TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yaşlı kadının bacağı kesilmişti: Pitpull saldırısı davasında karar!

İstanbul Üsküdar'da yaşanan pitbull saldırısının ardından, görülen davada karar çıktı. 83 yaşındaki Yücel Ata'ya saldıran pitbull cinsi köpeğin sahipleri, 22 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırıldı

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 13:02
Kaynak: AA
Yaşlı kadının bacağı kesilmişti: Pitpull saldırısı davasında karar!

Üsküdar'da, 2022'de evinin önünde yürüyüş yapan 83 yaşındaki Yücel Ata'ya saldırarak bacağının kesilmesine sebep olan pitbull cinsi köpeğin 3 sahibi, 22 ay 15'er gün hapisle cezalandırıldı. Mahkeme kararı, köpeğin kontrolsüz bırakılmasının ve yaşlı kadının ciddi yaralanmasının ardından geldi. Ancak, sanıkların yaralama kastıyla hareket ettiklerine dair somut delil bulunamadı. Bu kararla birlikte, sanıklar Hakan Çakmak, Hüseyin Çakmak ve Cafer Polat, bilinçli taksirle yaralama suçundan cezalandırıldı. Mahkeme, müştekinin yaşadığı ciddi yaralanmanın etkisiyle cezayı artırdı. Ancak, mahkeme kararında, sanıkların önceki suç geçmişlerinin ve zararın giderilmemesinin etkili olduğu belirtildi. Bu kararla birlikte, köpeğin sahiplerine verilen hapis cezası kesinleşti.

"Köpeği teyzeden ayırdım"

Mahkemenin gerekçeli kararında sanıkların soruşturma aşamasında yer alan ifadelerine de yer verildi.

Buna göre, sanık Hakan Çakmak, hayvan sevgisinden dolayı köpek beslediğini belirterek, zaman zaman arazilerinde misafir olarak kalan diğer sanık Cafer Polat'ın da köpeklere baktığını anlattı.

Olay günü ağabeyi Hüseyin Çakmak ile bir süre arazide oturduklarını, sonrasında araca binip eve doğru giderken caddede bağrışma sesleri duyduklarını ve kalabalık gördüklerini aktaran Hakan Çakmak, "Aracımı durdurdum. Mahalleden tanımış olduğum teyzeyi bir köpeğin ısırdığını gördüm. Yardımcı olmak için köpeği, kuyruğunu kıvırmak suretiyle teyzeden ayırdım. Bu esnada çevrede toplanan vatandaşlar sopayla köpeğe vuruyordu. Köpek şahıstan ayrılınca kucağıma alarak oradan uzaklaştım. Sonrasında yere bırakmak isterken köpek beni sağ kolumdan ısırmaya çalıştı. Yere bırakmamla kaçıp gitti. Sonradan benim köpek beslediğimi mahalleden bildikleri için ısıran köpeğin bana ait olduğunu söylemişler. Bu köpek bana ait değil." beyanında bulundu.

Sanık Hüseyin Çakmak ise "Ares" isimli köpeğin kendilerine ait olduğunu belirterek, olay günü Cafer Polat'ın köpeği gezdirdiğini anlattı.

Ares'in müştekiyi bacağından ısırdığını gördüklerini dile getiren Hüseyin Çakmak, "Hakan hamle yaparak köpeği ayırdı. Bir süre sonra köpek Hakan'ın kucağından atlayarak kaçmaya başladı. Sonrasında zaten köpeği bulamadık. Hakan daha sonra görevli polislere giderek teslim oldu. Ben de görevli memurlara konuyu anlattım. Hatırladığım kadarıyla köpekte ağızlık yoktu. Ancak Cafer, köpeği arazinin etrafında dolaştıracağı düşüncesi ile ağızlığı çıkardı. Biz köpeğin Yücel teyzeye saldırdığını görünce hemen müdahale ederek kurtardık. Benim bu olayda herhangi bir kastım ve ihmalim yoktur." ifadelerini kullandı.

Taraflar uzlaşmayı kabul etmemişti

Müşteki Yücel Ata, 18 Eylül 2022'de Üsküdar Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki evinin önünde yürüyüş yaptığı sırada "yasaklı ırk" olarak tabir edilen pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğramış, basit şekilde iyileşemeyecek derecede ve vücudunda kemik kırıkları oluşacak şekilde bacağından yaralanmıştı. Ameliyatlara rağmen eski sağlığına kavuşamayan Ata'nın yapılan operasyonla bacağı kesilmişti.

Koruyucu ve önleyici tedbirleri almayarak müştekinin yaralanmasına sebebiyet veren sanıkların eyleminin uzlaşma kapsamında olması nedeniyle uzlaşma önerisinde bulunulmuş, ancak taraflar uzlaşmayı kabul etmemişti.

Hazırlanan iddianamede, köpeğin sahipleri olan Hakan Çakmak, Hüseyin Çakmak ve Cafer Polat'ın, "vücudunda kemik kırıkları oluşacak şekilde taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 4,5'ar aydan 1 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.