TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dilan ve Engin Polat çifti davasında yeni gelişme: Hakim dosyadan çekildi

Bahçeşehir'de sosyal medya fenomeni Banu Parlak'a ait güzellik merkezinin kurşunlanmasıyla ilgili davada hakim dosyadan çekilmek için dilekçe verdi

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 14:52
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 14:52
Kaynak: İHA
Dilan ve Engin Polat çifti davasında yeni gelişme: Hakim dosyadan çekildi

Bahçeşehir'de sosyal medya fenomeni Banu Parlak'a ait güzellik merkezinin kurşunlanmasıyla ilgili davada önemli bir gelişme yaşandı. Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı davanın hakimi, dosyadan çekilmek için dilekçe sundu. Üst mahkeme ise dosyanın aynı mahkemeye iadesine ve Dilan, Engin ve Sezgin Polat'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

HAKİMİN ÇEKİLME GEREKÇESİ: YARGININ TARAFSIZLIĞI ŞÜPHEYE DÜŞMESİN

Hakim, dilekçesinde, "Bu aşamadan sonra ne karar verirsem vereyim tarafların hiçbir şekilde memnun olmayacakları, kararlarda tarafsızlığıma şüphe olarak bakacakları, hatta tarafsızlığımı kabul etmeyecekleri, şahsımın ve yargının tarafsızlığından şüpheye düşülmesinin olumsuz intibaalar bırakacağı değerlendirilmiş olup davadan çekilmiş bulunmaktayım" ifadelerine yer verdi.

BANI PARLAK’IN GÜZELLİK MERKEZİNE SALDIRMIŞLARDI

1 Ekim 2023 günü saat 02.00 ve 04.30 sıralarında, Bahçeşehir 1. Kısım Doğa Parkı'nda bulunan Banu Parlak'a ait güzellik merkezi motosikletli şüphelilerce kurşunlanmıştı. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, Dilan, Engin ve Sezgin Polat'ın ‘azmettirme' suçundan cezalandırılması talep edilmişti.

Davanın ilk duruşması 25 Nisan günü Küçükçekmece Adliyesi'nde görülmüştü. Hakim, ilk duruşmada verdiği ara kararda dosyanın İstanbul Adliyesi'nde bulunan çete dosyasıyla birleştirilmesine karar vermişti. İlk duruşmanın ardından davanın müştekisi Banu Parlak, şikayetinden vazgeçmişti.

ÜST MAHKEMENİN KARARI

Dosyayı inceleyen İstinaf Mahkemesi, verilen birleştirme kararını bozdu. Yaşananların ardından Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi tarafından Küçükçekmece 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunuldu. Dilekçede “3 Haziran günü duruşma salonu ile kalem arasındaki koridorda sanık Dilan Polat'ın avukatı Hüseyin Kaya'nın mahkeme hakimini mübaşire sorduğu belirtildi. Dilekçenin devamında “Avukat Hüseyin Kaya dosya hakkında bir şeyler söylemek istediğini, tutukluluğun devamına gerekçe olarak gösterilen üst haddin neyi ifade ettiğini sorduğunda kendisine yasada yazdığını beyan etmemden sonra taleplerinin reddedildiğini, yazılması gereken müzakerelerin yazılmadığını beyan ederek odamda görüşmek istediğini belirtmesi karşısında ‘hiçbir şekilde avukatlarla hiçbir dosyayı odamda görüşmediğimi ve odama kabul etmediğimi' beyan ettim. ‘Yapacak bir şey kalmadı sizi HSK‘ya şikayet edeceğim' dedi. Bu aşamadan sonra şahsım yönünden mutlak surette tarafsızlığımdan şüpheye düşüldüğü bu aşamadan sonra ne karar verirsem vereyim tarafların hiçbir şekilde memnun olmayacakları, kararlarda tarafsızlığıma şüphe olarak bakacakları, hatta tarafsızlığımı kabul etmeyecekleri, şahsımın ve yargının tarafsızlığından şüpheye düşülmesinin olumsuz intibaalar bırakacağı değerlendirilmiş olup davadan çekilmiş bulunmaktayım. Çekilme talebinin kabulü ile dosyaya bakacak başka bir hakimin görevlendirilmesini talep ederim” ifadelerine yer verdi.

Küçükçekmece 5. Ağır Ceza Mahkemesi ise dosyanın aynı mahkemeye iadesine ve Dilan, Engin ve Sezgin Polat'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.