TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun teklifine göre Dışişleri Bakanlığı teşkilatına ait vakıf kurulacak

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 00:39
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 00:39
Kaynak: İHA
Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu TBMM'de kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen ve kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu, yasalaşarak Dışişleri Bakanlığı'na bağlı yeni bir vakfın kurulmasını öngörüyor. Kabul edilen kanun teklifiyle Dışişleri Teşkilatı'nın güçlendirilmesi ve personelinin temsil kabiliyetinin artırılması hedefleniyor.

Kabul edilen maddelere göre, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kurulacak ve çeşitli yetkilere sahip olacak. Vakıf, taşınır ve taşınmaz mallar alabilecek, kiraya verebilecek ve Bakanlığa bırakabilecek. Ayrıca, Vakıf Yükseköğretim Kurumu da kurabilecek.

Vakfın gelirlerini ise bağışlar, vakıf tarafından düzenlenecek etkinliklerden elde edilecek gelirler, eğitim-öğretim faaliyetlerinden sağlanacak gelirler ve vize aracılık hizmetlerinden elde edilen gelirler oluşturacak. Bu gelirlerin bir kısmı genel bütçeye aktarılacakken, geri kalan kısmı Vakfa aktarılacak.

Ayrıca, Vakfın kurulması için Bakanlık bütçesinden on milyon lira aktarılacak ve Vakıf, bağışlardan kaynaklanan bazı vergi ve harçlardan muaf tutulacak.

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu'nun kabul edilmesiyle, Dışişleri Teşkilatı'nın daha etkin ve güçlü bir yapıya kavuşturulması hedeflenirken, bu adımın Türkiye'nin dış politika alanındaki etkinliğini artırması bekleniyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.