TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Karabağlar Belediye Başkan Adayı Kınay'dan kentsel dönüşüm ve adil yönetim vurgusu

CHP'nin Karabağlar Belediye Başkan Adayı Kınay, kentsel dönüşüm süreçlerini adil bir şekilde yöneteceklerini vurgulayarak, Karabağlar'da herkesin söz hakkına sahip olacağını ifade etti

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 12:23
Kaynak: GURBET YAVUKLU
Karabağlar Belediye Başkan Adayı Kınay'dan kentsel dönüşüm ve adil yönetim vurgusu

CHP'nin Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, İLKSES TV'de yayınlanan Erdal Erek ile Siyaset Kulisi programının canlı yayın konuğu oldu. Kınay, Karabağlar'daki mevcut sorunlar ve gelecekteki projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İlçedeki eksikleri tespit etmek amacıyla sokak sokak dolaştıklarını belirten Kınay, belediye başkanlığı sürecinde kentsel dönüşüme öncelik vereceklerini ifade etti.

YILLARCA MÜCADELE ETTİM

CHP'nin Karabağlar Belediye Başkan Adayı Kınay, yıllarca çevre mühendisi olarak kentlerde, kentsel altyapıda ve sağlıklı, güvenli, ve dirençli kent yaşamı için çalıştığını ve mücadele ettiğini belirtti. Kentsel dönüşümün Türkiye'nin her yerinde yaşamın dönüştüğü bir süreç olduğunu vurgulayan Kınay, Karabağlar'ın yapılaşma sorununu daha ağır yaşayan bir bölge olduğuna dikkat çekti. Karabağlar'ın, İzmir'e Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşların ilk yerleştiği bir bölge olduğunu ve bu nedenle sağlıklı kentleşmenin olmadığı ancak binalarla yaşam alanı oluşturulan bölgeler bulunduğunu ifade etti. Kınay, Karabağlar'ın diğer bölgelerine göre ekonomik durumu daha zayıf olan ve halen bu sıkıntıları yaşayan bir bölge olduğunu belirtti.

KANGREN HALİNE GELMİŞ SORUNLAR...

Kınay, kentsel dönüşümün kentlerin temel problemlerinden biri olduğunu vurgulayarak, Karabağlar'da kangren haline gelmiş sorunlar olduğunu dile getirdi. Bu sorunların mülkiyet ve tapu sorunları, planlama ile ilgili sıkıntılı süreçler ve belediyenin yetkisinde olan alanlarda yapılan çalışmalar olduğunu belirtti. Kınay, riskli alan ilan edilen bölgelerdeki süreçlerin çözülememesinin ciddi bir mağduriyete yol açtığını ifade etti.

Kınay, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay'ın projelerinde kentsel dönüşümün öncelikli olduğunu aktararak, bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir kentsel dönüşüm daire başkanlığı kurulacağını belirtti. Kendilerinin de bu süreçte Büyükşehir ile işbirliği yaparak tüm bu çalışmaları şehrin her yerinde olduğu gibi öncelikle Karabağlar'da hayata geçireceklerini ifade etti. Kınay, kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşların evlerinden edilmeden güvenli binalara kavuşacağı ve yaşam alanlarıyla yeşil alanlar, eğitim alanları ve sosyal donatılarla birlikte kent yaşamına ve kent hakkına kavuşacağı bir planlamayı öngördüklerini söyledi.

KARABAĞLAR'DA DAHA FAZLA ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ VAR

Önümüzdeki günlerde Karabağlar ile ilgili projelerini paylaşacaklarını duyuran Kınay, hedeflerinin kent refahının kentteki herkesle paylaşıldığı bir kent yaşamı olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşüm sürecinde halk, meslek odaları ve uzmanlardan oluşan bir grupla birlikte hareket edeceklerini belirten Kınay, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bunun uygulamaları yapıldı. Kentin farklı noktalarında toplu konutlar bulunuyor. Toplu konut faaliyetlerinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda olduğunu unutmamak lazım. Bakanlık tarafından İstanbul Sulukule'de yapılan dönüşümde yerli halk oradan edildi, yapılan kentsel değil rantsal dönüşüm oldu. Halkımızın tüm sorunlarını çözebileceğimiz adımları hep birlikte hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

Karabağlar'da gecekondu oluşumlarının olduğu yerlerde park, yeşil alan ve pazaryeri gibi alanların bulunmadığını belirten Kınay, "Biz burayı dönüştürürken halkın ihtiyaçları için gereken alanları ortaya koyacağız. Karabağlar'da daha fazla çalışma gerektiren ihtiyaçlar var. Önümüzdeki 5 yılda bunu başarmak için çalışacağız. Bulvarlarla ulaşım sorununun çözümünü sağlayacağız. Emek ve adaletten yana bir anlayışla halka hizmet edeceğiz" şeklinde ifade etti.

58 MAHALLEDE EN AZ 10 KREŞ

Son bir aylık süreçte her mahalleyi ziyaret ettiklerini belirten Kınay, Karabağlar'da okul, hastane ve güvenlik gibi temel hizmetlerin eksik olduğunu, gençler için tiyatro ve sosyal alanların bulunmadığını ifade etti. Bu tür hizmetlerin Bakanlık yetkisinde olduğunu vurgulayan Kınay, "Bu alanlarda eksiklik olduğu noktada, kadınlar ve gençler için umut olmak zorundayız. Eğitimin olmadığı yerlerde umudun olmadığını biliyoruz. Karabağlar'daki 58 mahallede en az 10 kreş projemiz var. Kadınlarımızı ekonomik olarak zorlamadan kreşlerimizi açacağız ve gençler için sosyal ve kültürel merkezlerimizi artıracağız. Yeni planladığımız kültür merkezimiz var. Karabağlar'a bir kent meydanına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve bu doğrultuda bir projemiz var. Gençlerin iş ve ekonomik bağımsızlıklarını artırmaya ihtiyaçları var. Mobilya, konfeksiyon ve metal sektörleri gibi Karabağlar'da ticaretin geliştiği sektörlere odaklanarak gençlere imkânlar sunmalıyız" şeklinde değerlendirmede bulundu. Belediyenin yetersiz kaldığı noktalarda kent dayanışmasını sağlayarak herkese umut olacaklarını da ekledi.

Karabağlar'da dayanışmayı büyütmeyi hedeflediklerini belirten Kınay, "Karabağlar'ın geleceğinde gençlerin söz sahibi olacağını düşünüyoruz. Kuracağımız halk meclisi ile Karabağlar'da herkesin söz hakkı olacak. Gençlerin ve kadınların önünü açan bir yönetim olacak. Hep birlikte yönetimin olduğu, kimseyi dışarıda hissettirmeyen bir yönetim anlayışının hakim olduğu bir Karabağlar hayal ediyorum. Değişen, dönüşen ve birlikte yaşayan bir Karabağlar benim ana hedefim" şeklinde konuştu.

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.