TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sokaktayım, yanındayım!

Hak savunucusu tüm bürokratları sokak hayvanları konusunda göreve çağıran Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, “Artık sıra sizde!” dedi

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 11:52
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Sokaktayım, yanındayım!

2024 yerel seçimleri öncesi ve sonrasında sokakta yaşayan hayvanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet eylemleri, kanunsuz toplamalar ve mecliste görüşüleceği açıklanan yeni yasa tasarısı karşısında, muhalefet partileri başta olmak üzere hak savunucusu tüm milletvekillerini göreve çağıran Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, “Artık sıra sizde!” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı, bakanlık bürokratları, taraflı basın ve trol çeteleri aracılığıyla her geçen gün köpürtülen tecrit ve katliam odaklı yasama sürecini etkileyebilecek milletvekillerinin bu tür bir yasal düzenlemeye karşı çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ‘hayır oyu’ kullanmasını, hayvanlar için meclis içinde ve dışında ortak ve somut bir karşı duruş sergilemelerini istiyoruz. Haktan, hukuktan, adaletten yana olan milletvekillerine çağrımızdır” cümlelerine dikkat çekildi.

TEPKİ VE DİRENİŞ ORTAYA KOYMANIZI BEKLİYORUZ

“Biz, bu ülkede hayvan haklarını tanıyan bir yasa için mücadele eden hayvan hakları savunucuları olarak, özellikle son yıllarda sokakta yaşayan, mahalle sakinlerimiz olan hayvanlara karşı çok yoğun nefret saldırılarının gerçekleştiğine şahit oluyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Daha bugün yine medyada sokakta yaşayan köpeklerin toplanıp bir süre sonra öldürülmesi için ‘kurmaylara direktiflerin verildiğine dair’ haberler yayıldı. Bu çağdışı, hukuk dışı ve etik dışı katliam çağrıları karşısında ne yazık ki birkaç milletvekili dışında muhalefet partilerinin dahi, konu hayvanlar olunca sesi neredeyse çıkmamakta ve 20 yıldır görevlerini yapmayan, denetlenmeyen belediyelerin ihmalinin faturası sokakta yaşayan köpeklere kesilmek istenmektedir. Bizim oylarımız ile seçilen milletvekillerinin görevlerinden biri de birlikte yaşama kültürünü savunmaktır. Toplu tecrit ve yok etme çağrılarının yapıldığı bugünlerde milletvekillerini acilen yaşamdan yana olmaya, köpeklerin toplatılarak ölüm kamplarına hapsedilmesine ve ‘uyutma’ kılıfı altında tür kırımına maruz bırakılmasına karşı hem TBMM içinde hem de dışında güçlü bir muhalefet sergilemeye çağırıyoruz. Sizden, bugüne kadar görülmemiş ortak bir tepki ve direniş ortaya koymanızı bekliyoruz” sözleri kullanıldı.

ARTIK SIRA SİZDE!

Son olarak “Biz hayvan hakları oluşumları ve aktivistleri olarak yıllardır elimizi taşın altına koyuyoruz. Sokaktan meclise, hukuki mücadeleden toplumsal farkındalığın artırılmasına kadar her alanda, her yerde hayvanlar için ayaktayız, eylemdeyiz. Artık sıra sizde! Şimdi, sokakta yaşayan köpekler için ‘sokaktayım, yanındayım’ deme zamanı. Hakların sadece insan için olmadığını bilen, hayvan haklarının tanınması için adım atacak, sesini yükseltecek ve direnecek milletvekilleri ile ivedilikle konuya dair bilgilendirici işbirliği toplantıları yapmaya açık olduğumuzu bildiririz. Sokaktayım, yanındayım” mesajı verildi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.