TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hazine arazisinde: Baraj bölgesine demir perde 

Alken Elektrik Enerji Üretim Ticaret Anonim Şirketi, İzmir’in tarım bölgelerinden Aliağa’da Aliağa Kalabak Barajı bölgesinde yer alan Hazine arazisinde GES projesi için harekete geçti.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 16:33
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Hazine arazisinde: Baraj bölgesine demir perde 

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynakları için son dönemde artan Güneş Enerji Santrali(GES) yatırımlarına bir yenisi için daha harekete geçildi. 
Alken Elektrik Enerji Üretim Ticaret Anonim Şirketi, “Aliağa-1 Güneş Enerji Santrali ve Elektrik Depolama Tesisi” projesi için ÇED sürecini başlattı.
Yaklaşık olarak 29,4 hektarlık alanda kurulacak olan santralin kurulu gücü 20 MWm/ 20 MWe olacak. Santralde, 500 W panel gücüne sahip 40 bin panel, 200 KW gücünde 100 adet evirici kurulacak ve santralden yılda toplam 40.000.000 kWh/yıl elektrik enerjisi üretilecek.
ÇED süreci başlatılan santral projesinin alanının ise devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan hazine arazisi olduğu belirtildi. TARIM ALANI VE BARAJ HAVZASINDA
Proje raporunda yer alan bilgilere göre; santral alanı  İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında tarım alanı kullanımında yer alıyor.
Proje bölgesi ayrıca, bölgeyi verimli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltma amacıyla inşa edilen Aliağa Kalabak Barajı bölgesinde bulunuyor. GES projesi, baraja sadece 580 metre mesafede yer alıyor.
Proje alanına en yakın konutlar ise 140 metre batısında Hacıömerli Mahallesi’ne bağlı konut ve 80 metre mesafede çiftlik olarak kaydedildi.
Santralin proje bedelinin ise 204 milyon lira olması bekleniyor.
 

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.