TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İlki iptal edilmişti: Sanayi devine 2. başvuruda vize

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., Aliağa’nın Bozköy Mahallesi’nde hayata geçirmek istediği ancak ÇED süreci iptal edilen Sıcak Haddehane Tesisi için bakanlıktan vize çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 15:07
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
İlki iptal edilmişti: Sanayi devine 2. başvuruda vize

İzmir’de art arda açılan devasa sanayi tesisleriyle kentin “ağır sanayi” ve “zehir bölgesi” haline gelen Aliağa’da yeni bir tesise daha bakanlıktan onay çıktı.

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., Aliağa’nın Bozköy Mahallesi’nde Sıcak Haddehane Tesisi için geçtiğimiz aylarda ÇED sürecini başlatmıştı.

Halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilemeyen ve bakanlıktan bir kez ret yiyen firmanın revize edilmiş projesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “ÇED Olumlu” kararı çıktı.

Mülkiyeti HABAŞ A.Ş.’ye ait tapulu arazilerde hayata geçirilecek tesisin toplam üretim kapasitesi ise yıllık 2 milyon 500 bin ton olacak.

Proje raporunda yer alan bilgilere göre; İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda "Sanayi Alanı" kullanımında kalıyor.

İKİNCİ BAŞVURUDA ONAY GELDİ

Şirket, tesis için geçtiğimiz yıl da bakanlığa başvuruda bulunarak ÇED süreci başlatmıştı. Bölge halkının kanser riski, bölgedeki tarım ve hayvancılığa zarar vereceği gerekçesiyle tepki gösterdiği projede dikkat çeken bir diğer husus ise tesisin parsellerinin tapu kayıtlarındaki nitelikleri olmuştu.

Projenin önceki başvuru alanının yakınında orman alanının olmasının yanı sıra; proje parsellerinden biri “10 Zeytin Ağaçlı Tarla”, diğer parsel “3 Zeytin Ağaçlı Tarla”, üçüncü parsel “Tarla Ve Harap Bağ” ve dördüncü parselin de “On Zeytin Ağaçlı Tarla” olarak kayıtlı olduğu dikkat çekmişti.

TESİS UZAKLAŞTI

İlk proje bakanlıktan onay alamayınca haddehane tesisi Bozköy’ün daha uzağında bir bölgeye taşınırken taşınırken tesisin önceki başvuruda kapasitesi 1 milyon 250 bin ton olan kapasitesi de 2 milyon 500 bin tona çıkarıldı.

Projenin güncel bedelinin ise 847 milyon lira olması bekleniyor.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.