TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DİSK Taksim’i işaret etti: 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla…

2024’ün 1 Mayıs’ında işçilerin, hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için dünyanın dört bir yanında meydanlarda buluşacağını kaydeden DİSK, Taksim’i işaret etti

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 15:43
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
DİSK Taksim’i işaret etti: 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla…

DİSK Genel Merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren DİSK Yönetim Kurulu 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili aldığı kararı kamuoyuna duyurdu.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü! 2024’ün 1 Mayıs’ında da işçiler, hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçiler dünyanın dört bir yanında meydanlarda buluşacak. Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan ve yok sayılan milyonlar olarak, 1 Mayıs alanlarında kendimizi ifade edecek, taleplerimizi, umutlarımızı ve tepkilerimizi dile getireceğiz, alanlarda meydanlarda olacağız” mesajını verdi.

BU HAKKI ENGELLEMEK HUKUK DIŞI

Açıklamanın devamında, “Ülkemizde 1 Mayıs’ların, bir simgesi var… işçilerin emekçilerin mücadelesinin ve geleneğinin, emeğe saygının bir simgesi var: Taksim Meydanı! Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizdeki yaradır; yeniden yasaklandığı 2013’ten beri en büyük hasretimizdir…

Bu yıl, 2024 1 Mayıs’ında yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, 1 Mayıs’ı kendi belirledikleri, kentin en merkezi meydanlarında, İstanbul’da da Taksim’de coşkuyla kutlama hakkı vardır. Ulusal ve uluslararası mahkemelerce de kabul edilen bu hakkın kullanımı, 2013 yılından beri keyfi biçimde engellenmektedir. Son olarak, geçtiğimiz yıl Anayasa Mahkemesi tarihsel bir karar verdi.

Kararları herkes için bağlayıcı olan Anayasa Mahkemesi kararını verdi ve bu karar kesin: 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin, emekçinin hakkıdır. Bu hakkı engellemek hukuk dışıdır” ifadeleri yer aldı.

1 MAYIS’TA TAKSİM’DE OLMA İRADEMİZİ BÜYÜTEREK…

“Bizlerin 1 Mayıs’ta Taksim’de olmasını engellemek hukuk tanımazlık olur, Anayasal düzene karşı bir suç olur” denilen açıklamada, “Anayasa’nın tanınmadığı yerde ekmek olmaz, adalet olmaz, hürriyet olmaz. Anayasa’nın tanınmadığı yerde Cumhuriyet olmaz, demokrasi olmaz, çocuklarımızın geleceği olmaz. Anayasa Mahkemesi kararlarına, Anayasaya ve Anayasal düzene sahip çıkmak, dün olduğu gibi bugün de, öncelikle işçi sınıfının görevidir. O yüzden 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak ekmeğimize sahip çıkmaktır, adalete ve hürriyete sahip çıkmaktır, Cumhuriyet’e demokrasiye sahip çıkmaktır ve en önemlisi ülkemize sahip çıkmaktır. Bizler DİSK olarak ‘demokrasi işçinin ekmeğidir’ diyerek işyerinde, toplumda ve dünyada demokrasiyi ve aslında yeni bir toplumsal düzeni inşa etmeyi hedefleyen bu kampanyanın aktif bir parçası olacağız. Taksim’in 1 Mayıs’ta işçilere kapatılması, tüm antidemokratik uygulamaların ve hukuksuzlukların simgesi haline gelmiştir. Taksim’in özgürleştirilmesi ülkemizde bir demokrasi meselesidir. Bu nedenle işçi sınıfının dünya çapında yürüttüğü ‘Demokrasi’ kampanyasına bizler 1 Mayıs’ta Taksim’de olma irademizi büyüterek güç vereceğiz” çağrısı yapıldı.

ŞİMDİ MÜCADELE ZAMANI

Son olarak ise “Dünyanın dört bir yanında hakları için ve demokrasi için mücadele eden işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların sesleri ve temsilcileri 1 Mayıs’ta bizimle olacak. 1 Mayıs 2024’te şimdi demokrasi zamanı, şimdi Taksim zamanı diyoruz! 1 Mayıs 2024’te demokrasi şimdi, Taksim şimdi diyoruz! Kararımız kesindir: Bizler İstanbul’da 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla yüzümüzü Taksim’e dönecek ve yürüyeceğiz. Türkiye işçi sınıfı işine, aşına, ekmeğine, hakkına, hukukuna sahip çıkma iradesini 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyerek gösterecek. Taksim 1 Mayıs alanıdır! Taksim ekmektir, adalettir, hürriyettir! Taksim memlekettir! Ekmek, adalet, hürriyet ve memleket için şimdi birlik olma zamanı! Şimdi mücadele zamanı! Şimdi dayanışma zamanı! Yaşasın 1 Mayıs!” cümlelerine dikkat çekildi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.