TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'de vize alımında yeni dönem: Dışişleri Vakfı devreye giriyor!

Vize almak isteyen vatandaşlar, genellikle aracı şirketlere başvuruyor. Bugüne kadar vize işlemlerinden 5,5 milyar lira gelir elde eden şirketler, yasal zorunluluk gereği bu miktarın sadece 1,1 milyarını hazineye aktardı. Kabul edilen yeni teklifle, vize işlemleri artık Dışişleri Vakfı tarafından yürütülecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 11:58
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türkiye'de vize alımında yeni dönem: Dışişleri Vakfı devreye giriyor!

Vatandaşlar, vize işlemlerinde sorun yaşamamak için farklı aracı şirketlere başvuruyorlar. Odatv’nin haberine göre, Türkiye Gazetesi'nin bildirdiğine göre, vize işlemleri artık Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tarafından gerçekleştirilecek ve vize gelirlerinin büyük kısmı devlete aktarılacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasına yönelik teklifte, vakfın vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesi öngörülüyor.

Türkiye'de vize alımında yeni dönem Dışişleri Vakfı devreye giriyor

Komisyonda bilgi veren AKP Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların vize işlemlerinden dolayı bütçeye 1,1 milyar lira aktarıldığını ifade etti. Canbey'e göre, bu rakam, aracı şirketlerin vize gelirlerinin yüzde 20'sini oluşturuyor ve gelirin yüzde 80'i şirketlerde kalıyor. Yapılan hesaplamalara göre, 2023 yılında vize aracı şirketlerinin yıllık geliri 5,5 milyar lira oldu. Bu miktarın 1,1 milyar lirası hazineye aktarıldı, geri kalanı ise şirketlerin kasasına gitti.

12 ŞİRKET VİZE ARACI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, komisyon görüşmelerinde vize aracılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Serim, "Dışişleri Bakanlığı olarak 58 ülkede, 12 farklı şirketten vize aracı hizmeti aldıklarını" belirtti. Bu şirketlerin, coğrafyalarına göre yerel veya bu alanda deneyimli şirketler olduğunu ifade etti ve genellikle Türk şirketlerinin tercih edildiğini söyledi. Ayrıca, Türkiye'deki yabancı misyonların da bu şirketlerden hizmet aldığını ekledi. Serim, yeni teklifle vize aracılık hizmetlerinin vakıf tarafından da verilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

VAKIF, ŞİRKET KURARAK GELİR ELDE EDEBİLECEK

AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş de vakfın bağış ve yardımlar ile vize işlemlerinden gelirler elde edeceğini hatırlatarak “En önemli gelir kaynağı, vize işlemleri olacak. Vakıf da şirket kurup vize işlemi yapabilecek ve gelir elde edebilecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.