TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Kaya: Öğrencilerin canı iktidar nezdinde bu kadar ucuz mu?

Zeren Ertaş’ın ölümüne tepki gösteren ÖVDER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya, “İnsanların, öğrencilerin canı iktidar nezdinde bu kadar ucuz mu?” dedi

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 12:01
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Başkan Kaya: Öğrencilerin canı iktidar nezdinde bu kadar ucuz mu?

Aydın Efeler’de, Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı kız öğrenci yurdunda, asansörün düşmesi sonucu yaşamını kaybeden Zeren Ertaş’ın ölümü birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanırken, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) de ses yükseltti. ÖVDER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya, yaptığı basın açıklaması ile “Sorumlusu kim?” dedi.

“15 kişilik asansöre 16 kişi bindiği için öğrenciler mi yoksa asansör bakımını TMMOB’den alıp özel şirketlere veren hükümet mi sorumlu?” diyen Başkan Kaya, şunları ekledi: “Yüzlerce öğrencinin inip çıktığı asansör, bir kişi fazla binmekle arıza yapmaz. Bakımsızlık arıza yaptırır. Yurt müdürü pişkin pişkin hiçbir sorumluluğu yok gibi ‘16 kişi bindiği için asansör düştü’ diye açıklama yapıyor.”

HER KENTE ÜNİVERSİTE, HER İLÇEYE NİTELİKSİZ YÜKSEK OKULLAR!

Başkan Behram Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Ölen öğrenciye bile saygısı olmayan bir kişinin orada görevli olması, YURTKUR Genel Müdürlüğü’nün ve AK Parti hükümetinin liyakat yerine yandaş anlayışı ile hareket etmesidir. Kamu kurumlarının kamu kurumları tarafından denetlenmesi ve bakımının yapılması sosyal bir devletin ana görevidir. Yandaşlara para kazandırmak için özel şirketlere asansör bakımının verilmesi, insan değerinin hükümet gözünde bir önemi olmadığını gösterir. Her kente bir üniversite, her ilçeye niteliksiz yüksek okulların açılması sonucu öğrenci sayılarının hızla artmasına karşın KYK yurtlarının açılmaması, öğrencileri özel yurtların eline ve tarikatların, cemaatlerin kucağına atmaktadır. Bu bilinçli yapılan bir uygulamadır. Kamu kurumlarının bakımsız olması, devlet kaynaklarının özel şirketlere aktarılması hükümetin tercihidir.”

övder1

DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yetkililere birtakım sorular yönlendiren Başkan Kaya, “Bizim vergilerimizle çocuklarımıza neden barınma, beslenme sağlanmıyor ve nitelikli eğitim verilmiyor? Kamu kurumlarına liyakatli görevliler atanıp, öğrencilerimizin bakımlı ve güvenli yerlerde yaşamaları neden sağlanmıyor? Öğrencilerin şikayetleri ve istemleri neden dikkate alınmamıştır? Asansörlerin bakımı hangi sıklıkla yapılmış, ne eksiklik bulunmuş ve yurt müdürü eksikliği gidermek için ne yapmıştır? İnsanların, öğrencilerin canı iktidar nezdinde bu kadar ucuz mu? Asansörlerin teknik bakımları için bir personel dahi göndermeyen devlet, cinayeti protesto eden öğrencilerin karşısına yüzlerce güvenlik ve tomaları dikip, darp ettirebiliyor. Yurt yemeklerinden öğrencilerin zehirlenmesine çözüm bulmayan YURTKUR Genel Müdürlüğü, YÖK ve iktidar, öğrencilerin hak arama girişimlerini bastırmak için tüm olanağını kullanıyor. Bu cinayette yaşamını kaybeden çocuğumuzu saygı ile anıyoruz. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bu gibi cinayetlerin bir daha yaşanmaması için de davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” dedi. 

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- Aydın'da elektrik kesintisi- 28 Ekim 2023 Cumartesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.