TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İstanbul Havalimanı’na yeni sistem: 3 uçak aynı anda inip kalkabilecek

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, 2022'den bu yana çalıştıkları sistemin İstanbul Havalimanı'na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapma yeteneği getireceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 13:52
Kaynak: AA
İstanbul Havalimanı’na yeni sistem: 3 uçak aynı anda inip kalkabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi paylaştı. Eurocontrol'un Avrupa Havacılık Raporu'na göre, havalimanının 29 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında günlük ortalama 1309 uçuşla Avrupa'nın en yoğun havalimanı olduğunu ifade eden şunları söyledi:

"İstanbul Havalimanı bizim göz bebeğimiz. Bunun konumunu, haklarını daha da güçlendirmemiz gerekir. İstanbul Havalimanı'nda mevcut kaynakların mümkün olan en etkin şekilde kullanılabilmesi amacıyla 'Eş Zamanlı Bağımsız Üçlü Paralel Pist Operasyonları' uygulaması için çalışmalar 2022'de başlatılmıştı. Projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul Havalimanı'na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapabilmesi imkanı kazandırılacak. Önümüzdeki ay bu konuda eğitimlere başlayacağız. Bu yıl içinde denemelere başlarız diye düşünüyorum. Bu sistem dünyada sadece ABD'de var, Avrupa'da yok. Türkiye'de açtığımızda Avrupa'da ilk olacak."

abdülkadir uraloğlu

Uraloğlu, İstanbul Havalimanı'nda hava trafiği akışının güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanacağını belirtti. Eurocontrol Ajansı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan emniyet analiz çalışmasının Fransa'daki Eurocontrol biriminde devam ettiğini söyleyen Uraloğlu, bu çalışmaların bu yıl tamamlanmasının hedeflendiğini ve Türkiye'nin bu uygulamayı hayata geçiren dünyadaki az sayıdaki ülkeden biri olacağını değerlendirdi. Ayrıca, uygulamanın devreye alınmasıyla eş zamanlı bağımsız üçlü paralel pist kullanımının mümkün olacağını vurguladı.

"(İstanbul) Havalimanı'nda çeşitliliği artıralım istiyoruz"

İstanbul Havalimanı'nın kullanımına ve gelen taleplere ilişkin de bilgi veren Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda İstanbul Havalimanı'nda yüzde 80'e yakın oranda Türk Hava Yollarının (THY) etkisi var. Havalimanında çeşitliliği artıralım istiyoruz. Yabancı hava yolu şirketlerinden talep var. Diğer hava yollarını da cezbetmek istiyoruz. Biz THY'nin şu an elde ettiği konuma zarar getirmeyecek davranışla süreci yönetmek istiyoruz. THY ciddi bir markamız."

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.