TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnsan Hakları Derneği’nden Seçim İhlalleri Gözlem Raporu

‘Seçim İhlalleri Gözlem Raporu’nu yayımlayan İnsan Hakları Derneği; Usulsüz seçmen iddiaları ile usule aykırı ve mükerrer oy kullanmaya dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 13:32
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
İnsan Hakları Derneği’nden Seçim İhlalleri Gözlem Raporu

İnsan Hakları Derneği, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçiminin ardından ‘Seçim İhlalleri Gözlem Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Raporun sonuç kısmında Yüksek Seçim Kurulu ve İl ilçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına da çağrıda bulunuldu.

Raporda öne çıkan ihlaller şöyle:

Usulsüz seçmen iddiaları, partilerin seçim çalışmalarına yönelik müdahaleler, seçim güvenliği ihlalleri, usule aykırı ve mükerrer oy kullanma.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’NİN ÇAĞRISI

Yüksek Seçim Kurulu ve İl ilçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına da çağrıda bulunan İHD, “Seçim güvenliğini tehlikeye atan kişi ve gruplar hakkında etkin soruşturmalar başlatılmalıdır. Yukarıda derneğimizce tespit edilen seçim usulsüzlükleri iddialarına ilişkin gerekli araştırmalar yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Yurttaşların doğru ve güncel haber almasına yönelik çalışma yürüten basın mensuplarının can güvenliklerini sağlanmalıdır. Belediye başkan adayları ile siyasi partiler adına itiraza yetkili olan avukatlar ve siyasi parti görevlilerine yönelik engelleme ve saldırılara ilişkin gerekli önlemleri alınmalıdır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte yargı kurumlarında siyasi baskının arttığı bilinmektedir. Bununla birlikte Yargıtay ve Danıştay’ın kendi üyeleri arasında oluşturduğu YSK yapısının yeni anayasal rejim düşünülerek yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. YSK çoğulcu bir yapıya kavuşturulmalı, kararları Anayasa Mahkemesi denetimine açık tutulmalıdır. OHAL ve OHAL sonrası dönemde seçim kanunları ile ilgili yapılan tüm değişikliklerin geri alınması gerekmektedir. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde ön görülen mekanizmalarda seçim usullerine ilişkin tavsiyelerin dikkate alınması gerekmektedir. Türkiye’de bir an önce bağımsız seçim gözlemciliği yapma ile ilgili kanuni düzenleme yapılmalıdır” dedi.

ANADOLU AJANSI VE TRT GÖNDERMESİ

Çağrının devamında, “Seçimlerde kolluk görevlilerinin belli bir bölgeye kaydırılarak seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik uygulamalarının önüne geçecek yasal değişiklikler yapılmalıdır. Türkiye’deki medyanın seçim yasaklarına uymasını sağlayacak yasal değişiklikler yapılmalıdır. Seçim sonuçları ile ilgili yayın yapan başta Anadolu Ajansı ve TRT olmak üzere çeşitli ajansların seçim manipülasyonları yapmasının önüne geçecek tedbirler alınmalıdır. Türkiye’deki seçmen kütüklerinin sorunlu olması nedeni ile seçmenlerin oy kullanırken parmak boyası ile oy kullanması sağlanmalıdır. Seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi ve gerçeğe yakın kütük oluşturulması için özel çalışma yapılmalıdır” mesajı iletildi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.