TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Otelciler Kurban Bayramı tatilinden umutlu

Bu yılki Kurban Bayramı tatilinden beklentilerinin yüksek olduğunu belirten TÜRKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu, otel doluluk oranlarının bayramda yüzde 100’e çıkacağını öngördüklerini aktardı

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 11:20
Kaynak: MERVE AĞRIÇ
Otelciler Kurban Bayramı tatilinden umutlu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 yılı dini takvimine göre, Kurban Bayramı tarihleri belli oldu. Yayımlanan bilgilere göre, Kurban Bayramı 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 4 gün sürecek. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte turizm sektöründe de hareketlilik başladı. Türkiye Küçük Oteller Derneği (TÜRKODER) Başkanı Ertan Ustaoğlu, bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 10 gün sürmesini umut ettiklerini belirtti. Ustaoğlu, “Şu an otellerde doluluk oranları yüzde 60 civarında. Ancak bayram tatilinde otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağını öngörüyoruz. Bayram tatilinden beklentilerimiz yüksek” dedi.

OKULLARIN KAPANMASIYLA BAYRAM TATİLİNİN DENK GELMESİ AVANTAJ OLACAK

Otelcilerin Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olmasını umut ettiklerini dile getiren Ustaoğlu, tatilin uzamasından sektörün olumlu etkileneceğini dile getirdi. Henüz yüzde 100 doluluğa ulaşamadıklarını aktaran Ustaoğlu, “Şu an otellerde doluluk oranları yüzde 60 civarında. Ancak otelciler olarak bayram tatilinde yüzde 100 bir doluluğun olacağını öngörüyoruz. Bayram tatilinden beklentilerimiz yüksek. Şu anda gerekli verimi alamıyoruz. Oteller yeterince dolu değil. Okulların kapanmasına da daha var. Okulların kapanmasıyla bayram tatilinin denk gelmesi bizim için bir avantaj olacak. Taleplerde olumlu etki yaratacak” ifadelerini kullandı.

OTEL FİYATLARI SABİT KALACAK

Ramazan Bayramı’na kıyasla Kurban Bayramı’nda doluluk oranlarında çok fark olmadığını belirten Ustaoğlu, “Kurban Bayramı’nda sadece ilk 1-2 gün sakinlik yaşıyoruz. Çoğu kişi kurbanını kesip öyle tatile geliyor. Ancak tatil süresi uzun olduğu için yine gelmek isteyen bir şekilde geliyor. Ramazan Bayramı tam yaza denk gelmediği için mevsiminden kaynaklı bir sakinlik vardı. Ancak Kurban Bayramı’nda havalar daha çok ısınmış olacak. Bu nedenle Kurban Bayram’ında taleplerde daha çok artış yaşanabilir” ifadelerini kullandı. Otel fiyatlarında bir artışın yaşanmayacağını ifade eden Ustaoğlu, “Fiyatlar arttıkça taleplerde düşüş oluyor. Zaten vatandaşın genel olarak ekonomik durumu iyi değil. Bu nedenle fiyatlar ortalama seviyelerde olacak” diye aktardı.

KDV ORANLARI YÜZDE 30’UN ALTINA ÇEKİLMELİ

Sektörde yaşanan sıkıntılara değinen Ustaoğlu, otelcilikte genel sorunun konaklama vergisinin ciro üzerinden alınması olduğunu aktardı. Ustaoğlu, “Ciro üzerinden yüzde 2 konaklama vergisi alınıyor. Faturalarda çok yüksek geliyor. Özellikle elektrik faturalarında ciddi artış yaşanıyor. Sahil bölgesinde denize yakın yerlerdeki otellerde klimalar sürekli açık oluyor. Bu durum da elektrik faturalarına yansıyor. Bizim talebimiz faturalardaki yüzde 30 KDV oranının aşağılara çekilmesi” dedi.

ELEMANLARA TEŞVİK YAPILMALI

Otelcilik sektöründe bir diğer sorunun eleman sıkıntısı olduğunu dile getiren Ustaoğlu, “Oteller sezonluk olarak iş yapıyor. Bir yılın 3 veya 5 ayında bir yoğunluk yaşanıyor. Bu dönemlerde de eleman ihtiyacımız oluyor. Ancak kimse devamlılık olmadığı için gelmek istemiyor. Biz de eleman bulmakta zorluk çekiyoruz. Otelcilik sektöründeki elemanlar diğer iş alanlarına kıyasla daha yüksek ücret alıyorlar. Bu da maliyetlere yansıyor. Bu konu da teşvik yapılmalı. En azından 5-6 ay çalışan kişi kalan 5-6 ayda da işini garanti altına alabilmeli. Birtakım destekler yapılmalı. Eğer destek yapılırsa sektör eleman bulma konusunda sıkıntı çekmez” sözlerine yer verdi.

Kaynak: MERVE AĞRIÇ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.