TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’de eğitim duracak… Sendikalardan iş bırakma eylemi! Öğretmenler iş bırakacak

Eyüpsultan'da okul müdürü İbrahim Oktugan'ın öldürülmesinin ardından, öğretmenlerin tepkisi büyüyor. 9 sendika, öğretmenlerin iş bırakma eylemine ilişkin açıklama yaptı. Bu çerçevede, öğretmenler cuma günü tüm derslere girmeme kararı aldı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 15:25
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türkiye’de eğitim duracak…  Sendikalardan iş bırakma eylemi! Öğretmenler iş bırakacak

Son dönemde artan öğretmene yönelik şiddet olayları gündem de yer almaya devam ediyor. Bir kadın öğretmenin veli tarafından saldırıya uğramasının ardından, geçtiğimiz günlerde bir okul müdürü öğrenci tarafından öldürüldü. Eğitim camiası uzun süredir bu tür vakalara karşı önlem alınması çağrısında bulunuyor. Eğitim sendikaları da öğretmenlerin güvenliği için acil önlemlerin alınması gerektiğini belirterek harekete geçti ve 10 Mayıs 2024'te bir günlük iş bırakma eylemi düzenleme kararı aldı.

İbrahim Oktugan

Sendikalı öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğretmenlere yönelik şiddeti önlemek için daha etkili yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyor. Bu çerçevede, 10 Mayıs Cuma günü, Türkiye genelinde birçok sendikanın üyeleri derse girmeme eylemi yapacak. Sendikalar, öğretmenlerin güvenliğini sağlamak için daha etkili tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor. İşte sendikaların eylem kararı hakkında yaptıkları açıklamalar:

EĞİTİM İŞ:

Eğitimde şiddete karşı çıkmak için.

8-9 Mayıs tarihlerinde iş yerlerimize siyah giyerek ve kokartlarımızla gidiyoruz.

10 Mayıs Cuma günü iş bırakıyor ve Ankara'da Adalet Bakanlığı önünde Genel Merkez düzeyinde, illerde şube ve temsilcilikler düzeyinde adliye binalarının önünde basın açıklaması yapıyoruz.

Eğitim iş kolunda örgütlü tüm sendikaları ve kamuoyunu birlikte şiddete karşı daha yüksek tepki göstermeye çağırıyoruz.

TÜRK EĞİTİM SEN:

Türk Eğitim-Sen'in aldığı karar gereğince 9 Mayıs Perşembe günü, kamu çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla öğretmenlerimiz ilk derslere girmeyecek, Cuma günü ise iş bırakma eylemi yapılacaktır. Sendikamızın aldığı bu kararı destekliyor, imkânı olan tüm kamu çalışanlarımızın da bu haklı protestoya destek vermesini bekliyoruz.

EĞİTİM BİR SEN:

Kınama Mesajı Değil, Şiddet Yasası İstiyoruz! Eğitim çalışanlarına yönelen ve ölümle

sonuçlanan saldırılar tahammül edilmez bir noktaya gelmiştir. Bu ağır sorunu 3. sayfa ve reyting haberi olmaktan çıkartmak için başta TBMM olmak üzere herkesi göreve

çağırıyoruz. Perşembe günü 11.30'da Ankara'da TBMM Çankaya Kapısı önünde diğer illerde ise valiliklerin önünde "Kınama Yetmez Şiddet Yasası İstiyoruz" diye haykıracağız.

EKSEN:

Yıllardır yapılan uyarılara ve eylemlere rağmen öğretmenlere uygulanan şiddet ve öldürme olaylarına karşı yeterli düzenlemeleri yapmayan hükümeti kınıyoruz. 10 Mayıs 2024 Cuma günü bir gün boyunca okullarımıza gitmeyerek kamuoyunun ve ilgili makamların dikkatini çekmek için eylem kararı almış bulunmaktayız.

Diğer sendikalardan haber geldikçe içerik güncellenecektir.

EĞİTİM SEN:

Eğitim emekçilerine yönelik şiddet konusunda Eğitim Sen olarak başta eğitim sendikaları olmak üzere, tüm demokratik kamuoyunu birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Bugün iş yerlerinde siyah kurdele/kokart takıp giderek tepkimizi dile getiren metnimizi okuduk.

Eğitim Sen olarak diğer sendikaların başkanlarını arayarak ortaklaşma davetinde bulunduk.

Bugün İstanbul'da düzenlenecek cenaze törenine MYK düzeyinde ve İstanbul şubelerimiz kitlesel katılım sağlayacaktır.

• Perşembe günü mediste partiler ziyaret edilerek basın toplantısı yapılacaktır.

Cuma günü 1 gün iş bırakarak, Ankara şubelerimizin de katılımıyla MEB önünde, diğer illerde de şubelerimizin belirleyeceği yerlerde olacağız.

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN:

Milli Eğitim Bakanlığının yaşanan vahim şiddet olaylarına karşı, bugüne kadar sesiz kalması üzerine Hürriyetçi Eğitim Sen olarak 10 Mayıs Cuma Günü Ülke Genelinde iş bırakma eylem kararı almış bulunuyor ve tüm sendikaları 10 Mayıs günü iş bırakmaya davet ediyoruz.

TÖBB SEN:

Şiddeti Protesto İçin İş Bırakıyoruz! Kınama değil kapsamlı bir MESLEK KANUNU, ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ!

Bugün ilk derse 10 dakika geç girdik ve 3 gün boyunca tüm iş yerlerine siyah giyinerek gideceğiz.

Cuma günü tüm eğitim çalışanlarıyla birlikte iş Bırakıyoruz.

EĞİTİMİN GÜCÜ SEN:

Eğitim Gücü Sendikası olarak iş bırakma eylem kararımızı 2 gün olarak alıyoruz. Eylem kararını ilk alıp duyuran sendika olarak 9 Mayıs'ta basın açıklaması yaparak iş bırakma eylem kararımızı uyguluyor, sahanın birlik çağrılarına da duyarsız kalmayarak 10 Mayıs'ta da iş bırakıyoruz.

ANADOLU EĞİTİM SEN:

Öğretmene, eğitimci ve şiddetin her gün artarak devam ettiği şu günlerde yasal tedbirlerin hayata geçmesi için daha kaç canımızı vermemiz gerekir?

Anadolu Eğitim Sendikası olarak 8-9 Mayıs'ta derslerimize siyah kokart ile giriyor, 10 Mayıs Cuma günü ise yasal tedbirlerin artık hayata geçmesi için ülke çapında 1 günlük iş bırakıyoruz.

Geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerimize yapılan bu saldırıların son bulması ve ortak ses çıkarabilmek adına tüm meslektaşlarımızı, tüm sendikalarımızı ortak hareket etmeye davet ediyoruz.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.