TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeni başkan belli oldu: Hafize Gaye Erkan'ın yerine o isim getirildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınmasının ardından yeni Merkez Bankası başkanı belli oldu. İşte o isim...

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 00:14
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 00:42
Kaynak: İHA
Yeni başkan belli oldu: Hafize Gaye Erkan'ın yerine o isim getirildi!

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Karahan, yeni TCMB Başkanı olarak atandı.

Uşaklı eğitimciler Prof. Dr. Servet Karahan ile Op. Dr. Hatice Karahan’ın büyük oğlu olan Fatih Karahan'ın , 03 Şubat 2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanmasıyla ilgili kararda şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Guvernörü) Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Bankası Başkanlığı’na (Guvernorlüğüme), 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı kanunun 25’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2,3 ce 7’inci maddeleri gereğince Başkan (Guvernör) Yardımcısı Fatih Karahan atanmıştır.''

FATİH KARAHAN KİMDİR?

Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi'nde çift ana dal yaparak mezun olduktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak kariyerine başlayan Karahan, burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ile para politikası danışmanı olarak görev almıştır. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapmıştır. 2022 yılında Amazon'a kıdemli ekonomist olarak katılan ve kısa sürede Başekonomist pozisyonuna yükselen Karahan, Kasım 2022'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştı. 3 Şubat 2024 tarihinde ise Hafize Gaye Erkan'ın sürpriz istifasının üzerine TCMB başkanı olarak atandı.

CEVDET YILMAZ’DAN KARAHAN’A TEBRİK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Fatih Karahan'ı tebrik etti.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı tebrik paylaşımında, "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sayın Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.