TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir Barosu’ndan Madımak açıklaması: Sivas’ın ateşi hiç sönmeyecek!

İzmir Barosu Madımak Katliam’nın 31. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Açıklamada, “Sivas Katliamı’nı gerçekleştiren gerici güçler, bugün de varlar, bugün de korunuyorlar. Sivas’ın failleri, bugün yeni yapılanmaları ile laikliğe ve cumhuriyet değerlerine karşı bir tehdit oluşturuyorlar” ifadelerine yer verildi

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 15:50
Kaynak: GURBET YAVUKLU
İzmir Barosu’ndan Madımak açıklaması: Sivas’ın ateşi hiç sönmeyecek!

Madımak Katliam’ının üzerinden 31 yıl geçti. Bugün yurdun birçok kentinde anma programları gerçekleştiriliyor. İzmir Barosu’da katliama ilişkin bir mesaj yayımladı. Barodan yapılan açıklama şu şekilde;
“Bugün, Türkiye tarihinin en acı veren, en çok kaybın yaşandığı sivil katliamlarından biri olan Sivas Katliamı’nın 31. yıl dönümü. 
31 yıl önce bugün Sivas’da, Menemen’de Derviş Mehmetler’den bu yana cesaretlendirilen ve güçlendirilen örgütlü yobaz odakların, gerici faşist saldırılarından biri yaşandı. Yaşadığımız toplumun aydınları, aydınlık yüzünü temsil eden yurttaşlarımız, cumhuriyeti ve laikliği hedef alan bu kalkışmada yaşamını yitirdi.
Unutmadık!
Yaşanan bu kanlı saldırı karşısında devletin güvenlik güçleri, olaylara geç ve yetersiz şekilde müdahale ederek tercih edilmiş bir acizlik gösterdi.
Uzun ve etkisiz bir yargı sürecinde, asla gerçek sorumlular yargılanmadı, firari sanıklar yakalan(a)madı, firari bir sanığın yıllarca kendi köyünde yaşadığı ancak öldükten sonra ortaya çıktı.
Yargı süreçleri cezasızlıkla sonuçlandı. Bir davanın zamanaşımı nedeniyle düşürülmesini, siyasal iktidarın en yetkili temsilcisi, “Hayırlı olsun.” sözüyle yorumladı.
Cezaevindeki bir hükümlü, Cumhurbaşkanı tarafından “sağlık ve yaşlılık nedeniyle” affedildi.
Biliyoruz! 
Sivas Katliamı’nı gerçekleştiren gerici güçler, bugün de varlar, bugün de korunuyorlar. Sivas’ın failleri, bugün yeni yapılanmaları ile laikliğe ve cumhuriyet değerlerine karşı bir tehdit oluşturuyorlar. Bu tehdit alt edilmedikçe, yüzleşme yaşanmadıkça, Devlet özür dilemedikçe, karanlığa karşı aydınlığı savunma mücadelemiz hiç bitmeyecek, Sivas’ın ateşi hiç sönmeyecek. 
Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren canlarımızı sevgiyle ve özlemle anıyoruz.”

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.