TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Depremin ardından kırılganlıklar gittikçe arttı!

Suriyeli Mülteciler, Dom ve Abdal Toplulukları 6 Şubat’ın ardından neler yaşadı? Hak temelli çalışmalar yürüten Kırkayak Kültür yayımladığı yeni rapor ile onların zorlu yaşam mücadelesine dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 11:23
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Depremin ardından kırılganlıklar gittikçe arttı!

Hak temelli çalışmalara imza atan Kırkayak Kültür, yeni bir rapor yayımladı.

‘6 Şubat Depreminden sonra Suriyeli Mülteciler, Dom ve Abdal Topluluklarının Temel Hak ve Hizmetlere Erişimindeki Sorunlar’ başlıklı raporda öne çıkan detaylarda barınma, eğitim, çalışma ve sağlık hakları ile yasal statü, temel sorun alanları dikkat çekiyor.

TOPLUMSAL UYUM KONUSUNDA CİDDİ SORUNLAR

Rapordan aktarılan bazı bilgiler şöyle: “Erkekler çalışmak için şehir merkezlerine ya da diğer şehirlere gitmek zorunda kalmakta ve kadın ve çocuklar kamplarda bırakılmaktadır. Bu durum güvenlik nedeniyle kadın ve çocukların hareketliliğinin kısıtlanması sebep olmaktadır. Kamplarda hijyen, temiz suya erişim ve beslenme eksikliği, buralarda yaşayan bireyler için gelecekte ciddi sağlık sorunları doğuracaktır. Artan topluluk duygusu ve kurulan yeni ağlar mülteci toplulukları arasında ve mülteci, Dom ve Abdal ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları barınma merkezleri arasında ayrışma, bu toplum kesimlerinin toplumsal uyumu konusunda ciddi sorunlara sebep olacaktır. Engellilere yönelik hizmetler neredeyse yok dönecek kadar azalmış, kırılganlıklar gittikçe artmıştır.”

Raporun tamamı, Kırkayak Kültür’ün internet ve sosyal medya adreslerinde yayımlandı.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.