TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmirli taksicilerden korsan taksi isyanı

İzmir’de 30 yıldır taksicilik yapan İbrahim Halil Çığırdan, taksiciliğin boğuştuğu sorunlara dikkat çekerek artan korsan taksilere de isyan etti. Çağıran, yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 16:24
Kaynak: HABER MERKEZİ
İzmirli taksicilerden korsan taksi isyanı

AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER- İzmir Optimum taksi durağında çalışan İbrahim Halil Çığırdan, İsmet Coşkun ve onlar gibi birçok taksici, son yıllarda taksicilerin haklarının tam anlamıyla savunulamaması ve yetkililerin görevini layığıyla yapmaması nedeniyle taksiciliğin çekilmez bir hal aldığını belirtti. Taksiciler, özellikle korsan taksilere karşı gerekli ve yeterli önlemlerin alınmadığından şikâyet ederek, yasal yollarla taksicilik yapmanın bir prestiji kalmadığı söyledi. Bu nedenle çoğu şoförün yasal olmayan yollara girerek, korsana yöneldiğine dikkat çeken taksi şoförleri, artık duraklarda taksi şoförü bulmakta zorluk çektiklerini, işe başlayanların kısa bir süre içinde işi bırakıp korsan taksiciliğe başladığını vurguladı. Öte yandan 30 yıldır taksicilik yapan İbrahim Halil Çığırdan ve İsmet Coşkun geçtiğimiz günlerde yaşanan taksici Oğuz Erge cinayeti sonrasında, bu tip olayların bir daha yaşanmaması için yetkililer tarafından, tıpkı yurt dışındaki gibi kurşun geçirmez kabin ve alarm uygulamalarının hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyleyerek “Biz taksicileri ezdiren yönetimden şikayetçiyiz. Şu anda taksiciler yararına hiçbir şekilde hizmet yapılmıyor” diye konuştu.

MADDİ MANEVİ YIPRATILIYORUZ

30 yıllık taksici İbrahim Halil Çığırdan, kendisinin ve bütün meslektaşlarının gece gündüz demeden yaptığı taksi şoförlüğünde emeklerinin boşa gittiğini, üstelik can güvenliklerinin de olmadığını vurgulayarak “Biz taksicileri ezdiren yönetimden şikayetçiyiz. Şu anda taksiciler yararına hiçbir şekilde hizmet yapılmıyor. Biz bu durumdan memnun değiliz. Öncelikle korsanlara savaş açılmıyor. Bizler maddi manevi yıpratılıyoruz. Söz konusu biz olduğumuzda ilk yanlışta cezalar kesiliyor ama korsanlara gelindiğinde durum hiç de öyle olmuyor. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, görevini yapmayacaksa o koltukta neden oturuyor? Biz hak sahibiyiz. Biz verdiğimiz emeğin ve paranın karşılığı olarak hizmet istiyoruz. Ayrıca, geçenlerde bir meslektaşımızın başına gelenleri tüm Türkiye konuştu. Arkadaşımız hiç uğruna hayatını kaybetti. Buna benzer durumlar yıllardır benim başıma da geliyor. Şiddete uğruyoruz, hakarete maruz kalıyoruz. Aldığımız her yolcu, bir bakıma bize karşı bir tehlike unsuru olabiliyor. Can güvenliğimiz yok kısacası. Bunun için yapılması gereken bazı şeyler var ve bizler bu olayın üstünden çok geçmeden tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Yani en azından tehlikeli bölgelerde çalışanların arabasına kurşun geçirmez kabin ve dışarıdan fark edilecek şekilde tasarlanmış bir alarm sistemi olmalı” ifadelerini kullandı.

KORSANA BİR DUR DENSİN

Taksici İsmet Coşkun ise eski taksi şoförlerinin birçoğunun durakları bırakıp, özel araçlarıyla korsan taksiciliğe başladığını iddia etti. Çoşkun, yetkililerin bu konuda daha ciddi önlemler alması gerektiğini vurgulayarak “Yıllardır taksi şoförlüğü yapıyorum. Birçok farklı insanla karşılaşıyoruz ve arabamıza kimin bineceğini bilemiyoruz. Son olayda da görüldüğü gibi yaptığımız iş oldukça tehlikeli. Tüm bunlara rağmen hak ettiğimizi alamıyoruz. Zaten tam da bu sebeplerden artık durakta çalışacak taksici bulunmuyor. İnsanlar korsan taksicilik yapmaya itiliyor. Çünkü bu işi yasal yollardan yapmanın artısından çok eksisi var. Bir de denetim bunlara ek olarak sıkı bir denetim yapılmıyor. Yeterli önlem alınmıyor. Korsan taksiciler sosyal medyalarda bu işlerin reklamını yaparken, aslında yakalanmaları çok basitken bununla uğraşılmıyor. Sonuçta onlar bizim gibi işini yasalara uygun yapanların hakkına giriyor. Yani olan yine bize oluyor. Bizim müşterimiz onlara gittiğinde biz nasıl geçimimizi sürdüreceğiz? Burada iş yetkililere düşüyor. Biz verdiğimiz emek çöpe gitmesin istiyoruz. Korsan taksiler için daha ince bir çalışma yapılsın. İnsanlar yasadışı yollara itilmesin, korsana bir dur densin” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.