Pahalı yemekler, güçsüz bedenler: “Beslenemiyoruz!”

Pahalı, yağlı ve yetersiz yemekler; uzun kuyruklar, yorgun ve güçsüz bedenler… Üniversite öğrencileri okullarda enflasyondan etkilenirken, tek ve ortak bir ses yükseltiyor: “Beslenemiyoruz”

Gündem 23.04.2022, 11:24
Pahalı yemekler, güçsüz bedenler: “Beslenemiyoruz!”

SULTAN GÜMÜŞ KAYA - ÖZEL HABER

Artan ekonomik kriz, üniversitelerin ve KYK yurtlarının yemekhanelerinde de ciddi bir kaosa neden oluyor! Eğitim öğretim gördükleri kentlerde beslenme sorunu yaşayan öğrenciler, fiyatından ziyade yemeklerin kalitesinin düştüğünü, çeşitlerin azaldığını, çoğu üniversitede dört çeşit yemeğin 3 hatta 2’ye düşürüldüğünü söylerken, yeterli ve düzenli beslenememe onların güçsüz kalmasına neden oluyor. Üniversitelerde ardı ardına yaşanan zehirlenme olayları, durumun ehemmiyetini daha da artırırken, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan öğrencilerinden görüş aldık. Özellikle Ramazan ayında büyük sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan gençler, kısaca şunu belirtiyor: ‘Pahalı, yağlı ve yetersiz yemekler, uzun kuyruklar, yorgun ve güçsüz bedenler…’

UZUN KUYRUKLAR, SOĞUK YEMEKLER

İzmir’de İlahiyat Fakültesinde okuyan genç bir öğrenci, şunları kaydetti: “Eskiye oranla yemek fiyatları çok pahalı. Bizim gibi öğrenciler için bırakın normal bir kafeye gitmek artık sağlıklı bir yemek yemek bile lüks oldu, varın gerisini siz düşünün. Üniversitemizde her şeye olduğu gibi yemek fiyatlarına da zam yapıldı, üzerine çeşitler azaltıldı. Belki makul bir zam ama hiç olmazsa okulumuzun içinde enflasyondan etkilenmemeyi isterdim. Ciddi bir gıda, yeme - içme eksikliği yaşıyoruz… Bunun yanında, KYK yurtlarında hem kalite hem çeşit çok düştü ve çoğu yemekleri yenmeyecek derecede. Yemekler düzgün pişirilmiyor ve çoğu zamanda içinden istenmedik maddeler çıkıyor. Yemekhane yönetiminde sanki mecburmuşuz gibi bir dayatma var. ‘Nasıl olsa bir şey diyemezler’ şeklinde düşünüp, göz ardı ediyorlar… Aç bir beden hiçbir şey üretemez çünkü fizyolojik ihtiyaçlar doğrudan zihinsel aktiviteleri etkiler. Vurdumduymaz bir sistem mevcut! Öğrenci hassasiyeti neredeyse yok. Ramazan ayıyla birlikte bu sıkıntılar daha da derinleşti. Uzun kuyruklar, soğuk yemekler günün verdiği oruç yorgunluğu, üstüne ayakta saatlerce durmak… İftarımızı soğuk yemekler ve çoğu zaman da az kalmış yemek çeşitleriyle yapmak zorunda kalıyoruz. Burası eğitim yapılan bir alan, ticarethane değil. Gazeteniz aracılığıyla tüm öğrencilerin seslerinin duyurulmasını ümit ediyoruz.”

ÇOĞU BESLENME SORUNUNU YAŞIYOR!

Burdur’da üniversite okuyan ve spor eğitimi alan bir öğrenci ise şunları kaydetti: “Günümüzde öğrencilerin çoğunluğu beslenme sorununu yaşıyor. Ve kendi imkanlarıyla çözüm yolları üretmeye çalışıyorlar. Sporcu olduğum için geçen sene her gün yarım kilo tavuk yer ve aylık 1500 TL civarı harcarken bu yıl aynı beslenme için 4500 TL harcamam gerekiyor. Bu nedenle sporu bırakmam gerekti. Çünkü yeterli beslenemeyince yaptığım sporun bir anlamı olmuyor. Bu durumda ekstra ihtiyaçlarıma da kısıtlamalar getirdim. Fiyatlar saçma derecede pahalı. Yurtlarda yemekler kötü veya eski olduğundan çoğu zaman dışarıda yemek zorunda kalıyoruz ve bu bizim diğer haftalarımızı etkiliyor. Eğitim sürecinde önemli olan etmenlerden birisi uyku, diğeri beslenmedir bence. Okullarda ve yurtlarda çıkan pahalı veya yetersiz yemeklerden faydalanılmıyor, öğrenci dışarıdan fast food tarzı yemekler yiyerek iyice sağlığını bozuyor.”

YARAR DEĞİL ZARAR VERİYORLAR

Burdur’da eğitim gören bir başka öğrenci de “Bazı arkadaşlarım yemekhanedeki yemeklerin içinden değişik maddeler çıktığını söylüyor. Benim kaldığım yurtta da arkadaşımın yemeğinden kıl çıkmıştı. Ve çatal kaşık temizliği çok kötü. Yurtta durum berbat. Saçma bir sistem söz konusu. İftara gidildiğinde saatlerce beklenilen sıralar, bekledikten sonrada kalmayan birçok yemek… İftardan sonraya kalan öğrencilere zaten yemek kalmıyor, kalanlardan almak zorunda bırakılıyor. Zaten yemeklerin gramajını alakasız koyuyorlar. Bazı ablalar çok koyarken, diğeri az koyuyor. Yemeğin gramajı yükselsin diye su veya yoğurt ekliyorlar. KYK’nın size verdiği kahvaltılık ücretle adam akıllı bir şey alamıyorsunuz. Devlet KYK yemek ücretlerini yükseltirken, yemekhane yemek ücretleri de yükseliyor ve bu hiçbir anlama gelmiyor. Bize yarar değil zarar veriyorlar… Herkes ne kadar kötü olduğunu söylüyor ama yemekhane sorumlusuna kimse ağzını açmıyor. Ben ve arkadaşlarım yemekhane sorumlusu ile tartıştık ama bir fayda etmedi. Bunu biz değil, yemekhaneden sorumlu olan insanların düzeltmesi gerekir” dedi.

BESLENEMEDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM!

Bu yıl Antalya’da üniversiteye başlayan bir öğrenci de “Bulunduğum yurttaki yemekler çoğu zaman yeterli ama her zaman değil. Bazen hep aynı yemekler oluyor, tatları çok iyi olmuyor, bazen ise farklı ve lezzetli yemekler de çıkabiliyor. Fiyatlar beni çok zorluyor çünkü devletin karşıladığı para hiçbir zaman tam yetmiyor, illa ki her gün ek ücret ödüyorum ve doymuyorum. Yemeklerin kalitesi aynı kalmıyor bazen daha az bazen daha çok yemekler de çıkabiliyor. Dengesiz beslendiğimi hatta beslenemediğimi düşünüyorum. Çünkü yurda geldiğimden beri sürekli uyumak istiyorum, sürekli sağlık problemleri yaşıyorum ve tabi ki derslerde de oldukça etkiliyor bu durum… Ramazan ayında ilk 3 gün çok zorlandık çünkü aşırı derecede bir kuyruk vardı ve iftar saatine kadar sürekli bir kaos yaşandı” bilgisini paylaştı.

YORGUN HİSSEDİYORUM…

Çeşitlerin azaldığını, tekdüze bir menünün sunulmaya başladığını kaydeden Antalya’dan bir başka öğrenci de “O yemeklerin daha uzun süre kalabilmesi için bol yağ ile yapıyorlar, bu daha da yağlı, tuzsuz yemekler yememize sebep oluyor. Bazen bunları yiyemeyince dışarıdan söylediğimiz yemekleri yiyoruz ki genelde fast food oluyor ve kilo almamıza daha da önemlisi sağlıksız, bizi güçsüz, yorgun bırakan bir beslenme düzenine neden oluyor! Bulunduğum kentte yemeklere karşı bir karşı çıkış olmadı ama herkes bu fiyatlardan ve yemeklerden memnun olmadığını dile getiriyor. Bu şikâyetlerimizi birkaç kez yemekhanede çalışanlara söylediğimizde de ‘Biz bilmiyoruz’ diyip ya da duymazlıktan gelip sorunu çözmeye yönelik bir girişimde bulunmuyorlar… Yorgun hissettiğimiz için derslere ve ödevlere odaklanmakta zorluk çekiyoruz. Merkezde yemek yemeğe kalkıyorum ama yiyemiyorum çünkü çok pahalı, aldığım burs miktarı belli ve geçinmekte gerçekten çok zorlanıyorum” bilgisini paylaştı.

ATIK YAĞ KULLANIYORLAR!

Gaziantep’te gazetecilik okuyan bir öğrenci de “KYK’da yemekler çok pahalı. Bize verilen para 17 TL. Örneğin, pilav 10 TL, yanına çorba ve salata aldığımızda cebimizden eklemek zorunda kalıyoruz… Atık yağ kullanıldığı için midemiz ve bağırsağımız mahvoluyor, sabah kalan malzemeleri akşam yemeğinde kullanıyorlar. Ramazan ayında çok fazla sıra oluyor, o yüzden yemekleri iftar saatinden önce, saat 5’de falan alıyoruz. Ramazan dışında da durum aynı, sıra bekliyoruz ve istediğimiz yemek kalmayabiliyor… Cimer’e şikayet etmeyi düşünüyorum” dedi.

YEMEKLER PAHALI VE KALİTESİZ

Artan ekonomik krizin, ülkenin her yerinde olduğu gibi bulunduğu kentte de baş gösterdiğini kaydeden İstanbul’dan bir öğrenci ise “Okul, lokantalar ve kafelerde yiyecek ve içecek fiyatları inanılmaz bir şekilde pahalılaştı. Artık insanlar bir yerde bir şeyler yiyip, içmek için iki defa düşünüyor. Alım gücü yok çünkü. Kendi şahsım üzerine düşünürsem aldığım kredi ve evden iyi bir para almama rağmen çok zorlanıyorum. Benim gibi olmayıp sadece bir bursla geçinmeye çalışan öğrenciler var. Uzun lafın kısası durum kötü; çare kim, ney belirsiz… Bulunduğum okulun yemekhanesinde çok yemek yediğim söylenemez. Birkaç kez yedim sadece. Yemek fiyatları bu zamlar gelmeden önce bile bildiğim tüm okullardan daha pahalı ve kalitesizdi. Diğer tüm öğrencilerin de benim gibi düşündüğünden eminim. Eğitim sürecini de olumsuz bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Ramazan öncesi de yemek çeşitleri sınırlıydı. Ramazanda da devam ediyor bu durum. Ramazan ayı için çok az değişiklikler oldu. Bunları da söylemeye değmez bence. Zorlanıyoruz, gerçekten zorlanıyoruz ama elimizden de bir şey gelmiyor” cümlelerine dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER İSYAN ETTİ

İzmir'in Urla ilçesinde bulunan ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) öğrencileri, üniversite yemekhanesinde geçtiğimiz hafta toplu zehirlenmeler yaşamıştı. Yaklaşık 500 öğrencinin geçtiğimiz hafta hastanelere kaldırıldığı belirtildi. Aynı üniversitenin KYK yurdunda da geçtiğimiz ekim ayında da zehirlenme vakaları yaşanmıştı. Aradan geçen sürede alınmayan önlemler, öğrencileri isyan ettirdi.

Yorumlar (0)
20
açık
banner21
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:44
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:33
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31