TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Onursal Başkan Topçu'dan meslektaşlarına çağrı

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı bir açıklama bulundu

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 10:29
Kaynak: BÜLTEN
Onursal Başkan Topçu'dan meslektaşlarına çağrı

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İZSMMMO'da yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Topçu'nun yayınladığı açıklama şöyle;

Değerli Meslektaşlarım,

3568 sayılı meslek yasamız 13.06.1989 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yaklaşık üç hafta sonra meslek yasamızın yayınlanmasının 35. yılını kutlayacağız. Bu vesile ile mesleğimize yasal statü kazandıran, meslek örgütlerimizin oluşumuna kaynak teşkil eden bu önemli yasanın 35. yılını kutluyor, tüm meslektaşlarımızı dayanışma ruhundan ayrılmadan, uzlaşı içinde haklarımız ve mesleğimizin geleceği için bir kez daha mücadeleye davet ediyorum. Bu güne kadar mesleki mücadelede yer almış tüm meslektaşlarıma ve yöneticilerimize, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Meslek odalarımızın kuruluş amacı meslek yasamızın 14. maddesinde şu ifadelerle tanımlanmıştır; “Meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, bu mesleklerin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadıyla kurulan, tüzelkişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”

Meslek yasamızın yayınlanmasının hemen ardından, ülkemizin dört bir yanında, büyük zorluklara, sorunlara rağmen el birliği ile, büyük mücadeleler, fedakarlıklarla ve adeta yoktan var edilerek odalarımız ve üst birliğimiz kuruldu. Eksiği ve fazlası ile mesleki mücadeleye devam ediyorlar.

Yine büyük zorluklarla, İzmir’li meslektaşlarımızın desteği, çabaları ile kurduğumuz, büyüttüğümüz Türkiye’nin en gözde meslek odalarından biri haline getirdiğimiz İzmir SMMM Odamızın içinde bulunduğumuz şu günlerde saygınlığını hedef alan farklı tartışmaların odağı haline geldiğini büyük üzüntü ile izlemekteyim.

Mesleğimiz şu günlerde kritik bir süreçten geçiyor. Meslektaşlarımız artan iş yükleri altında ezilmiş, işleri yetişmiyor,  çalışmalarının karşılığını almakta zorlanıyor, emekleri sömürülüyor, ciddi biçimde hayatta kalma mücadelesi vermekteler. Bakanlıklar ve muhatap kurumlar sorunlarımıza duyarsız, paydaşımız iş dünyası ise sorunlardan çoğu zaman habersizler. Ofislerimiz ve işyerlerimiz yangın yerine dönmüş durumda.

Hal böyle iken, meslektaşlarımızın şu zorlu günlerinde yanında olmamız gerekirken, yöneticilerimizin yönetsel meseleleri tüm kamuoyu önünde, basın ve sosyal medya aracılığı ile bu seviyede tartışıyor olmalarını üzülerek ve kaygı ile izliyorum.

Yönetsel sorunların şimdiye kadar olduğu gibi yine yönetim kurulu içinde çözülmesi gerekirken mesleğimizin başat sorunu haline getirilmesi üzüntümü bir kat daha artırmaktadır.

Kim haklı-haksız tartışmasına girmeden tüm yöneticilerimizi itidale davet ediyorum. Yargıya intikal etmiş konuların tekrar basın ve sosyal medya üzerinden gündem haline getirilmesi mesleğin vakar ve onuruna zarar vermektedir. Bırakalım yargı işini yapsın, biz işimizi yapalım.  Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın asli sorunlarına odaklanılması benim olduğu gibi tüm meslektaşlarımızın da beklentisidir.

Tüm yöneticilerimizi birlik, beraberlik ve uzlaşı içinde, mesleğin ve meslektaşların sorunlarına çare bulmak için çaba göstermelerini ve kurumsal kimliğimiz ve meslektaşımızın saygınlığına gölge düşürecek girişim ve davranışlardan kaçınmalarını temenni ediyorum.

Sevgilerimle,

Feyzullah Topçu

İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.