TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İçinde 60 kaya mezarı bulunan Tharsa Antik Kenti'nde boğa başlı mezar bulundu!

Tharsa Antik Kent’te yapılan kazılarda iki boğa başı ve süslemelerin yer aldığı bir mezar bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 10:54
Kaynak: İHA
İçinde 60 kaya mezarı bulunan Tharsa Antik Kenti'nde boğa başlı mezar bulundu!

 Tharsa Antik Kent’te yapılan kazılarda iki boğa başı ve süslemelerin yer aldığı bir mezar bulundu. Boğa başının mezarda bulunmasının anlamı ise kötü ruhlardan arınma anlamına geliyor.
Adıyaman-Şanlıurfa Karayolu üzerinde Kuyulu köyü sınırlarında bulunan ve günümüzde ‘Turuş Kaya Mezarları’ diye adlandırılan Tharsa Antik Kentte, yürütülen kazı ve temizleme çalışmalarında yeni bir mezar bulundu. Mezarın giriş kısmında üstünde 2 boğa başı (bukranyon) ve bunları birbirine bağlayan girlant süslemesi ve ortasında rozet bulunuyor. Roma ve Bizans döneminde kullanıldığı bilinen 2 bin yıllık mezar, 3 arcosoliumdan oluşuyor. Daha önceki yapılan temizleme ve kazı çalışmalarında 60 mezarın ortaya çıkartıldığı 

Adıyaman Müze Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik, Tharsa Antik Kentin üç ana arkeolojik alandan oluştuğunu belirterek, “Tharsa Antik Kent, Büyük Höyük, Küçük Höyük ve Nekropol Alanı olmak üzere 3 ana arkeolojik alandan oluşuyor. Nekropol alanında 2024 yılı kazı çalışmalarına başladık. Daha önce ortaya çıkardığımız kaya mezarlarına 2 tane daha ekledik. Bunlardan bir tanesi bu gün tespitini yaptığımız kaya mezarıdır. Bir ana mekandan ve üç arcosoliumdan oluşan bu mezarın giriş kısmında üst tarafta, bizim antik dönem ismiyle bukranyon dediğimiz 2 boğa başı figürü bulunuyor. Boğa başlarının orta kısmında ise girlant ve rozet dediğimiz süslemeler yer alıyor. Biz bu bölgeyi turizmin cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.