TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Rekabet Kurulu'ndan Google'a yerel arama hizmetleri ihlali için para cezası

Rekabet Kurulu, Google'a, yerel arama hizmetlerindeki yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle para cezası verdi. Google'ın otel aramalarıyla ilgili kararları uygulamadığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 10:52
Kaynak: HABER MERKEZİ
Rekabet Kurulu'ndan Google'a yerel arama hizmetleri ihlali için para cezası

Rekabet Kurulu, Google'a yerine getirmediği bazı yükümlülükleri yerine getirene kadar günlük gelirlerinin binde 5'i oranında para cezası uygulanacağını bildirdi.

Kurumun açıklamasında, Google'ın "yerel arama hizmetleri" kapsamında getirilen yükümlülükleri otel aramalarıyla ilgili olarak yerine getirmediği vurgulandı. Yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

"Google'a 15 Nisan tarihi itibarıyla başlamak ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar yürütülmek üzere 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için onbinde beşi oranında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."

GOOGLE KİMİN?

Google, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996 yılında araştırma projesi olarak başlatıldı. Geleneksel arama motorlarından farklı olarak, Google siteler arasındaki ilişkileri analiz eden ve sayfaları sıralayan PageRank adında bir sistem geliştirdi. Bu sistem, sitelerin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümlerini dikkate alarak sıralama yapıyordu.

Öte yandan, Robin Li tarafından geliştirilen "RankDex" adlı küçük bir arama motoru, benzer bir strateji kullanarak site puanlaması ve sayfa sıralaması yapıyordu. RankDex'in patentli olması ve Çin'de Baidu adıyla çalışması dikkat çekiyordu.

Başlangıçta "BackRub" adını taşıyan Google, siteler için geri bağlantıların önemini vurgulayan bir isme sahipti. Daha sonra, "googol" kelimesinden esinlenerek Google adını aldı. Google, 15 Eylül 1997'de bugünkü alan adını etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998'de resmi olarak kuruldu. Şirketin merkezi, Susan Wojcicki'nin Menlo Park, Kaliforniya'daki garajı olarak belirlendi. İlk çalışan olarak, Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan öğrenci Craig Silverstein işe alındı.

2001 Mayıs ayında, Google'nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı aştı, bir önceki yıla göre yüzde 8,4'lük bir artışla.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.