TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özel okullar başarılı, devlet okulları gerilerde… LGS sonuçlarında vahim tablo!

LGS sınav sonuçlarını gündemine alan Eğitim-Sen, devlet okullarının büyük bölümünün başarı sıralamasında gerilerde kaldığını iddia etti

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 15:24
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Özel okullar başarılı, devlet okulları gerilerde… LGS sonuçlarında vahim tablo!

2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. Bu yıl LGS merkezi sınavına başvuran 1 milyon 38 bin 544 öğrencinin 992 bin 906’sı sınava katıldı, sınava katılım oranı yüzde 95,61 olarak gerçekleşti. LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarına göre bu yıl tam puan alan öğrencilerin sayısındaki azalma dikkat çekiyor. 2023’te 562 öğrenci tam puan alırken, bu yıl sayı 352’ye düştü.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da kamu kaynaklarıyla desteklenen özel okulların daha başarılı sonuçlar aldığını, devlet okullarının büyük bölümünün ise başarı sıralamasında gerilerde kaldığını öne sürdü.

AYRIMCI POLİTİKALARDAN VAZGEÇMELİ

Eğitim-Sen’in ‘Liselere Geçiş Sınavı Sonuçları, Eğitimdeki Eşitsizliğin ve Adaletsizliğin Aynasıdır!’ başlıklı açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“MEB okullaşma politikasında ayrımcı politikalardan vazgeçmelidir… 2024 LGS sonuçları, tıpkı diğer merkezi sınav sonuçları gibi eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlik ve adaletsizlikleri yansıtırken, yıllardır farklı iller ve okullar arasında büyük puan farkları oluşması sorununun önüne bir türlü geçilememektedir. MEB’in temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde uzun süredir mesleki eğitim veren okullar ve imam hatip liseleri merkezli olarak şekillendirilen okullaşma politikasındaki ısrarı anlamak mümkün değildir… Bugüne kadar liselerde okul türlerine göre açıklanan kontenjan sayıları MEB’in okul türleri arasında alenen ayrımcılık yaptığını ve ortaöğretim sistemini imam hatipler ve meslek liseleri merkezli olarak biçimlendirmeye çalıştığını göstermiştir. MEB’in bir diğer amacı, eğitimin bütün kademelerinde olduğu gibi, ortaöğretimde de özel öğretimi özendirmektir. 2002/2003 eğitim öğretim yılında ülkemizde sadece 348 özel lise varken, 2023 yılı sonu itibariyle özel lise sayısı yaklaşık 10 kat artarak 3 bin 422’ye çıkmıştır. MEB’in öğrencileri imam hatipler ve meslek liselerine yönlendirme çabaları her yıl boşa çıkmaktadır. Öğrenciler, ülkenin neresinde olursa olsun tercihlerini, iktidarın tüm çabalarına rağmen büyük çoğunlukla akademik eğitim veren okullardan yana kullanmaya devam etmektedir. Bu durumun bu yıl da devam etmesi beklenmektedir.”

VAR OLAN EŞİTSİZLİKLERİ YENİDEN ÜRETMESİ KAÇINILMAZ

“Lise seçimlerinde öğrencilerin tercihleri öncelikli olmalıdır” diyen Eğitim-Sen, “MEB’in yıllardır eğitimde yaşanan ve giderek derinleşen eşitsizlikleri azaltacak adımlar atmaması nedeniyle LGS gibi merkezi sınavlarla oluşan sınıfsal ayrışma ve eşitsizliklerin artmasının önüne geçilememiştir. MEB okullaşma politikasını siyasal önceliklere göre değil, öğrencilerin istek ve tercihlerine göre oluşturmalı, öğrencilerin lise tercihleri sürecinde doğrudan ya da dolaylı olarak hiçbir dayatma ve yönlendirme yapılmamalıdır… Her yıl temel eğitimden ortaöğretime geçecek öğrenci sayısının mevcut akademik eğitim veren okulların kontenjanları ile karşılanması mümkün değildir. Yapılması gereken, öğrencilerin tercihleri dikkate alınarak, yeterli tercih yapılmayan okul türlerinin ayrıntılı dökümünün çıkarılması ve okul kontenjanlarının iktidarın önceliklerinin değil, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yeniden belirlenmesidir… Eğitime erişimde sorunlar yaşandığı ve sınıfsal eşitsizliklerin daha önce hiç olmadığı kadar derinleştiği koşullarda semtler, ilçeler, iller ve bölgeler arasında okulların alt yapı, olanak, sosyal çevre farkı dikkate alınmadan yapılan bir sınav ve yerleştirme sisteminin var olan eşitsizlikleri yeniden üretmesi kaçınılmazdır. Her öğrencinin istediği okulda, okul türünde eğitim görme hakkı olduğu unutulmamalı, eğitim politikaları bu doğrultuda belirlenmeli ve oluşturulmalıdır” bilgisini de paylaştı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.