TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zorlu Gökdeleni’nde iş makineleri… Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi hesabını sordu!

Kamuoyunda Zorlu Gökdeleni olarak tanıtılan gökdelen projesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin gündeminde… Oda yönetimi, büyükşehir ve Konak Belediyesi’ne seslendi

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 16:21
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 16:21
Kaynak: RABİA AYKUT
ilksesgazetesi.com
Zorlu Gökdeleni’nde iş makineleri… Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi hesabını sordu!

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, kamuoyunda ‘Zorlu Gökdeleni’ olarak bilinen gökdelen projesi ile ilgili, İzmir Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri tarafından işlem yapıldığına dikkat çekti.

Yeni bir açıklama ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'ne çağrıda bulunan oda yönetimi, “Yasal dayanaktan yoksun bir şekilde alınan UKOME kararının iptal edilmesi ve mahkeme kararlarında belirtilen hususlar dikkate alınarak kente ve kentliye zarar vermeyecek planların hazırlanması ve bu doğrultuda uygulamalar yapılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesini sorumluluğa ve kamuoyuna herhangi bir tereddüte yer vermeyecek şekilde açıklama yapmaya davet ediyoruz” mesajını verdi.

UKOME KARARI ALINARAK HERHANGİ BİR DÜZENLEME YAPILAMAZ

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin resmi sayfasında yer alan açıklama şöyle:

“08.03.2024 tarihli basın açıklamamızda ‘Zorlu Gökdelen’ olarak bilinen Konak İlçesi, Akdeniz Mahallesi, 7491 ada 1 parsel ve yakın çevresinde ilgili mahkeme kararları neticesinde plan kararlarının yeniden düzenlenmesi beklenirken ‘plansız bir alanda 01.03.2024 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi`ne ait iş makineleri tarafından işlem yapıldığını’ aktarmıştık. Aynı gün içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu sürece dair basına ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehit Fethi Bey Caddesi güzergahında bölgenin otopark ihtiyacına cevap vermek üzere 105 araçlık açık otopark düzenlemesi için proje hazırlamış, bu proje 13.12.2023 tarihinde 2023-957 No`lu UKOME Genel Kurulu tarafından uygun görülmüştür. Otoparkın yapılacağı alan ‘Zorlu Gökdeleni` olarak bilinen 7419 ada 1 parsel üzerinde değil yanında yer alan ve kamuya terki yapılan parseldedir’ şeklinde açıklama yapılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin açıklamasında ifade edilen kamuya terkli alan ve bahsi geçen parseli kapsayan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Bu nedenle, 08.03.2024 tarihli açıklamamıza Büyükşehir Belediyesince basın üzerinden verilen yanıtta ifade edilen UKOME kararı yasal dayanaktan yoksundur. Şöyle ki; gerekçesi ne olursa olsun 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılamaz.”

YASAL DAYANAKTAN YOKSUN…

Açıklamanın devamında, “08.03.2024 tarihli basın açıklamamızda yönelttiğimiz ‘Kamu idaresinin söz konusu alanda ilgili mahkeme kararları neticesinde plan kararlarını yeniden düzenlemesi beklenirken plansız bir alanda işlem yaptığı görülmektedir. Söz konusu parsel ve yakın çevresinde mahkeme kararları doğrultusunda yeniden plan hazırlanması ve yeni plan kararlarının yapılmakta olan uygulamadan farklı olması halinde, uygulama için harcanan kamu kaynağının sorumlusu kim olacaktır?’ şeklindeki soru hala yanıtını beklemektedir.  UKOME kararıyla yapılan işlemin, ileride plan kararlarının mahkeme kararı dikkate alınarak yeniden hazırlanması halinde kamu zararı ile sonuçlanmasından ve/veya 7491 ada 1 parsele hukuksuz bir şekilde verilen inşaat hakkının meşrulaştırılmasından kaygı duyuyoruz. Sonuç olarak, yasal dayanaktan yoksun bir şekilde alınan UKOME kararının iptal edilmesi ve mahkeme kararlarında belirtilen hususlar dikkate alınarak kente ve kentliye zarar vermeyecek planların hazırlanması ve bu doğrultuda uygulamalar yapılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesini sorumluluğa ve kamuoyuna herhangi bir tereddüte yer ver vermeyecek şekilde açıklama yapmaya davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.