TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Karaburun’da istifa depremi

CHP Genel Merkezi’nin İzmir adaylarını açıklamasının ardından örgütte başlayan çatlak büyüdü. Son olarak CHP Karaburun’da istifa depremi yaşandı

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 17:04
Kaynak: RABİA AYKUT
CHP Karaburun’da istifa depremi

CHP’de Kasım ayında gerçekleştirilen 38. Olağan Kurultay’ın ardından parti içerisinde başlayan tartışmalar artarak deva ediyor.

CHP İzmir’de özellikle yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından alevlenen tartışmalar, son dönemde istifaları da beraberinde getirmeye başladı.

İlçelerde aday adayı olmayan ya da farklı il ve ilçelerden bazı isimlerin aday gösterilmesi, ‘ithal aday istemiyoruz’ tepkilerine neden olurken son olarak CHP Karaburun’da istifa depremi yaşandı.

CHP Karaburun İlçe Kadın Kolları Başkanı Asuman Tezcan ve ilçe yönetimi istifa ettiklerini duyurdular.

Yönetim tarafından yapılan yazılı açıklamada, 31 Mart adaylarına dikkat çekilirken parti üst yönetimine ‘antidemokratik’ eleştirisi yapıldı.

Açıklamada ayrıca kurultayda verilen sözlerin de tutulmadığına dikkat çekildi.

Yönteminin Antidemokratikliği Hepimizi Üzmüştür

İlçe Kadın Kolları tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Cumhuriyetin kurucu iradesi ve Türkiye'nin birleştirici gücü Cumhuriyet Halk Partisi'nin, hayatın her alanında, toplumsal mesajların verildiği eylemlerde, toplantılarda, seçim kampanyası süreçlerinde ev, esnaf ve sokak ziyaretlerinde partisini temsil etmekten gurur duyan Karaburunlu kadınlarız.

Verdiğimiz emek, yaptığımız çalışmalar, partimizin geleneklerinden bugüne süzülen yurtseverlik duygumuzla ve bu ülkenin aydınlık geleceğine olan yürekten inancımızla temellenmiştir. Altı Ok, Atatürk Devrimleri, Çok Seslilik, Demokrasi, Laiklik, bu temellerin taşıyıcı sütunlan ve bizim mücadelemizin en güçlü dayanaklarıdır.

Partimizin değişim rüzgarıyla yepyeni bir döneme yol aldığı ve halkımız için yeniden iktidar olma iddiasının yükseldiği bir dönemde, CHP Merkez Karar Yönetim Kurulu ve CHP Parti Meclisi'nden 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili aday belirleme yönteminin antidemokratikliği hepimizi üzmüştür.

Karaburun özelinde, partilerin ve adayların seçimlerdeki oy makas aralıkları hiçe sayılarak ve reel siyasetten uzak, yerel halktan birini tercih etmek yerine; Genel Merkez'de Sayın Aylin Nazlıaka tarafından yürütülen lobi çalışmasıyla, örgüte sorulmaksızın, ilçemize yabancı ve karşılığı olmayan bir aday tercihinde bulunulmuştur. Karaburun Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı sürecinde CHP İlçe Örgütümüzden adaylık dosyası alarak iddia ortaya koyan, sokakta, kahvede, esnaf ve ev ziyaretlerinde insanımıza merhabası olan ve dokunan aday adaylarının emeği de hiçe sayılmıştır. Sosyal Belediyecilik uygulamaları ve kadın istihdamı konusunda örnek çalışmalara imza atan mevcut Belediye Başkanımız ve diğer aday adaylarımızın emeklerinin görmezden gelinmesini demokratik bulmuyoruz.

ÖLÜ DOĞUM'LA BİTME RİSKİNİ NET GÖRMEKTEYİZ

4-5 Kasım 2023 tarihlerinde yapılan 38. Kurultayımızın ardından ‘Partinin evlatlarına şans tanınması gerekliliği’, ‘Ön Seçim’ ve ‘Parti tüzüğünün demokratikleştirilmesi’ yönünde açıklamalarıyla umut olan CHP Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel ve tepe yöneticilerimizin tamamının, uygulamalarıyla, bu söylemlerini boşa çıkardıklarını üzülerek, maalesef deneyimleyerek yaşamaktayız.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ardından, seçmen kitlemizin kaybettiği umutlan yeniden yeşerten, kamuoyuna "CHP'de Değişim Dönemi olarak yansıyan sürecin, daha üç ayını yeni doldurmuşken; sonunun ‘ölü doğum'la bitme riskini net görmekteyiz.

İlçemizin geleceği için derdimiz, çabamız, uyarılarımız, hassasiyetimiz, hem 30 Ocak Salı günü TBMM CHP Grubu Salonu ziyaretimizde hem de Sayın Özel ile CHP MYK ve PM toplantıları öncesinde görüştüğümüz gün; 1 Şubat'taki CHP MYK ve CHP PM toplantılarında ise CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel'in dinlemek için bizi çağırdığı ancak görüşemediğimiz o gün de tekraren sürmüştür.

Bizim Karaburun halkımızın siyasi tercihlerine ilişkin görüşlerimizin dinlenmediği, yerelliğin hiçe sayıldığı, CHP İlçe Örgütümüzün dikkate alınmadığı bir siyasi ortamda; partimizin genel merkezi nezdinde sözümüzün ve varlığımızın anlamsız olduğu muhakkaktır.

Parti içi demokrasi olmadan ülkemiz için demokrasi iddiamızın anlamsızlığının altını önemle çizerek, örgütlerinin verdiği alarmı dikkate almayan CHP Genel Merkez Yönetiminin, bu küçük kıvılcımlarla başlayarak büyüyecek yangında, bu ülkenin yeniden yeşeren umutlarını kömür karasına dönüştüreceğini açıkça görmekteyiz. Bu itibarla, CHP Karaburun İlçe Kadın Kolları üyeleri olarak, ‘Evimiz CHP gibi yüz yıllık çınarımızdan düşen birer yaprak’ gibi, bizim için başka bir seçenek kalmadığından zorunlu olarak istifa ettiğimizi kamuoyuna duyururuz.

Rozetimizi kalbimizin üzerinden çıkarsak da yüreğimizden çıkarmayacağız. Biliyoruz ki elbet bir gün kavuşacağız.”

CHP Karaburun Örgütü'nde Gençlik Kollarının da istifa etmesi bekleniyor.

Kaynak: RABİA AYKUT

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.