TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İşten çıkarmalara ‘bankamatikçi’ göndermesi: Çalışandan değil taşere edenden…

Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şubesi İZDOĞA’da yapılan işten çıkarmalara ilişkin açıklama yaptı. ‘Bankamatikçi’ göndermesinin yapıldığı açıklamada “Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın. İşçinin asıl işini taşere edenlerden tasarruf yapın” denildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 16:32
Kaynak: GURBET YAVUKLU
İşten çıkarmalara ‘bankamatikçi’ göndermesi: Çalışandan değil taşere edenden…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve başlamasının ardından gündeme Ocak-Mart arasında işe alınan birçok işçi olduğu gündeme gelirken geçtiğimiz haftalardan itibaren Büyükşehir’in birçok şirketinde işten çıkarmalar başlamıştı.

Büyükşehir’de 2 bin ila 3 bin işçinin işten çıkarılacağı iddiaları da gündeme gelirken geçtiğimiz günlerde İZSU'da 40 çalışanın işten çıkarılmıştı. İZDOĞA ve İZSU şirketlerinden toplamda 53 kişi işten çıkarılırken Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada kriterlere uymayan, işlemleri tamamlanmayan işçilerin olduğu ve işten çıkarmaların devamının geleceği belirtilmişti.

Öte yandan; Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube’den İZDOĞA’da yapılan işten çıkarmalara ilişkin açıklama geldi.

Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada işten çıkarmaların 6-7 Mart tarihlerinde işe girenlere yapıldığı ifade edilirken sendika tarafından yapılan açıklamada ise işten çıkarılanların işe alım süreçlerinin Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladığı söylendi.

BUNUN DÖNEMİNDE İŞE GİRDİ GİBİ GEREKÇELERLE İŞTEN ÇIKARTILAMAZLAR

Tasarrufun çalışandan yapılmaması gerektiğinin savunulduğu sendika açıklamasında ‘bankamatikçi’ göndermesi de yapılarak şu ifadelere yer verildi;

“Yapılan açıklamalarda, İZDOĞA’da işten çıkarılan işçilerin seçim öncesi  6-7 Mart’ta işe alındığı söyleniyor. Bu açıklama gerçeğin sadece bir yüzünü ifade ediyor. İşçi işe almada yasal prosedürler görmezden geliniyor.

İZDOĞA işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe alım süreçleri Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladı.

Mevzuata göre işe alınma kararı verilen işçilerin güvenlik soruşturmaları valilik tarafından yapılıyor. Güvenlik soruşturması bazen 2 bazen de 3 ay sürüyor. Ardından da sağlık raporu için süreç işliyor. Üstelik de o dönem kimin İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olarak aday olacağı da belli değil.

O nedenle onun yakını, bunun döneminde işe girdi, eski yönetimde istihdam edildi gibi gerekçelerle insanlar işten çıkartılamaz.

Alın teri döken işçi ile çalışmadan ücret alanları hiç kimse aynı kefeye koyamaz. Koymamalı.

Ülke çapında birçok belediyenin borç batağında olduğu açık. Ancak tasarruf deyince ilk akla gelenin de işçinin ücreti veya işçiyi işten çıkarma düşüncesi olması da kabul edilebilir bir düşünce değildir. Son seçimde halkımız, rantçı belediyeciliğe karşı sosyal politikalara önem veren halkçı belediyeciliği ve kamucu siyaseti tercih ettiğini ortaya koymuştur.

Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın. İşçinin asıl işini taşere edenlerden tasarruf yapın.”

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.