TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Taşkın’dan Bakanlığa kritik ‘30 Ekim’ soruları!

CHP’li Taşkın, İzmir’de büyük yıkıma neden olan depremin 3. yıldönümünde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Önergede rezerv alanlar, inşa edilen konutlar, envanter çalışmaları ve riskli yapılar konularına değinildi

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 13:17
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
CHP’li Taşkın’dan Bakanlığa kritik ‘30 Ekim’ soruları!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin 3. yıldönümünde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Kentteki rezerv alanlar, inşa edilen konutlar, kamu kurumlarındaki envanter çalışmaları ve riskli yapılar konularını kapsayan soruların yanıtlanmasının elzem olduğunu vurgulayan Taşkın, “Depremden sonra oluşan ekonomik, fiziksel ve sosyal hasarın giderilmesine ilişkin çalışmaların ve İzmir kentini afet dirençli hale getirme çalışmalarının durumunun bilinmesi ve bu çalışmaların ivedilikle tamamlanması, deprem bölgesinde bulunan bu kentimiz için elzemdir” ifadelerini kullandı.

İZMİR İÇİN ELZEM

Depremin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen sorunların hala çözülemediğine dikkat çeken Taşkın, “Bugün 30 Ekim. İzmir’de yaşanan ve 117 kişinin hayatını kaybettiği acı depremin yıl dönümü. Depremin üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen yapı sorunlarının henüz tam olarak çözülemediği ve ağır hasarlı binalardan çıkan depremzedelerin bazılarına yeni konutların teslim edilmediği bilinmektedir. Depremden sonra oluşan ekonomik, fiziksel ve sosyal hasarın giderilmesine ilişkin çalışmaların ve İzmir kentini afet dirençli hale getirme çalışmalarının durumunun bilinmesi ve bu çalışmaların ivedilikle tamamlanması, deprem bölgesinde bulunan bu kentimiz için elzemdir. Bu vesileyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye 5 soru yönelttim. Bu soruların yanıtlanması ve gerekli adımların ivedilikle atılması deprem kuşağında bulunan İzmir için elzemdir” dedi.

ÖZHASEKİ’YE KRİTİK SORULAR

Kentteki rezerv alanlar, inşa edilen konutlar, kamu kurumlarındaki envanter çalışmaları ve riskli yapılar konularını kapsayan önergede Taşkın, şu soruları yöneltti: “İzmir’de kaç rezerv alan ilan edilmiştir? Bugüne kadar bu rezerv alanlar hangi amaç doğrultusunda kullanılmıştır? Hangi rezerv alanda ne kadar konut inşa edilmiştir? İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi çevresinde rezerv alanda yapılan binaların adedi nedir? Ne kadarı depremzedelere tahsis edilmiştir? Depremzedelere tahsis edilmeyen dairelerle ne yapılması planlanmaktadır? İzmir’de bulunan kamu binalarının mevcut durum envanter çalışması ve deprem dayanıklılığıyla ilgili çalışmalar yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç tanesi riskli yapı olarak belirlenmiş ve yenilenmesine/dirençli hale getirilmesine karar verilmiştir? 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 73. Maddesi kapsamında Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı olarak belirlenen alanlarda da sağlıklı çevre ve güvenli konut üretiminin sağlanabilmesi için 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun tanıdığı teşvik ve imtiyazların sağlanması maksadıyla çalışmalar yürütülüyor mu? 6306 sayılı Kanun kapsamında İzmir’de riskli alan ilan edilen yerlerde yürütülen çalışmalar ne aşamadadır? Ne kadar konut üretilmiş ve hak sahiplerine verilmiştir?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.