TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tıp öğrencileri nitelikli eğitim alamıyor… Öğretim üyeleri ise mevcut koşullardan şikayetçi!

Türk Tabipleri Birliği hem lisans ve uzmanlık öğrencilerinin hem de öğretim üyelerinin sağlıklı koşullarda çalışabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na seslendi

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 15:35
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Tıp öğrencileri nitelikli eğitim alamıyor… Öğretim üyeleri ise mevcut koşullardan şikayetçi!

Tıp ve tıpta uzmanlık öğrencileri nitelikli eğitim alamamaktan, öğretim üyeleri de mevcut koşulların zorluklarından dolayı nitelikli eğitim verememekten yakınıyor. Sağlıklı bir gelecek için öğretim üyelerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Türk Tabipleri Birliği (TTB), yaşanan soruna dikkat çekti.

TTB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye sağlık ortamında piyasacı, özel sermayenin kârının toplum sağlığının önüne geçtiği mevcut politikaların sonucunda sağlık ortamının yıkımı hem hekimler/sağlık emekçileri hem de toplum tarafından derinden hissedilmektedir. Sağlık Bakanlığı, sağlıktaki sorunların uygulanan politikalarla ilişkisini görmezden gelerek ‘onaylı randevu’, ‘uzaktan sağlık hizmeti’ gibi hekimlerin ve tüm sağlık ortamının üzerindeki baskıyı artıran ve sonuç olarak sağlık hizmetinin niteliğini daha da düşüren çözümlerde ısrar etmektedir” bilgisi yer aldı.

389 KİŞİ ANKETİ DOLDURDU

“Sağlık ortamındaki sorunlar açısından, tıp ve tıpta uzmanlık eğitimi sistemine de dikkat çekmek gerekmektedir” denilen açıklamada, “Tıp ve tıpta uzmanlık öğrencileri nitelikli eğitim alamamaktan, öğretim üyeleri de mevcut koşulların zorluklarından dolayı nitelikli eğitim verememekten yakınmaktadır. Özellikle kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin ve öğretim üyelerinin üzerindeki siyasal iktidarın baskısı da bilinen bir gerçektir. TTB olarak öğretim üyelerinin sorunlarını somut şekilde ortaya koymak ve çözüm üretmek için bir anket çalışması yaptık. Nisan ayında iki defa tabip odaları vasıtasıyla iki hafta arayla anketi öğretim üyelerine ulaştırdık. Anketi dolduran 389 kişinin yanıtlarını değerlendirdik” sözlerine dikkat çekildi.

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN ÜZERİNDEKİ SİYASAL, EKONOMİK, ÇALIŞMA YÜKÜ

Ankete göre; Ekonomik haklar, bilimsel çalışma, eğitim verme, sağlık hizmeti üretimi gibi konuların hepsinde çok ağır koşullara karşın öğretim üyelerinin büyük çoğunluğunun hekimlik mesleğini halen sevmesi umutları besliyor. Ancak Türkiye'deki sağlık ortamının hem bugünü hem de geleceğini şekillendiren en kritik unsurlardan olan öğretim üyelerinin üzerindeki siyasal, ekonomik, çalışma yükü gibi baskıların en aza indirilmesi sağlıklı bir gelecek için zorunlu. Bu baskı, hem eğitim niteliğini düşürüyor hem de sağlık hizmetlerinin etkinliğini olumsuz etkiliyor. Eğitimin niteliği, yeterli fiziki koşulların sağlanmasının yanında tıpta lisans uzmanlık eğitimindeki kontrolsüzce artan kontenjanlarla da yakından alakalı.

NELER YAPILMALI? 

TTB’nin anket sonucuna göre dikkat çektiği diğer detaylar ise şöyle: “Hem lisans hem uzmanlık öğrencilerine hem de öğretim üyelerine sağlıklı koşulların sağlanması için Sağlık Bakanlığı; hekimlerin geleceklerine zarar veren kontenjan artışından vazgeçerek Türk Tabipleri Birliği ve uzmanlık derneklerinin uyarılarını dinlemeli, birlikte hareketi destekleyici adımlar atmalıdır.

Türk Tabipleri Birliği olarak tüm hekimlerin yanında olduğumuz gibi öğretim üyelerinin de her zaman yanındayız. Tıpta lisans ve uzmanlık eğitiminde uygun koşullar sağlanana, hekimlerin geleceğine zarar veren mevcut uygulamalar ortadan kalkana dek mücadeleye devam edeceğiz.”

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.