TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya Turizm Kongresi İzmir için tarihi bir fırsat

SKAL İZMİR yöneticisi Bülent Tercan, Ekim ayında yapılacak Dünya Turizm Kongresi’nin İzmir için tarihi bir fırsat olduğunu söyledi

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 18:30
Kaynak: BÜLTEN
Dünya Turizm Kongresi İzmir için tarihi bir fırsat

İzmir’in turizmde hak ettiği noktada bulunmadığına değinen Tercan, ‘16- 21 Ekim 2024 tarihinde İzmir’de yapılacak olan SKAL Dünya Turizm Kongresi kentimize inanılmaz olanaklar sunacak. Hafta başında Dünya SKAL Başkanı Annette Cardenas İzmir’de olacak ve kongrenin yapılacağı tüm mekanları inceleyecek. 16 Ekim’ deki kongreye tüm dünyadan 500’e yakın turizm profesyoneli gelecek.  Seyahat acentaları ve havayolu şirketlerinin sahipleri ve üst düzey yöneticileri, otelciler, turizmin çeşitli sektörlerinin aktörleri İzmir’de bir araya gelecek. 

Destination İzmir Başkanı ve SKAL İZMİR yöneticisi Bülent Tercan, organizasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tezcan, "Tüm dünyadan misafirleri ağırlayacağımız kongreyi takip eden yılda %31 yabancı turist artışı bekliyoruz. İzmir’de turizm gelişirse, turizme bağlı 60 sektör canlanır. Ama turizm gelişirse sadece 60 sektör kalkınır demek de yanlış olur. Turizmin gelişmesi İzmir’i şaha kaldırır. Esnafıyla, tüccarıyla, sanayicisiyle  halkıyla  kent refaha ulaşır. Bu bakımdan turizm hepimiz için ayrı önem taşıyor. Turizm bacasız fabrikadır. Yabancı turist sayısı artarsa Kemeraltı, Kordon işletmeleri başta olmak üzere kentin dört bir yanına hareketlilik gelecek, İzmir bereketlenecek" dedi.

İZMİR’İN PAYI GERİLEDİ

İzmir’in turizm gelirlerindeki payının azaldığını da ifade eden Bülent Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: ‘30 yıl önce ülke turizminde İzmir’in payı yüzde 10 iken, bugün bu oran yüzde 4 e düşmüştür. Türkiye turizmde rekorlar kırıyor, yeni rekorlara koşuyor fakat İzmir bu yarışta yok.  Türkiye’nin bu yıl 60 milyar $ turizm geliri 60 milyon turist hedefi var. Ama İzmir bırakın vizyonu, önüne hedef koyamıyor. 

İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Burada yerel yönetimlerin eksikliğinin büyük rolü var. Gönüllü turizm örgütleri olarak elimizden geleni yapıyoruz.  SKAL Dünya Kongresi bu çabalarımızın bir ürünü.  İzmir’in turizmde sıçrama yapabilmesi için tarihi bir fırsat. Gelin bu kongreyi el el ele gönül gönüle en güzel şekilde gerçekleştirelim. İşimiz zor değil. İzmir deniz kum güneş,  İncil’de anlatılan Yedi Kilise, Meryem Ana, UNESCO Dünya Mirası Efes ve Bergama, termal sular gibi zengin değerlere sahip.  Tek ihtiyacımız etkin tanıtım. İzmir mutlaka yılda 5 milyon turist hedefini önüne koymak zorunda’

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.