TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kömür projesinin 8 köyü yok edeceği iddia ediliyor… Avdan halkı ayaklandı!

Avdan'da kömür madenine karşı çıkmak için imza kampanyası başlatan bölge sakinleri, “Bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!” dedi

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 14:09
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Kömür projesinin 8 köyü yok edeceği iddia ediliyor… Avdan halkı ayaklandı!

Denizli Avdan’da tarım arazilerini ve zeytinlikleri yok ettiği iddia edilen, yaşam alanlarını ve doğal kaynakları bölge halkının elinden aldığı öne sürülen kömür madeni projesine tepkiler büyüyor.

İmza kampanyası başlatan Avdan Platformu ise bazı sivil toplum kuruluşları ve Avdanlılar ile birlikte hukuki mücadeleye başladı. “Topraklarımızı korumak için başladığımız haklı direnişimize devam ediyoruz!” diyen platform, “Bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!” serzenişinde bulundu.

TOPRAKLARIMIZI BIRAKMAK İSTEMİYORUZ

Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Denizli'nin Tavas İlçesi’nde geçtiğimiz yıllarda yapılmak istenen termik santral Avdanlıların mücadelesi ile durdurulmuştu. Daha sonra kömür madeni projesi gündeme geldi ve buna karşı da mücadeleye başlandı. Fakat Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Avdan başta olmak üzere ilçenin farklı noktalarını da kapsayan yaklaşık 527,26 futbol sahası kadar alan (3 milyon 764 bin metrekare) acele kamulaştırıldı.  Bu husus ile ilgili Danıştay'da dava açıldı ve hukuki süreç devam etmekte. Hukuki sürecin devam etmesine rağmen, kömür madeni için şirket arazilere kepçe ile girdi ve Avdan köyünün tarım arazilerini ve zeytinliklerini yok ederek hızla ilerlemeye devam ediyor. Oysa hep söylüyoruz; bizim madenimiz cevizimiz, şeftalimiz, zeytinimiz! Kömür çıkarılması için topraklarımızı bırakmak istemiyoruz!”

TARIM, ZEYTİN, TARİHİ DEĞERLER, BİYOÇEŞİTLİLİK TEHDİT ALTINDA!

Avdan’da tarımın, zeytinlerin, tarihi değerlerin ve biyoçeşitliliğin kömüre feda edildiğini kaydeden platform üyeleri, “Birçok sosyal-kültürel tarih varlığını barındıran Avdan’ın geçim kaynakları tarım ve hayvancılık üzerine. Eski dönemlerden beri keçi, koyun ve sığır yetiştiriciliği, buğday, arpa, nohut, yulaf, mercimek, mürdümek, darı, kavun, karpuz, susam, yer elması, üzüm, elma, armut, ayva, son 20 yıldır zeytin, ceviz, badem ve daha birçok ürünün yetiştiği ender toprak yapısına sahip. Bu ürünlerin birçoğu susuz olarak yetişiyor. Ayrıca köy sınırlarında geniş orman alanları var. Farklı türlerde yabani mantar türleri, yabani aromatik bitki türleri, endemik bitki türleri, endemik hayvan türleri ile biyoçeşitlilik açısından da Avdan çok önemli konumda yer alıyor” dedi.

SONUNDA KAZANAN AVDAN VE DENİZLİ OLACAK

Kömür projesinin 8 köyü yok edeceğini iddia eden platform, son olarak “Acele kamulaştırma kararı yurt savunması vb. durumlarda kullanılması gerekirken bugün kendi topraklarını işlemek, tarım yapmak ve doğup büyüdükleri topraklarında yaşamaya devam etmek isteyen halka karşı kullanılıyor. Üstelik bu kömür madeni projesinin ruhsat alanı kamulaştırılan alandan çok daha fazlası ve 8 köyü yok edecek büyüklükte. İlk kamulaştırma Avdan köyünden başladı, proje durdurulmazsa Avdan’dan sonra diğer köyler de önce tarım topraklarından sonra da köylerinden olmak zorunda kalacaklar. Avdan’ı Denizli'yi ve aslında Türkiye’yi ilgilendiren bu mücadelede duyarlı tüm vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz... Denizli’nin tarım arazisi olan verimli ovaları, köyleri kömür madenine feda edilemez. Hep birlikte bunu durdurabiliriz. Sonunda kazanan Avdan ve Denizli, sonunda kazanan Türkiye olacaktır” mesajını verdi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.