TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Her yerde seçim var: 2024 dünyanın seçim yılı olacak

Dünya çapında tarihin en çok seçim yapılan yılı 2024 olacak. Yapay zeka seçimlere etki edecek mi? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 13:22
Kaynak: hibya
Her yerde seçim var: 2024 dünyanın seçim yılı olacak

Dünya çapında 76 ülkede 2024 yılı için seçimler planlanıyor. The Economist'in yaptığı hesaplamaya göre, bir ve aynı yılda bu kadar fazla seçim, tarihte hiç olmadığı kadar fazla olacak.

Yıl boyunca insanlar, dünyanın en kalabalık 10 ülkesinden sekizinde (Bangladeş, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Meksika, Pakistan, Rusya ve ABD) oy kullanacaklar.

Tarihte hiçbir zaman bu kadar çok insan farklı seçimlerde oy kullanma şansına 2024'teki kadar sahip olmadığına dikkat çeken analistler, ancak dünyanın yarısının seçim yapıyor olmasının, demokrasinin gelişimi açısından sadece olumlu olmak zorunda olmadığını da vurguluyorlar.

Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya gibi büyük ülkeler, bu yıl sandık başına gittiğinde, giderek yaygınlaşan ve gerçekliği çarpıtabilen güçlü yapay zeka araçlarıyla, aynı doğrultuda hareket edecekler. Ve birçok yapay zeka uzmanı, şimdiden bunun sonuçları konusunda uyarılar yapıyor.

İsveç Olof Palme Uluslararası Merkezi genel sekreteri Anna Sundström, "Demokratik seçimlerle iktidara gelen ve daha sonra demokratik kurumları ortadan kaldıran popülist liderlerin sayısının giderek arttığını gördük" derken, 2021 Nobel Barış Ödülü sahibi gazeteci Maria Ressa da, "2024'ün sonunda demokrasinin hayatta mı kalacağını yoksa öleceğini mi öğreneceğiz" diye ekledi.

Maria Ressa'nın endişesinin arka planında ise yapay zekanın hızlı gelişiminin, deep fake in yaygınlaşması ve sosyal medyanın hızla gelişmesi yer alıyor.

Olof Palme Uluslararası Merkezi genel sekreteri Anna Sundström ise, "Bu süper seçim yılıyla birlikte demokratik gelişimi olumlu bir yöne çevirme fırsatına sahibiz" değerlendirmesini yaptı

Kaynak: hibya

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.