TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Mutlu'dan belediye ücret tarifesine zam!

Konak Belediye Meclisi Haziran Ayı ikinci bileşimi Başkan Nilüfer Çınarlı Mutlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 19:32
Kaynak: HABER MERKEZİ
Başkan Mutlu'dan belediye ücret tarifesine zam!

Konak Belediye Meclisi Haziran Ayı ikinci bileşimi Başkan Nilüfer Çınarlı Mutlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Çankaya’da Ticaret Lisesi karşısındaki arsayı Konak Belediyesi’nden yanındaki tarihi yapıyı da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralamıştı. Tarihi yapıyı restore edip Gastronomi merkezine dönüştüreceklerini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Yalçın Ata, Konak Belediyesinden 25 yıllığına kiralanan arsaya da otopark inşa edeceklerini açıklamıştı.

KONAK BELEDİYESİ HAREKETE GEÇMİŞTİ

Konak Belediyesi’nden 1 Şubat 2024'te meclis toplantısında oybirliği ile kabul edilen 25 yıllık tahsisle ilgili flaş bir hamle geldi. Belediye, tahsisi iptal etmek için harekete geçmişti. Haziran ayının ilk meclisine konu damga vurmuş ancak karar alınmamıştı.

CHP İPTAL TALEBİ

CHP Grubu, Çankaya'da bulunan alanla ilgili İzmir Valiliğinden yazı geldiğini meclis üyeleriyle paylaşarak, "Valilikten ulaşan yazıda, kamuya terki yapılan taşınmazla ilgili gazetelere konu olan bu haberlerin incelenerek, kamuya bedelsiz terk edilen otopark alanının bedelsiz şekilde kamunun kullanmasının sağlanması aksi takdirde hukuki ve idari yollara başvurulacağının" bildirildiğini aktardı. CHP Grup Başkanı Valilikten gelen yazı nedeniyle "Kararın iptali yönünde CHP grubunun görüşü bulunmaktadır, bu zorunlu bir görüştür" ifadelerini kullandı.

KOMİSYONLARA SEVK EDİLDİ

AK Parti ve MHP Grubu ise, konunun meclislere gönderilmesini talep ederek, "Komisyonlara gitmesini talep ediyorum, orada görüşülsün" dedi. CHP Grup Başkanvekili, "komisyonlara gönderip bir sonraki mecliste görüşelim" diyerek Cumhur İttifakı'nın görüşüne katıldı. Madde komisyonlara sevk edildi.

BELEDİYE ÜCRET TARİFESİNE ZAM

Belediyenin 2024 Yılı Ücret Tarifelerinin yeniden düzenlenmesi yani ücret tarifelerinin artışı meclis gündemine geldi. Cumhur İttifakı Grubu zamma karşı çıktı. Bakan Mutlu ise, "Temel giderler çok arttı, her şey çok pahalı. Diğer belediyelerdeki rakamlar neyse o rakamlara çekiyoruz. Başka yerel yönetimlerle eşitlenme bu. Başka belediyelerin rakamlarının 3'te 1'ine hizmet verme şansımız yok" dedi.

"TRİBÜNLERE OYNANIYOR"

Öte yandan mecliste "Kaldırım işgalleri" konusu da gündeme geldi. AK Parti Grubu'ndan gelen "işgaliye" çıkışına Başkan Mutlu, "Esnaf Odaları Birliği Başkanı burada diye tribünlere oynanıyor. Ben yıllarca bu konuda çalıştım. Annem ve teyzem engelli oldu, kaldırımlarda dolaşamadık. İşgaliye en hassas olduğum konu. Bu konuda çalışıyoruz kent estetiği açısından çalışıyoruz. Kaldırım genişliklerine göre kim kaç sandalye kaç masa koyabilecek, bu planlanacak" dedi.

"SİYASİ RANT ÇIKARMAK DOĞRU DEĞİL"

CHP'den, "Buradan siyasi rant çıkarmak doğru değil. Biz esnafın yanındayız. Sağda masa var, solda masa var, bir aile nasıl geçecek o kaldırımdan. Bir kural olur, biz kuralların peşindeyiz, cezanın peşinde değiliz, esnafın yanındayız" diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.