TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İki dakikada bir randevuyla sağlık: Yanlış politikalarla çözüm olmaz!

Sağlık Bakanlığına seslenen Türk Tabipleri Birliği, randevu sistemini eleştirdi: “Yanlış politikalarla çözüm olmaz!” 

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 11:11
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
İki dakikada bir randevuyla sağlık: Yanlış politikalarla çözüm olmaz!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), iki dakikada bir randevu sisteminin beraberinde getirdiği zorlukları aktardı. Sağlık Bakanlığına seslenen TTB, yanlış politikalarla çözüm olmayacağını hatırlattı.

Yapılan açıklamada şu cümlelere dikkat çekildi: “2003 yılında uygulamaya konulan ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ artık sağlık hizmetlerini çökme noktasına getirmiş hem sağlık hizmeti alanlar için hem de sağlık hizmeti sunanlar için gelinen durum artık tam bir sağlıksızlık haline dönüşmüştür. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 9 Mayıs 2024 tarihinde ‘Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nda yaptığı açıklamasında önerdiği çözümler; hem sağlık hizmeti sunanlar açısından hem de sağlık hizmeti alanlar açısından var olan sorunları çözmekten oldukça uzak çözüm önerileridir. Aynı zamanda bu sağlık sistemi de böyle giderse, var olan sorunları da artıracaktır.”

ACİLE BAŞVURU ORANINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

“Hasta muayene sistemi olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS) aylar sonraya verilen muayene, tetkik ve ameliyat randevuları artık ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir” denilen açıklamada, “Sağlık Bakanı’nın bu sorunu randevusuna gelmeyen hastalara yüklemesi gerçekçi değildir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında poliklinik sayısı 850 milyon, acile başvuru sayısı 150 milyon olarak açıklanmıştır. Poliklinik sayıları açısından bakıldığında bir kişinin bir yılda hekim veya bir sağlık birimine başvuru oranı 10 olarak belirtilmiştir. Bu, OECD ülkeleri arasında en yüksek oranlardan biridir. Acil servise başvuru oranlarına baktığımızda dünyada nüfusundan daha fazla acile başvuran ülke yoktur. Yani hekime veya sağlık birimine başvuru oranında OECD ülkeleri arasında en üst sıralarda, acile başvuru oranında ise dünya birincisiyiz” bilgisi paylaşıldı.

SAĞLIK SİSTEMİNİ ÇÖKME NOKTASINA GETİREN…

Son olarak “Sağlık Bakanı, sorumluluğu yurttaşlara ve sağlık emekçilerine atmak yerine randevu sorunun asıl nedenlerinin Sağlıkta Dönüşüm Programı ve bu yönde uygulanan yanlış politikalar olduğunu kabul etmelidir… TTB olarak, Sağlık Bakanlığı’na insanları hasta eden çalışma ve yaşam koşullarının düzenlenmesini, kışkırtılmış sağlık politikalarına yol açan ve sağlık sistemini çökme noktasına getiren ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nden vazgeçilmesini, acilen basamak sistemine geçilmesini, aile hekimleri sayısının artırılmasını, aile hekimleri başına düşen nüfus sayısının azaltılmasını, bölge tabanlı sağlık sistemine geçilmesini öneriyoruz. Sağlık Bakanı, koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, birinci basamağı kuvvetlendirecek girişimler yapmadığı sürece bu sorunun çözülmeyeceğini artık anlamalıdır. Sağlık Bakanı’na her yıl artan hasta ve hastalık sayısının övünülecek bir durum olmadığını, aksine istifa edilecek bir durum olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” mesajı verildi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.