TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitim-İş’ten MEB’e dava: Yeni mülakat düzenlemesi aldatmaca!

Eğitim-İş, KPSS’den alınan sınav puanının yüzde 50’si ile Bakanlık tarafından yapılacak mülakattan alınacak puanın yüzde 50’sinden oluşacağı şeklinde yer verilen düzenlemenin bir aldatmacadan ibaret olduğunu açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 11:13
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Eğitim-İş’ten MEB’e dava: Yeni mülakat düzenlemesi aldatmaca!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni mülakat düzenlemesine dava açan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), düzenlemenin bir aldatmacadan ibaret olduğunu kaydetti.

Yapılan yazılı açıklamada, “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 14 Mayıs 2024 tarih ve 32546 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte değişiklik öngören bu düzenlemeye göre, sözleşme öğretmen atamalarında ‘sözlü sınav başarı puanı’ adı altında bir uygulama getirilerek, KPSS’den alınan sınav puanının yüzde 50’si ile Bakanlık tarafından yapılacak mülakattan alınacak puanın yüzde 50’sinden oluşacağı şeklinde yer verilen düzenlemenin bir aldatmacadan ibaret olduğunu açıklamıştık” sözleri yer aldı.

DANIŞTAY NEZDİNDE DAVA AÇILDI

Son olarak, “Bakanlık tarafından öngörülen bu yeni düzenleme ile birlikte tüm bu mülakat garabetinin kaynağı olan 25/8/2011 tarih ve 652 sayılı (2/7/2018-KHK-703/22 md.) Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin Ek 4. Maddesinin 2. Fıkrasının birinci cümlesinde yer alan ‘sözlü sınav başarı sırasına göre atanır’ ibaresinin iptali amacıyla somut norm denetimi yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması talepli olarak Danıştay nezdinde dava açılmıştır” duyurusu yapıldı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.