanlarda teknelerin hasar gördüğü, korunaklı yerlerin de olmaması nedeniyle yaşanan şiddetli fırtına yüzünden 3 adet kullanılamaz, 18 adet ağır ve orta hasarlı teknenin bulunduğu ve bu itibarla Liman Başkanlığı sahası içerisinde özel ve diğer cinslerdeki teknelerin barınacağı, bağlanacağı, bakım ve tutum işlemlerinin yapılabileceği yere ihtiyaç duyulduğu Dikili Liman Başkanlığınca belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi. PLANLAMA ALANI 20 BİN METREKAREYİ AŞACAK Hazırlanan plan değişikliği kapsamında; 20 bin 575 metrelik alanda barınak projesi hazırlanacak. Proje kapsamında, 400 metre uzunluğunda taş dolgu ana mendirek, 55 metre uzunluğunda taş dolgu bir tali mendirek ve ana mendireğe bağlı 80 metre uzunluğunda 2 metre yanaşma derinliğine sahip rıhtım, 185 metre uzunluğunda geri sahada 2 metre yanaşma derinliğine sahip rıhtım, 25 metre genişliğinde çekek yeri, toplam 3 adet 62 metre, 62 metre ve 60 metre uzunluğunda beton iskele yapılacak. Hazırlanan proje raporuna göre; barınağın tekne kapasitesi ise 122 olacak. Proje raporunda ayrıca; İzmir Manisa Planlama Bölgesi 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Plan’ında “Liman” kullanımında kaldığı belirtildi. BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yargıya taşınmıştı: ‘Dikili’ planlarında belediyeden bakanlığa talep

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.