TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitime bütçe yok, Maarif Vakfı’na var!

Eğitim-İş’ten önemli bir iddia… ‘Gölge bakanlık’ olarak işleyen Türkiye Maarif Vakfı’na bütçeden aktarılan payın her geçen yıl arttığı öne sürülüyor

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 13:45
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Eğitime bütçe yok, Maarif Vakfı’na var!

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, ‘Yurtdışındaki FETÖ okullarını devralmak’ için kurulan ve ‘gölge bakanlık’ olarak işleyen Türkiye Maarif Vakfı’na bütçeden aktarılan payın her geçen yıl arttığını iddia etti.
“Resmî Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Türkiye Maarif Vakfı'na MEB bütçesinden 5,7 milyar TL kaynak aktarılacak” diyen Eğitim-İş, “Bu rakam, 2016 yılında Vakfa aktarılan 90 milyon TL'nin 63 katına denk geliyor” sözlerini öne sürdü.

BİR DEVLET NEDEN VAKIF KURAR?

Eğitim-İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Eğitim politikalarının belirlenmesinde ve uygulanmasında şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık esastır. Böyle bir vakfın kurulması akıllara birçok soru işareti getirmektedir. Bu paranın nereye gideceği net olarak biliniyor mu? Vakfın hangi faaliyetleri için kullanılacağı şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanıyor mu? Kamusal eğitimde yaşanan sorunlar göz ardı edilirken, Vakfa ayrılan bu devasa bütçe, eğitimde eşitsizlikleri derinleştirmeyecek mi? Bu durum, kamu kaynaklarının şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde kullanılması ilkesine aykırı değil mi? Kamu kaynakları öncelikli ihtiyaçlara göre değil, siyasi ve ideolojik tercihlere göre mi dağıtılmaktadır? Burada asıl sorulması gereken, bir devlet neden vakıf kurar sorusudur. Amaç, kamu kaynaklarının, meşru görülecek bir yöntemle bütçe dışına çıkarılarak, denetimden uzak bir şekilde harcanması, kendilerine yakın tarikat ve cemaatlerin faaliyetlerine yasal kılıf hazırlanması, devlet kasasından bu yapılanmalara para aktarılmasıdır.”

BİR TORPİL SİSTEMİ YARATILDIĞINI GÖRÜYORUZ

Devamında, “Kamusal eğitim için kullanılması gereken milli eğitim bütçesinin, tüm denetimlerden muaf hale getirilmiş Maarif Vakfı ile paylaşılması derhal engellenmelidir. Vakıflar üzerinden para aktarıldığını, denetimden uzak şekilde kaynakların keyfi kullanıldığını, paralel bir devlet yapılanması oluşturulduğunu, vakıflara yapılan bağışlar ve destekler üzerinden bir torpil sistemi yaratıldığını görüyoruz! Unutmayalım ki, eğitim, bir ülkenin geleceğidir. Bu geleceği ipotek altına alacak adımlara izin vermeyecek, tüm öğrencilerimiz için kamusal, bilimsel, laik, nitelikli ve erişilebilir bir eğitim sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Eğitime ve geleceğe sahip çıkmak Cumhuriyete sahip çıkmaktır! Herkesi bu sorumlulukla hareket etmeye, eğitime ve geleceğine sahip çıkmaya davet ediyoruz!” sözleri yer aldı.

VAKFA AYRILAN PARANIN YILLARA GÖRE DAĞILIMI

Bir öğün okul yemeğine kaynak ayırılamazken Türkiye Maarif Vakfı’na ödenen paranın yıllara göre dağılımını yapan Eğitim-İş, şunları kaydetti:

2016: 90 milyon TL
2017: 241 milyon TL
2018: 351 milyon TL 
2019: 422 milyon TL
2020: 259 milyon TL
2021: 1 milyar 77 milyon TL
2022: 1 milyar 871 milyon TL
2023: 2 milyar 955 milyon TL


 

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.