TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Büyükelçi olan Nükhet Hotar kimdir? Nükhet Hotar kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gerçekleşen atama ve görevden almalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Hotar'a büyükelçilik unvanı verildi. Peki, Nükhet Hotar kimdir? Nükhet Hotar kaç yaşında? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 09:54
Kaynak: HABER MERKEZİ
Büyükelçi olan Nükhet Hotar kimdir? Nükhet Hotar kaç yaşında?

Resmi Gazete'de 16 Şubat tarihinde yayımlanan bir atama kararıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan görevlendirme sonucunda Fatma Seniha Nükhet Hotar, Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak Akdeniz için Birlik (AiB) nezdinde atanarak büyükelçilik unvanı verildi. Peki, Nükhet Hotar kimdir? Nükhet Hotar kaç yaşında?

NÜKHET HOTAR KİMDİR?

25 Ekim 1961 tarihinde doğan Fatma Seniha Nükhet Hotar, Türk akademisyen ve siyasetçidir. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim elemanı olarak görev yapan Hotar, 1990 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent ve 1998 yılında Profesör unvanını almıştır. Ayrıca, 1998-2002 yılları arasında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

NÜKHET HOTAR’IN SİYASİ KARİYERİ

2002 yılında siyasete atılan ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nde 14 yıl boyunca genel başkan yardımcılığı görevini üstlenen Fatma Seniha Nükhet Hotar, 22, 23, 25 ve 26 dönemlerde İzmir milletvekilliği yaparak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev aldı. Bu süreçte Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkan Vekilliği ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu. 2018 yılında gerçekleşen genel seçimlerde milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmayan Hotar, 15 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Daha sonra 28 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeniden Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştır.

NÜKHET HOTAR EVLİ Mİ?

Fatma Seniha Nükhet Hotar'ın ilk evliliğinden Ayşe Başargan adında 2000 doğumlu bir kız çocuğu bulunmaktadır. 29 Ocak 2003 tarihinde Hotar, Ümit Göksel ile evlenerek üçüncü evliliğini gerçekleştirmiştir. Ancak, bu evlilik 2009 yılında Göksel'den boşanma ile sona ermiştir.

NÜKHET HOTAR KAÇ YAŞINDA?

1961 doğumlu olan Nükhet Hotar, 2024 yılında 63 yaşındadır. 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.