TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Naci Görür uyardı: Her an deprem olabilir! Acil eylem zamanı

Eyüpsultan'da düzenlenen "İstanbul'da Deprem ve Kentsel Dönüşüm" konulu panele katılan Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, "Fayları ve depremi bırakalım. Bir kabul yapalım. 'Benim ülkem deprem ülkesi' diyelim. Madem öyle, deprem dirençli yerleşim alanları yapalım. Bu işi kökten çözelim" dedi

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 21:43
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 21:43
Kaynak: İHA
Naci Görür uyardı: Her an deprem olabilir! Acil eylem zamanı

İstanbul Müteahhit ve İş İnsanları Derneği (İMİDER) tarafından Eyüpsultan'da düzenlenen panele, Eyüpsultan Kültür Merkezi'nde bir araya gelen Bilim Akademisi Üyesi, Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen, Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve inşaat sektörü temsilcileri katıldı.

Panele, Deprem konulu bir slayt gösteriminin ardından Yüksek İnşaat Mühendisi Mahir Polat, Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen sunum yaptı. Prof. Dr. Naci Görür ise katılımcılara beklenen İstanbul depremi hakkında bilgi verdi.

MARMARA’DA 7,5 ŞİDDETİN DEPREM BEKLENİYOR

Marmara Bölgesi'nde 7.5 şiddetinde bir depremin olasılığını öngören Prof. Dr. Naci Görür, "Marmara Denizi'ndeki fay sistemi 160 kilometrelik Kuzey Anadolu hattının kuzey kolu. Hala denizin içinde. Marmara Denizi'nde bu fayın en son deprem tarihi 1766'da yaşandı. Hatta 22 Mayıs, yarın da depremin yıldönümü. Binlerce insanı o zaman öldürdü. İstanbul, 1766 yılında 7 şiddetinin üzerinde 2 deprem yaşadı. Şu an 2024'teyiz. Bu fay sistemi her 250 yılda bir deprem görüyor. Yani 250 yılda bir enerji birikiyor ve deprem oluyor. 1766'nın üzerine 250 ekleyin, 2016 yapar. O yüzden 'İstanbul'u depreme hazırlayın' diyoruz. 'Marmara Bölgesi'ne ve İstanbul'a dikkat edin' diyoruz. Fay hattı kırılırsa 7.5 şiddetine varan bir deprem olacak. Benim derdim, deprem dirençli yerleşim alanları oluşturmak" dedi.

Görür, "Eyüpsultan'ın güney alanlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim için yumuşak karnımız Eyüpsultan'ın güney kısmı. Deprem kentindeki belediye başkanları, depremi belirli ölçüde bilmek zorundadır. Afet yönetimi, afet işleri ve deprem. Marmara Bölgesi, Türkiye ekonomisinin yüzde 60'ına yakınını sağlıyor. En ihtiyaç olduğu zamanda ekonominin çarkları dönmeli ki bize verilen zararı kolay atlatalım" dedi.

"Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul ederek depreme dirençli yerleşim alanları yapalım" diyen Görür, "Depremleri faylar üretiyor. Fay araştırmaları yapmak çok güzel. Üniversitelerimiz var, onlar araştırsınlar. Kamuoyunun önünde tartışmaya gerek yok. Biz 40 yıl dağlarda çalıştık. Çalışsınlar, fayları bulsunlar, yazsınlar, çizsinler, uluslararası dergilerde yayınlasınlar. Uluslararası bilim platformlarında bunu tartışsınlar. Gerekiyorsa devlet büyüklerine bilgi versinler. Türkiye Cumhuriyeti bir fay örgüsüyle karşı karşıya. Türkiye'nin hemen hemen her yeri canlı faylarla örülmüş bir vaziyette. Bugün, yarın veya bir gün mutlaka büyük bir deprem olacak. Ben diyorum ki; fayları ve depremi bırakalım. Bir kabul yapalım. 'Benim ülkem deprem ülkesi' diyelim. Madem öyle, deprem dirençli yerleşim alanları yapalım. Bu işi kökten çözelim. Konuşulması gereken konu bu" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.