TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Foça Belediyesi'ne haciz geldi!

Foça’nın Belediye binasında makam masaları ve koltukları dahil olmak üzere icradan haciz işlemi yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 21:26
Kaynak: İHA
Foça Belediyesi'ne haciz geldi!

Edinilen bilgiye göre Kordon Yolu projesi yüzde 90’ı İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 10’u Foça Belediyesi tarafından karşılanmak üzere CHP’li Fatih Gürbüz’ün başkanlığı döneminde Yavuz Kardeşler İnşaat firmasına ihale edildi. Kordon Yolu tamamlandı ancak Foça Belediyesi ödemeleri yapmadı. Bunun üzerine firma yasal işlem başlattı. 31 Mart 2024 tarihinde aynı partiden belediye başkanı olarak seçilen Saniye Bora Fıçı bir taraftan aylardır ödenmeyen işçi ve çalışan maaşları için çözüm ararken diğer taraftan tedbir ya da bloke koyan alacaklılarla boğuşmaya başladı.

Adı geçen firmaya  ödemeler yine yapılamayınca icradan haciz işlemi için bugün firma avukatları ve haciz memurları belediyeye geldi. Belediye yetkilileri nezaretinde alacak karşılığı mal tespiti yapmaya başladı. Tespite Belediye Başkanı makam masası, sandalye ve koltuklar dahil edildi. Bir süre Foça Belediyesi avukatları ile konuyu görüşen ve bir miktarda olsa ödeme yapılmasını isteyen firma avukatları, belediyenin ödeme yapamayacaklarını istedikleri eşyayı alıp haczedebileceklerini belirtmesi üzerine tespit ettiklerini eşyaların fotoğraflarını çekip belediye binasından ayrıldılar.

Foça Belediyesi’nin ödemesi gereken toplam miktarın 600 bin lira civarında olduğu ancak ödeme yapılmayan iki yılı aşkın süre için gecikme faizleri, dava harçları ve avukat ücretleriyle milyonlarca liraya ulaştığı iddia edildi.  

Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, geçmiş dönemden alacakları olan bir firma tarafından, başkanlık makamındaki masa ve koltuklara haciz işlemi uygulanmak istenildiği konusuyla ilgili açıklama yaptı.
Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün belediyemizden geçmiş dönem alacakları olan bir firma, avukatları aracılığıyla belediyemizin makam odasında bulunan masa ve koltuklarına haciz işlemi uygulamak istemiştir. İlçemizin güncel sorunlarını bilerek ve yine tüm bu sorunları çözmek için 2 ay önce seçildiğim başkanlık görevimde tüm eksikliklere, maddi yetersizliklere ve belediye kurumsallığından uzak alışkanlıklara karşı çözüm bulmaya sonuna kadar kararlıyım" dedi.

"Ne makam aracı ne de makam odasının koltukları işçilerimizin maaşından daha önemli değil"
Başkan Fıçı açıklanmasının devamında şu sözlere yer verdi:
"2022 yılında çalışmasını tamamlayan ancak ödemesinin tamamını alamamış olan firma, ilk olarak 2023 yılında Foça Belediyesi makam aracına haciz işlemi uygulamış. Bugün de tamamlanmayan ödemeyle ilgili olarak alacaklı müteahhit firmanın avukatı ve icra görevlisi belediyemize gelerek makam odasında haciz işlemini gerçekleştirmek istemişlerdir. Bu haciz işlemine karşı, odanın kapısını sonuna kadar açmış bulunmaktayım. Çünkü 4 aydır maaşlarını alamayan mesai arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığı şu an her türlü ödemeden önceliklidir ve ne makam aracımız ne de makam odasının koltukları onların emeğinden daha değerli değildir. Yapılan görüşmelerin sonucunda alacaklı müteahhit firma, avukatı aracılığıyla belediye başkanı makam odasındaki mobilyaları bugün haczetmek istese de, belediye bünyesinde yeni kurduğumuz hukuk biriminde görevli avukatlarımızın tespitleri ve itirazları sonucu hukuki şartları gerçekleşmemiş bir haciz işlemi yapılmamıştır. Bilmenizi isterim ki; devraldığım bu zorlu koşullar ve şahsıma yapılan tüm haksız saldırılar çalışma hırsımı ve Foçamıza olan sorumluluk bilincimi güçlendirmektedir. Foça Belediyesi şeffaf, adil, iyi bir yönetim anlayışıyla bu sorunların hepsini çözebilecek kadar güçlüdür ve çözecektir."

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.