TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TBMM’den İsrail’in Refah katliamlarına sert kınama! Uluslararası topluma Fililstine destek çağrısı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, İsrail'in Refah'ta gerçekleştirdiği katliamları sert bir şekilde kınadı ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 00:14
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 00:14
Kaynak: HABER MERKEZİ
TBMM’den İsrail’in Refah katliamlarına sert kınama! Uluslararası topluma Fililstine destek çağrısı

İsrail'in sivil yerleşim alanlarına yönelik devam eden saldırılarını eleştiren TBMM, Netanyahu yönetiminin, Uluslararası Adalet Divanı'nın operasyonların durdurulması yönündeki kararlarını hiçe saydığını belirtti. Kararda, İsrail'in, sivil Gazzelilere yönelik baskı ve zulüm politikalarının tüm Filistin’i yaşanmaz hale getirdiği vurgulandı.

TBMM, İsrail'in Gazzeli kardeşlerimizin güvenli alan olarak gösterilen Refah'taki çadırlarını yakıcı silahlarla bombaladığına ve bu saldırıda yüzlerce masum insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Bu saldırıların, uluslararası antlaşmaları ve hukuk kurallarını hiçe sayan Netanyahu ve yönetiminin pervasızca sergilediği ırkçılığın en rezil örneklerinden biri olduğunun altı çizildi.

Kararda, Refah saldırısıyla birlikte İsrail'in insanlığa karşı suçlarının apartheid rejimi uygulamalarını da aşarak soykırıma dönüştüğü ifade edildi. TBMM, uluslararası hukuku ve insan haklarını savunan tüm ülkeleri, bu katliamları kınamaya ve İsrail’in durdurulması için harekete geçmeye davet etti.

Türkiye’nin Tavrı Net: İsrail’e Karşı Tek Ses

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla İsrail’in saldırılarının durdurulması ve ateşkesin sağlanması yönündeki kararlı tavrını uluslararası camiada açıkça ilan ettiğini belirten TBMM, milletin kalbinin masum Gazze halkıyla birlikte attığını vurguladı. TBMM, Refah’tan gelen görüntüleri unutmayacaklarını ve yaşanan katliamın faillerinin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

TBMM, İsrail'i durdurmak adına tüm dünya milletlerine ve meclislerine seslendi. İsrail’in sivilleri hedef alan katliamlarını kınayarak, uluslararası hukukun ve insan haklarının korunması için birlik çağrısında bulundu.

Bildiride, Filistin halkının insan haysiyetine uygun bir hayata kavuşturulması gerektiği vurgulanarak, öncelikle İsrail'in Filistin topraklarına yönelik katliamlarının derhal durdurulması çağrısı yapıldı. TBMM, ilgili tüm kurumlarıyla birlikte hukuki süreci takip ederek Filistin'e destek sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Son Refah saldırılarının sorumlularının cezasız kalmayacağına dikkat çekilen bildiride, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması ve İsrail'in saldırılarına son vermesi için karar alması çağrısı yapıldı. İnsanlık onuruna ve uluslararası hukuka saygı gösterilerek masum insanların can güvenliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

TBMM'nin aldığı kararın Resmi Gazete'de yayımlanması ve kabul edilmesiyle, Türkiye'nin Filistin'e olan desteği bir kez daha net bir şekilde ifade edilmiş oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.