TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Daha önce iptal edilmişti: Antik kent sınırlarına yeni proje!

Projesi daha önce Kyme Antik Kenti’ne komşu olduğu gerekçesiyle iptal edilen HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., Kyme-Bozhöyük 1. ve 3. Derece arkeolojik sit alanı içerisinde yeni bir Soğuk Haddehane Tesisi için ÇED sürecini başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 12:16
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Daha önce iptal edilmişti: Antik kent sınırlarına yeni proje!

İzmir’de art arda açılan devasa sanayi tesisleriyle kentin “ağır sanayi” ve “zehir bölgesi” haline gelen Aliağa’da yeni bir tesis için harekete geçildi.

HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş., Bozköy Mahallesi’nde toplamda 20 parselde “Soğuk Haddehane Tesisi (Soğuk Haddeleme, Yüzey İşlem) Revize” projesi için yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kapısını çaldı.

Firma, söz konusu proje için daha önce de başvuruda bulunmuştu ancak tesis kapasitesinde değişiklik yapılmadan makine yerleşiminde değişiklik yapılarak yerleşimin değiştirileceği ve çevresinde bulunan parsellerin bir kısmının projeye dahil edilmesi için yeniden bakanlığa başvuruda bulunarak ÇED sürecini başlattı.

SİT ALANINDA KALIYOR

Proje raporunda en çok dikkat çeken husus ise projenin gerçekleştirileceği parsellerin bulunduğu alanın İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında “Sanayi Alanı” ve “2. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak işaretlenmiş alanda kalması oldu.

Projenin gerçekleştirilmek istendiği parsellerden biri de 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunurken alanda yapılaşmanın yasak olduğu belirtildi.

İlgili konuya ilişkin ise proje raporunda, “T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 26.10.2022 Tarih ve 169740 No’lu Kararında “İzmir İli, Aliağa İlçesi, Bozköy Mahallesinde, son şeklini İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 10.06.2015 tarih ve 5276 sayılı kararı ile uygun bulunan ve karar eki 1/5000 ölçekli kadastral paftada sınırları belirtilen 1.(Birinci) ve 3. (üçüncü) Derece Arkeolojik Sit sınırları içerisinde, İzmir 2 No’lu KVKBK’nın 02.09.2016 tarih ve 5264 sayılı kararı ile uygun bulunan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı kapsamında kalan, tapunun Maliye Hazinesi mülkiyetinde kayıtlı 1390 ve tüzel kişi mülkiyetinde kayıtlı 1532 numaralı parsellerde kayıtlı taşınmazların 1. Derece Arkeolojik Sit alanında kalan bölümlerinde Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarihli ve 658 sayılı ilke kararı ve yürürlükte bulunan Koruma Amaçlı İmar Planı ve hükümleri kapsamında kesinlikle hiçbir yapılaşma yapılamayacağı ve bilimsel kazı çalışmaları dışında herhangi bir uygulama yapılamayacağı hükümleri yer aldığından “Soğuk Haddehane Tesisi” projesi yapılmamasına, fiziki ve inşai müdahalede bulunmamasına karar verildi.” Denilmektedir. Proje kapsamında kalan, tapunun Maliye Hazinesi mülkiyetinde kayıtlı 1390 ve tüzel kişi mülkiyetinde kayıtlı 1532 numaralı parsellerde kayıtlı taşınmazların 1. Derece Arkeolojik Sit alanında kalan bölümlerinde hiçbir fiziki ve inşai müdahalede bulunmayacağı taahhüt edilmektedir” denildi.

KYME ANTİK KENTİNE KOMŞU

Daha önce de projesi Kyme Antik Kenti’ne komşu olduğu gerekçesiyle iptal edilen firmanın yeni projesi de Kyme-Bozhöyük 1. ve 3. Derece arkeolojik sit alanı içerisinde kalırken yeni proje de antik kente komşu durumunda kalıyor.

Proje kapsamında yılda 1 milyon 824 bin ton sıcak haddelenmiş yassı çelik kullanılacak ve toplam üretim kapasitesi ise 1 milyon 650 bin ton olacak.

Proje alanına dahil olan parsellerin toplam alanı 587 bin 174 metrekare olurken bu alanın 120 bin 400 metrekaresinde proje gerçekleştirilecek.

Projenin 90 milyon liraya al olması bekleniyor.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.