TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hamza Dağ İzmir’de tarım projelerini açıkladı

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, ‘Bakırçay Havzası Tarım Projesi’ lansmanında tarımda gerçekleştirecekleri projelerle İzmir’in potansiyelini en üst seviyelere çıkaracaklarını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 17:04
Kaynak: HABER MERKEZİ
Hamza Dağ İzmir’de tarım projelerini açıkladı

KEMAL ÖZKURT - Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, İzmir’de tarım sektörüne ilişkin projelerini tanıtmak amacıyla Bergama’da düzenlenen ‘Bakırçay Havzası Tarım Projesi’ lansmanında vatandaşlarla bir araya geldi. Çiftçilerimizin refahını artıracak ve yerel ekonomiye katkıda bulunacak projeleri 5 ana başlık altında topladıklarını ifade eden Dağ, “Bugün burada İzmir'in tarım ve hayvancılıkta sahip olduğu potansiyeli hareket geçirecek birçok önemli işi konuşmak için bir araya geldik. Gönlümden geçen, İzmir'in her bir sokağının ve her bir mahallesinin hak ettiği seviyeye ulaşmasıdır. İzmir'imizi bu seviyeye ulaştıracak irade, yine bizleriz. Üreticimizle, çiftçimizle, sanayicimizle, esnafımızla, muhtarlarımızla, kadınlarımız ve gençlerimizle; Eşsiz İzmir'i yaşayacak ve yaşatacak olan hepimiziz” dedi.

MAKİNA PARKLARI PROJESİ

Çiftçilerimizin refahını artıracak ve yerel ekonomiye katkıda bulunacak projeleri 5 ana başlık altında topladıklarını ifade eden Dağ, “Bu başlıklarımız; İzmir Makina Parkları, Tarım ve Hayvancılıkta Büyükşehir Destekleri, Büyükşehir Tarım ve Hayvancılık Tesisleri, İzmir’in Eşsiz Köyleri, İzmir'in Eşsiz Köylerine Kapsamlı Desteklerimiz şeklindedir. “İzmir Makina Parkları” projemiz ile bu meşakkatli süreçte çiftçilerimizin yükünü hafifleteceğiz, üretim süreçlerini kolaylaştıracağız. İzmir Makine Parkları’nda, çiftçilerimizin temel ekipman ihtiyaçları, her daim kendilerinin hizmetine sunulacak. Kooperatif ve birliklerimizin yapmış olduğu üretimlerle ilgili de makine ve ekipman desteklerimizi vereceğiz. Bizler de bu bilinçle sadece temel ekipmanları değil aynı zamanda teknolojik makine ve ekipmanları da çiftçilerimizin kullanımına sunacağız. İlaçlama, sulama ve gübreleme gibi işlemleri artık robotik teknoloji ve drone filosu ile gerçekleştirmek mümkün olacak. Ziraat odalarımıza; taş toplama, katı gübre dağıtma, kompost karıştırma, yem ezme, balya ve silaj paketleme makinaları alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız. Parklarda bulunan araç ve ekipmanlar, ekonomik fiyatlarla ve ihtiyaç duyulan süre boyunca kiralanabilecek” diye konuştu. 

BAKIRÇAY’IN ZEYTİNYAĞINI MARKALAŞTIRACAĞIZ

Tarım ve hayvancılıkta büyükşehir destekleri, projesi ile finansal ve teknik destek, yem, ilaç ve gübre desteği, yüzde 50 yem bitkisi tohum desteği, arı kovanları ve ekipman desteği ve planlı ve sözleşmeli üretim garantisi gibi desteklerinin olacağını dile getiren Dağ, “Çiftçilerimize yenilikçi tarım uygulamalarını benimsemeleri için gerekli finansal ve teknik desteği sağlayacağız. Küçük işletmelerimiz ve üreticilerimiz için yem, ilaç ve gübre desteği uygulamalarını devamlı hale getireceğiz. Üreticilerimize yem bitkisi üretimleri için yüzde 50’si bizden kampanyası çerçevesinde tohum desteği vereceğiz. Zeytin, kestane gibi benzer ürünler için büyükşehir belediyesi olarak sözleşmeli ve planlı üretimi hayata geçireceğiz. Üreticilerimizin ürettikleri ürünleri değer kaybı yaşamadan satabilmeleri için kooperatiflerimize ve birliklerimize, büyükşehir belediyemizin öncülüğünde sözleşmeli üretim yaptıracağız, alım garantisi vereceğiz. Başta hububat olmak üzere tüm ürünlerimiz için lisanslı depolarımızın sayısının artmasını sağlayacağız. Bakırçay’ın zeytinyağını markalaştıracağız, sadece Türkiye’de değil dünyada en çok bilinen markalardan biri haline getireceğiz. Bergama Tulum Peynirinin ve İzmir Tulum Peynirinin marka değerinin arttırılması hususunda öncülük yapacağız. Bu markaları, Türkiye’de bilinir hale getireceğiz. Bölgemize modern bir “Hayvan Pazarı” kazandıracağız. Fiziki imkanlarıyla rahat ve sağlıklı bir ortam sunacağız. Bu alandaki gelişimi artırmak için bal ormanlarımızın sayısını arttıracağız. Sütün toplanmasından tüketiciye ulaşmasına kadar olan aşamalarda kooperatifler ve birlikler üzerinden üreticimize her türlü desteği vereceğiz. Süt toplama merkezleri kurup, soğuk süt depolama tesislerinin sayısını artıracağız. Buzağı ve kuzu kayıplarının önüne geçilmesi için gebe hayvanların doğum öncesi aşılanmasını sağlayacağız.  Bunun yanında bakanlık TÜRKVET sisteminde kaydı olan hayvancılık işletmelerinin su tarifelerinde özel indirimler gerçekleştireceğiz” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIKTA TEKNOPARK DÖNEMİ

Büyükşehir Tarım ve Hayvancılık Tesisleri projesi kapsamında yenilikçi tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi için üniversiteler ile birlikte Tarım ve Hayvancılık Teknoparkı kuracaklarını belirten Başkan Adayı Dağ, “Bu merkezleri, ilgili alanlarda çalışma yapmak isteyen girişimcilerimizin vazgeçilmez alanı haline getireceğiz. Verimin arttırılması adına Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerle işbirliği içerisinde gerekli adımları atacağız. Bergama, Kınık ve Dikili’ye Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Gıda ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesini Bergama’mıza kazandıracağız. Bitkisel üretimin ve bunlara dayalı sanayinin; desteklenmesini ve geliştirilmesini sağlayacağız. Bölgemizde tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesiyle rekabet edilebilirliğimizi arttıracağız. Burada 40 farklı sektörden en az 2 bin işçinin istihdamını sağlayacağız.  Dikili’de de tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgemizi hızlıca hayata geçireceğiz. Bu bölgede 3 bin 500 kişiye istihdam imkanı sunacağız. İzmir'in zengin tarım ürünlerini öne çıkarmak ve turizmi canlandırmak için Tematik Köy Projeleri’ni hayata geçireceğiz, tarım festivalleri düzenleyeceğiz. İzmir'in eşsiz tarım ürünleri sadece bize değil, şehrimizden yolu geçen herkese ulaşsın istiyoruz. Bu nedenle, yol üstü tarım pazarları projemizi hayata geçireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, ürünlerinizin marka değerini daha fazla arttırmak, daha uzun süre taze kalmasını sağlamak ve lojistik maliyetlerini düşürmek için modern paketleme tesisleri kuracağız. Kadın kooperatiflerimizin ürünlerini işleyip, depolayacak tesislerimizi özellikle hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

KÖYLERİ GÜVENLİ HALE GETİRECEĞİZ

İzmir'in Eşsiz Köyleri projesiyle, köylerdeki güvenliği üst seviyelere çıkaracaklarını ve düzenlenecek turlarla gençleri kültür sanatla buluşturacaklarını ifade eden Dağ, “İzmir’imizin merkeze uzak ama gönlümüze yakın olan ilçe ve köylerine gerçekleşen toplu taşıma sefer sayılarını düzenleyecek ve arttıracağız. Aynı zamanda mahallelerimizdeki otobüs duraklarını modernize edeceğiz. Güvenli bir alan herkesin hakkıdır. Bu anlayışla, köylerimizin güvenliğini üst seviyeye çıkarmak adına mobese güvenlik kameraları sistemini hayata geçireceğiz. Mahallelerimizde yaşayanların bir araya gelip etkinlikler düzenleyebileceği bu köy konaklarını, ilçe belediyelerimizle birlikte inşa edeceğiz. Sağlığımıza zarar veren sinek, haşere, kene gibi zararlı organizmaları kontrol altında tutacak, bunlardan bulaşabilecek salgın hastalıkları engelleyeceğiz. Çocuklarımız, yaşadığımız yerlerin neşesi ve geleceğidir. Onların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir ortamda büyümeleri için, mahallelerimize, ilçe belediyelerimiz ile birlikte çocuk parkları yapacağız” şeklinde konuştu

SU ABONELİK ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

Son proje olan İzmir'in Eşsiz Köylerine Kapsamlı Projesi başlığı altında su abonelik ücretlerinde yüzde 50 indirim yapacaklarının müjdesini veren Dağ, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü;

“Biz Eşsiz İzmir’imizin her bir köşesine aşığız, sevdalıyız. Hayatımda vakit geçirmekten en keyif aldığım yerler köylerdir. Bu şehrin evladı olarak köylerimizin yaşam kalitesini artırmaya yönelik her türlü adımı atacağız. Hizmetlerimizi geciktirmeyeceğiz. İhtiyaç duyulan yeni yolların yapımını gerçekleştireceğiz. Mahalle bağlantı ve arazi yollarımıza 5 yılda 25 milyon metrekare bakım ve onarımı sağlayacağız.  Su abonelik fiyatları çok yüksek, 25 bin lira gibi bir bedel alınıyor şu anda. Burada hızlıca indirime gideceğiz. Yüzde 50 indirimi ilk abonelik fiyatlarında da uygulayacağız. İlk abonelik fiyatı kırsaldaki su tarifesi gibi uygun olacak. DSİ ile birlikte modern sulama sistemlerine geçiş yapacağız. Organize seracılık bölgelerimizin sayısının artmasını sağlayacağız. "Hizmeti ayağınıza getiriyoruz" mottosuyla yola çıkarak, Mobil Diş Sağlığı Tırı mahalle mahalle dolaşacak, vatandaşlarımıza yerinde ücretsiz diş sağlığı hizmeti sunacağız. Uzak ilçelerimizden şehir merkezindeki büyük hastanelere düzenli seferler ile hemşerilerimizin rahatça hastane hizmetlerine erişimini sağlayacağız.”

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.