TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Resmi Gazete'de

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu, Ankara merkezli faaliyet gösterecek vakfın kuruluşunu düzenliyor. Resmi Gazete'de Türkiye'nin uluslararası ilişkilere yönelik önemli anlaşmaları da yer aldı. Türkiye, diğer ülkelerle iş birliği anlaşmalarını güçlendiriyor ve Afganistan'a demiryoluyla yardım malzemeleri gönderme kararı alındı.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 11:25
Kaynak: AA
Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Resmi Gazete'de

Dışişleri Bakanlığı'nın faaliyetlerini güçlendirmeyi ve personelinin temsil kabiliyetini artırmayı hedefleyen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kanunla birlikte, Ankara merkezli olarak faaliyet gösterecek vakfın kuruluşuna ilişkin usul ve esaslar belirlenecek.

Resmi Gazete'de ayrıca, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine yönelik önemli gelişmelere ilişkin kanunlar da yer aldı. Moskova'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması"nın onaylanmasına dair kanun ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Paris'te imzaladığı "Uluslararası Deniz Seyir Yardımcıları Teşkilatı Sözleşmesi"nin onaylanmasına dair kanun da Resmi Gazete'de yer aldı.

Ayrıca, Türkiye'nin diğer ülkelerle yaptığı iş birliği anlaşmalarına ilişkin önemli gelişmeler de Resmi Gazete'de duyuruldu. Bunlar arasında Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Altyapı ve İnşaat Projelerinde İş Birliği Anlaşması"nın onaylanmasına dair kanun da bulunuyor.

Afganistan'a yapılacak olan insani yardım malzemelerinin demiryoluyla sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü'nün görevlendirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete'de yer aldı. Bu kararla, insani yardım malzemelerinin demiryoluyla Afganistan'a sevkiyatı için gerekli adımların atılması planlanıyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.